Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Әл-Фараби "Тіршілікте құрыштай бол төзімді" өлеңі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
|
|||||||||
Пән: Қазақ тілі |
Бөлім: Көшпелілер мәдениеті |
|
|||||||
Күні: 10.10.2022ж |
Педагогтің аты-жөні: Абдырахманова К К |
|
|||||||
Сынып: 7 «Ә» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|
|||||||
Сабақтың тақырыбы: Көшпелілер салтанаты |
|
||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.3.2.1. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мәтін құрастырып жазу; 7.4.1.1. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
|
|||||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Сурет бойынша мәтін құрайды. Тыныс белгілерін орынды қолдана біледі.Жалғаулар мен шылауларды ажырата біледі. |
|
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Мәтін, орфографиялық норма,жалғаулар, тыныс белгілер |
|
|||||||
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» идеясы аясында оқушы бойына ұлттық құндылықты сіңіре отырып,ұлттық болмысымызға құрмет сезімін күшейту. |
|
|||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Білу, түсіну, қолдану |
|
|||||||
Пәнаралық байланыс: |
Тарих, әдебиет |
|
|||||||
Бағалау критерийі: |
Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолданады; Сурет бойынша мәтін құрастыра алады; Жалғаулар мен шылауларды ажырата біледі. |
|
|||||||
Сабақтың барысы |
|
||||||||
Сабақтың кезеңі/у ақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||
Сабақтың басы (5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды топқа бөлу. Сандықшадағы суреттер арқылы оқушыларды «Мәдениет», «Шаңырақ», «Жәдігерлер» «Көшпелілер» деп төрт топқа бөлемін. |
Оқушыларды сандықшадан әр түрлі пішіндерді алады. Смайлик пішінді алғандар «Мәдениет» тобына отырады. Жұлдызша алған оқушылар «Шаңырақ» тобына жайғасады. Жүрекше пішінді алған оқушылар «Жәдігер» тобына отырады. Төртбұрышты пішін алғандар «Көшпелілер» тобына жайғасады. |
Мақсаты: Оқушылар алған пішіндер негізінде жылдам бірлеседі. Тиімділігі: Оқушылар топтық жұмыс арқылы бірін-бірі бағалауға дағдыланады. Біргелікте жұмыс жасауға машықтанаы. |
Сандықша мен әртүрлі пішіндер
|
|
||||
Сабақтың ортасы 10 минут |
«Зымыран сұрақтар » әдісі Оқушылар сұрақтарға жылдам жауап беруі қажет. |
Хандар қандай орында отыратын болған? Көшпелі халықтың кәсібін атаңыз? Үлкен жиындарда жаршылар қандай қызмет атқарды? «Жақсыдан үйрен, Жаманнан жирен» «Көп түкірсе-көл» мақал мен мәтелді ажыратып айтыңыз. Шаршы төбенің басына жұр не үшін жиналды? «Қуанышы қойнына сыймады» деген тұрақты тіркестің мағынасын түсіндіріңіз? Сөйлемдерден шылаудың түрін анықтаңыз. ХI ғасырда-ақ бұл жерлер қыпшақтардың қолына көшті. Тасбақаны ұзақ жасайтыны үшін, төзімділігі үшін бабаларымыз кие тұтқан. Жалғаудың түрлерін атап беріңіз? |
Мақсаты: Жылдам әрі сыни тұрғыда ойлануды дамыту. Тиімділігі: -оқушының танымдық дағдысы артады. Дескриптор: - Сұрақтарға мазмұнды жауап бере алады;. - Өз ойларын тиянақты жеткізе біледі. |
ҚБ: Өз ойын жүйелі түрде білдіріп, талқылауға белсенді қатысқан оқушыға «Жарайсың!» «Өте жақсы!» «Мен күткен жауап» деген мадақтау сөздермен ынталандыру. Жұлдызшалар-мен бағалау.
|
|
||||
Жаңа сабаққа кіріспе
25 мин. Сабақтың соңы 5 минут |
Сөйлемде қолданылатын қандай тыныс белгілерді білесіздер?
«Галерияда ой шарлау» әдісі
Төрт топқа төрт түрлі мазмұндағы сурет беріледі.
Оқылым Жұптық жұмыс 6-тапсырма мәтінді оқып, ас беру салтанатының қалай жүзеге асқандығына жоспар құр.
Жазылым Жеке жұмыс Сәйкестендіру тәсілі
Айтылым «Төрт сөйлем»
Үй тапсырмасын беру 9-тапсырма
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлекциясын тыңдайды. |
Ықтимал жауаптары Сөйлем ішінде кездесетін тыныс белгілердің бастылары: Үтір, сызықша, қос нүкте. Жазылым. 5-тапсырма. Белгіленген уақыттан кейін топтар жазған мәтінін оқып береді. Дескриптор: - Мәтіннің стилін анықтап, жоспар құра алады; - Көркемдегіш құралдарды таба алады; - Мәтіндегі септік жалғауларын ажырата алады; - Орфографиялық, орфоэпиялық нормаларды анықтай алады. қонақтарға - басылған Ақкөлдің- ақбоз үйлері ақ киізден- тіккен жібекпен- арнап киіз үйлерді - даласы оңтүстік - алқабында тысталған Пікір. Дәлел. Мысал. Қорытынды. Кері байланыс «Бағдаршам» әдісі Қызыл- мүлдем түсінбедім Сары- жартылай түсіндім Жасыл-толық түсінікті |
Жарайсыздар, балалар! Мақсаты: Мәтін бойынша оқушылардың ойын, білімін,көзқа-расын тексеру.Қызығу-шылығына назар аудару. Тиімділігі: Әр топтағы білім алушылардың пікірі есепке алынып, ортақ шешім қабылдайды. Дикриптор: -Сурет бойынша мәтін құрай алады; -Мәтінді жазу барысында тыныс белгілерін орынды қолдана алады.
О шеті мен бұ шеті- ол шеті мен бұл шеті Ақкөл-Ақгөл Самарқанд-Самарқант Тарланкөгі Асанқайғы-Асанғайғы
Дескриптор: -сөздердің мағынасын түсіне алады; -септіктерді орынды тіркестіре алады.
Дескриптор: -оқыған мәтінге өз ойын білдіре алады; -өз ойын өмірмен байланыстыра алады.
Оқушылар сабақта алған білімдерін бағдаршамның түстері арқылы түсінгенін білдіреді. |
Оқулық 38-бет Слайд
Түрлі түстегі маркерлер Кері байланыс: Өзін-өзі бағалау. Топтар бірін-бірі бағалайды. Бағалау жұлдызшала-рын тапсырады. Мұғалімнің кері байланысы: Жарайсыздар! Әр топ өздеріне берілген тапсырмалар- ды мұқият орындадыңыз-дар.
Қалыптасты- рушы бағалау Жұлдызшалар арқылы Оқулық Жұмыс дәптерлері
Кері байланыс:
Жарайсың! Жақсы! Талпын!
Кері байланыс: Дұрыс жазылған; Өте тамаша! Бәрекелді! Мен күткен жауап.
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
||||
«Ойлан, тап! » әдісі арқылы оқушылар жаңа тақырыпты болжайды.
|
Тақырыпты болжау Оқушылар, мен сіздермен көшпелілер туралы әңгімелестім. Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы қандай екен? Болжамды
жауап: Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |