Материалдар / Ашық сабақ Айтыс өнері 5-сынып

Ашық сабақ Айтыс өнері 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материал музыка пәнінің мұғалімдері үшін жасалды. Сабақ жаңартылған білім мазмұны негізінде жасақталды.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Маусым 2019
5964
22 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Гумаров З.Г Батыс Қазақстан облысы, Бәйтерек ауданы,

Янайкин ауылы, Батурин ЖОББМ

жоғары санатты музыка пәні мұғалімі

Музыка

Пән: Музыка

Мектеп: Батурин жалпы орта білім беретін мектебі


Күні: 20.09.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Гумаров Замир Гиссатдинович


Сынып:5

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:


3-сабақтың тақырыбы:

Айтыс өнері


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.1 Дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың, айтыстың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтау


Сабақтың мақсаты

Білу мен түсіну деңгейі: Дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың, айтыстың жанры мен стилін, айтыстың түрлерін анықтайды.

Қолдану деңгейі: Өздері білетін мәліметтерге сүйене отырып, 5 жолды өлең құрайды, домбыра аспабында халық әндерінен ән орындайды.

Ойлаудың жоғары деңгейі: Дәстүрлі халық әндері мен аспаптық музыканың айырмашылығын салыстырады, айтыстың жанры мен стиліне, айтыстың түрлеріне қатысты өз ойларын жүйелі жеткізеді.


Бағалау критерийі

Әннің, әуеннің, айтыстың жанры мен стилін ажыратады.

Айтыстың түрлерін анықтайды.


Тілдік мақсат

Пәнге тән лексика мен терминология:

Суырыпсалма, қайым, сүре, түре, импровизация сөздері

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-Ақындар айтысу кезінде өз сөздерін қандай музыкалық аспаппен сүйемелдеп айтады?


Құндылық

Ұлттық құндылқтарымызды қастерлеп сүюге,құрметтеуге тәрбиелеу.


Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті


АКТ-ны қолдану дағдылары

Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;


Ресурстар

Оқулық, компьютер, музыка ойнатқыш, ақындар портреті, домбыра.


Алдыңғы білім

Қазақ халқы әнінің әуенділігі. «Көкшолақ» әні


Жоспар



Уақыт

Жоспарланған жұмыс түрлері

Сабақтың басы

«Оркестр» жаттығуы: Балалар аспаптардың үнін салу арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.

Музыкалық аспаптар арқылы топқа бөлу.

Домбыра тобы:

Қобыз тобы:

Жетіген тобы:

Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Уақытты үнемдейміз!

  • Нақты,дәл жауап береміз!

  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

  • Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

«Жедел сұрақ»

Ән дегеніміз не?

Жанр дегеніміз не?

«Көкшолақ» әні қай жанрға жатады?

Ақындар айтысы дегеніміз не?

-Ақындар айтысу кезінде өз сөздерін қандай музыкалық аспаппен сүйемелдеп айтады?

Оқу мақсаты хабарланады.

Ресурстар

«Оркестр» жаттығуы

Домбыра, қобыз, жетіген.



Сабақ ережесі



Сабақтың ортасы

1.Мәтінмен жұмыс «Ақындар айтысы» ТЖ

«Түртіп алу» әдісі /мәтіндегі таныс емес сөздердің астын сызады да, мағынасын ғаламтор желісінен тауып дәптерге жазады/.

Айтыс - дегеніміз халық ауыз әдебиетінің бір түрі,әдеби жанр

Айтысқа қатысып айтысушы адам.

Айтыскер – айтысқа қатысушы, айтысатын адам.

Айтыс өнерінде лезде ойдан сөз шығару суырыпсалма деп аталса, музыка өнерінде импровизация деп аталады.

Қайым айтыс- айтыскердің өлең шумағының екі тармағын қайталап, ал үшінші, төртінші тармақтарда өз ойын жеткізетін айтыс түрі.

Түре айтыс- ақындардың қысқаша айтысуы.

Сүре айтыс- ақындардың ұзақ айтысуы.

Дескриптор:

  • Мәтін мазмұнын түсінеді

  • Таныс емес сөздерді түртіп алады.

  • Сөздердің мағынасын анықтайды.

ҚБ: «Бас бармақ» арқылы бір-бірін бағалау.

С: «Жедел жәрдем»

2.Бейнеролик көрсету.

«Синквейн» әдісі

Бес жолды өлең шығарады

Тақырыбы «Айтыс»

Дескриптор:

-бейнероликтен тыңдалған тақырып туралы мысал келтіреді.

-шығармашылық қабілетін көрсетеді.

ҚБ: смайликтер арқылы бағалау



АКТ














Слайд


https://youtu.be/hQlSJUF8yYA


Сабақтың соңы

ҚБ «Домино» әдісі тақырыпқа қатысты мәліметтерді жинақтап баға беру

Рефлексия

Оқушылар «Бес саусақ» әдісі бойынша кері байланыс жасайды.







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ