Бекітемін: А.Оспанова
Оқу ісі жөніндегі орынбасары.
|
Білім беру ұйымының атауы: С.Сейфуллин атындағы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Алгебра |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
8.3В Квадраттық функция |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Тлегенова Арайлым Нурлановна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Мәтінді есептерді шығару
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.3 қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолдану; 8.4.3.1 есеп шарты бойынша математикалық модель құру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
қолданбалы есептерді шығару үшін квадраттық функцияны қолданады; есеп шарты бойынша математикалық модель құрады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Стол үстінде сынып оқушыларының санына байланысты карточкалар жатады. Карточкаларда үш түрлі тапсырма жазылған ах2+с=0 ах2+bx+с=0 ах2+вх=0 толық квадрат теңдеу алған оқушы Бәйтерек тобына, в коэффициенті жоқты алғандар Ханшатыр с коэффициенті жоқты алған оқушылар Көк ту тобына барып отырады.
Психологиялық ахуал сабақты бастар алдында оқушыларға жағымды әсер туғызу «Мен елімді сүйемін»тренингі Егер сіздің досыңыз болса, көршіңнің басын
сипаңыз; Егер сіздің, көңіл күйіңіз қобалжулы болса,
өз басыңызды
сипаңыз;
Тест арқылы тақырыпты пысықтау.
|
Мұғалім: Мен бірнеше тұжырымдарды оқимын, әрбір топ дәптерлеріне тұжырым дұрыс деп ойласа, «ия» деп, жалған деп ойласа, «жоқ» деп жазу керек. Бірақ мұқият болыңыз. Графикалық диктант 1-тапсырма 1. Егер ах2 + bx + c = 0 квадрат теңдеудің b немесе с коэффициенттерінің бірі нөлге тең болса, онда теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады. (ия) 2. Толымсыз квадрат теңдеудің екі түрі болады: ах2 + с = 0, мұндағы с ≠ 0 немесе ах2 + bх = 0, мұндағы b ≠ 0. (жоқ) 3. b2 – 4ас ≥ 0 болғанда ах2 + bх + с = 0 теңдеуінің екі түбірі бар. (жоқ) 4. b2 – 4ас өрнегі дискриминант деп аталады, латын тілінен аударғанда discriminatio– айырмашылық, өйткені, оның таңбасы арқылы теңдеудің неше түбірі бары анықталады. (ия) 5. Егер квадрат
теңдеуде дискриминант оң сан болса, онда теңдеудің
түбірін х = 6. Егер квадрат теңдеудің кез келген коэффициенттерінің бірі бірге тең болса,келтірілген квадрат теңдеу деп аталады. (жоқ) 7. Егер бос мүше нөлге тең болса, квадрат теңдеудің түбірлерінің бірі нөлге тең болады. (ия) Графикалық тест жауабы.
|
Оқушылардың әрқайсы жинаған ұпайларын «Сыр сандыққа» жинап жазып отырады әр сұраққа дұрыс жауап бере отырып оқушылар 1-7 арасында ұпай жинай алады тексеру дәптер алмасу арқылы Тест арқылы пысықтау. Окушылар бірден жауап береді және жауаптары тексреліп отырылады. дұрыс жауап бере отырып оқушылар 1-7 арасында ұпай жинай алады |
1 -3 слайд 4 -5 слайд 6- слайд 7-16 слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Топтарға тапсырмалар ұсыну. 1-топ,№1 тапсырма: Тік төртбұрыштың периметрі 62 см, ал ауданы 210 см2. Тік төртбұрыштың ені мен ұзындығын табыңы Берілген: Тіктөртбұрыш S = 210 см2
Тік бұрышты үшбұрыштың катеттері мен гипотенузасын табыңыз, егер катеттердің қосындысы 23 см, ал ауданы 60м2 болса. 23-х №3 тапсырма: 3-топ Тік бұрышты
үшбұрыштың бір катеті 2
«Жұптас-бөліс» әдісі
А деңгейі 10 метрлік трамплиннен секіру кезіндегі спортшының биіктігін табу үшін t уақыттың әрбір мезетінде h = -49t² + 3t + 10 формуласы қолданылады. Мұндағы t уақыты секундпен, h биіктігі метрмен өлшенеді. Неше секундтан кейін спортсмен суға құлайды? В деңгейі Тас тігінен жоғарыға
лақтырылды. Тас құлағанға дейін оның жердің бетінен
биіктігі
Т .
№2
Санақ басталғаннан бастап
табиғат қорығындағы бұғылардың саны N келесі формула бойынша
модельденген
t = 50 жыл.
Жеке тапсырма Биіктігі 5 м және ені 4 м болған жүк көлігі суреттегідей парабола тәрізді туннельден өтуі тиіс. Өлшеу бірлігі-метрмен. а) Туннельдің пішінін бейнелейтін квадраттық функцияны табыңыз. б) Жүк көлігіуннельден өте ала ма? Ш а) (0; 8) нүктесі графикте жатады, онда
б) |
Тақтадағы слайдтағы ережелерді мұғалімміен бірге еске түсіреді, мысалдар келтіруге болады.
Бағалау критерийлері: мәтінді есептерді шешу алгоритмін біледі.
Шешуі:
Шешуі: х Айталық тік бұрышты үшбұрыштың бір катеті х м, онда екінші катеті (23-х)м. Шарт бойынша үшбұрыш ауданы 60 м кв. S= 0,5 a b Тік бұрышты үшбұрыштың ауданын табу формуласы. Теңдеу құрамыз және шешеміз: 0,5х ( 23-х)= 60 D= 49, х1= 8 х2=15 . Жауабы: 8 см, 15 см және 17 см.
Шешуі: Теңдеу құрамыз:
Пифагор теоремасы
бойынша
Оқушылар алдымен жауап береді, соңынан тақтада тексеріледі. Бағалау критерийлері: мәтінді есептерді шешу алгоритмін біледі. -теңдеу құра алады., -теңдеуді шешеді, -жауабын іріктеп алады.
Сергіту сәті:
Бейнероликті көреді,слайдта тұрған есеп шарты бойынша орындайды. Бағалау критерийлері: мәтінді есептерді шешу алгоритмін біледі. -теңдеу құра алады., -теңдеуді шешеді, -жауабын іріктеп алады.
Тапсырмалар орындайды, тексеру дәптер алмасу арқылы немесе тақтада орындату арқылы Бағалау критерийлері: мәтінді есептерді шешу алгоритмін біледі. -теңдеу құра алады., -теңдеуді шешеді, -жауабын іріктеп алады.
h = -49t² + 3t + 10 -49t² + 3t + 10=10 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бекітемін:
А.Оспанова Оқу ісі жөніндегі
орынбасары. Білім беру
ұйымының атауы: С.Сейфуллин атындағы орта
мектеп Пәні: Алгебра Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: 8.3В Квадраттық
функция Мұғалімнің аты-жөні: Тлегенова Арайлым
Нурлановна Күні: Сынып: 8 Қатысқандар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақ тақырыбы
Мәтінді есептерді
шығару
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 8.4.2.3 қолданбалы есептерді шығару
үшін квадраттық функцияны қолдану; 8.4.3.1 есеп шарты бойынша
математикалық модель құру; Сабақ
мақсаттары қолданбалы есептерді шығару
үшін квадраттық функцияны
қолданады; есеп шарты бойынша
математикалық модель құрады; Сабақ
барысы Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Басы Стол үстінде сынып оқушыларының санына
байланысты карточкалар жатады. Карточкаларда үш түрлі тапсырма
жазылған ах2+с=0 ах2+bx+с=0 ах2+вх=0 толық квадрат теңдеу алған
оқушы Бәйтерек тобына, в коэффициенті жоқты
алғандар Ханшатыр с коэффициенті
жоқты алған оқушылар Көк ту
тобына барып отырады.
Психологиялық
ахуал сабақты бастар алдында
оқушыларға жағымды әсер туғызу «Мен елімді
сүйемін»тренингі Егер сіздің досыңыз болса, көршіңнің басын
сипаңыз; Егер сіздің, көңіл күйіңіз қобалжулы болса,
өз басыңызды
сипаңыз;
Тест арқылы тақырыпты
пысықтау. Мұғалім: Мен бірнеше
тұжырымдарды оқимын, әрбір топ дәптерлеріне тұжырым дұрыс деп
ойласа, «ия» деп, жалған деп ойласа, «жоқ» деп жазу керек. Бірақ
мұқият болыңыз. Графикалық
диктант 1-тапсырма 1. Егер
ах2 + bx +
c = 0 квадрат
теңдеудің b
немесе
с
коэффициенттерінің бірі нөлге
тең болса, онда теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады.
(ия) 2. Толымсыз квадрат теңдеудің
екі түрі болады: ах2 + с =
0, мұндағы
с ≠
0 немесе
ах2 + bх =
0, мұндағы
b ≠
0.
(жоқ) 3.
b2 –
4ас ≥
0 болғанда
ах2 + bх +
с = 0 теңдеуінің екі түбірі бар.
(жоқ) 4.
b2 –
4ас
өрнегі дискриминант деп
аталады, латын тілінен аударғанда discriminatio– айырмашылық, өйткені, оның
таңбасы арқылы теңдеудің неше түбірі бары
анықталады. (ия) 5. Егер квадрат
теңдеуде дискриминант оң сан болса, онда теңдеудің
түбірін х = 6. Егер квадрат теңдеудің кез
келген коэффициенттерінің бірі бірге тең
болса,келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.
(жоқ) 7. Егер бос мүше нөлге тең
болса, квадрат теңдеудің түбірлерінің бірі нөлге тең болады.
(ия) Графикалық тест
жауабы. Оқушылардың әрқайсы жинаған
ұпайларын «Сыр сандыққа» жинап жазып
отырады әр сұраққа дұрыс жауап бере
отырып оқушылар 1-7 арасында ұпай
жинай алады тексеру дәптер алмасу
арқылы Тест арқылы пысықтау. Окушылар
бірден жауап береді және жауаптары тексреліп
отырылады. дұрыс жауап бере отырып
оқушылар 1-7 арасында ұпай
жинай алады 1 -3 слайд 4 -5 слайд 6- слайд 7-16
слайд Сабақтың
ортасы Топтарға тапсырмалар
ұсыну. 1-топ,№1
тапсырма: Тік төртбұрыштың периметрі 62 см, ал ауданы 210
см2. Тік төртбұрыштың
ені мен ұзындығын табыңы Берілген: Тіктөртбұрыш S = 210 см2 Тік бұрышты
үшбұрыштың катеттері мен гипотенузасын табыңыз, егер катеттердің
қосындысы 23 см, ал ауданы 60м2 болса. 23-х №3 тапсырма:
3-топ Тік бұрышты
үшбұрыштың бір катеті 2 «Жұптас-бөліс»
әдісі А
деңгейі 10 метрлік трамплиннен секіру
кезіндегі спортшының биіктігін табу үшін t уақыттың әрбір мезетінде
h = -49t² + 3t + 10 формуласы қолданылады. Мұндағы t уақыты
секундпен, h биіктігі метрмен өлшенеді. Неше секундтан кейін
спортсмен суға құлайды? В
деңгейі Тас тігінен жоғарыға
лақтырылды. Тас құлағанға дейін оның жердің бетінен
биіктігі
Т .
№2
Санақ басталғаннан бастап
табиғат қорығындағы бұғылардың саны N келесі формула бойынша
модельденген Алғашқы 10жылдың ішінде
бұғылар саны қаншаға өскенін
анықтаңыз.
Санақ басталғаннан
бастап қанша жылдан кейін бұғылардың саныең көп болған және қанша
болған?
Қанша жылдан кейін
қорықтағы бұғылар популяциясы
жойылған?
t = 50
жыл. Жеке
тапсырма Биіктігі 5 м және ені 4 м
болған жүк көлігі суреттегідей парабола тәрізді туннельден өтуі
тиіс. Өлшеу бірлігі-метрмен. а) Туннельдің пішінін
бейнелейтін квадраттық функцияны
табыңыз. б) Жүк көлігіуннельден өте ала
ма? Ш а) (0;
8) нүктесі графикте жатады, онда
б) Тақтадағы слайдтағы ережелерді
мұғалімміен бірге еске түсіреді, мысалдар келтіруге
болады. Бағалау критерийлері: мәтінді
есептерді шешу алгоритмін біледі. Шешуі: Шешуі:
х Айталық тік
бұрышты үшбұрыштың бір катеті х м, онда екінші катеті (23-х)м. Шарт
бойынша үшбұрыш ауданы 60 м кв. S= 0,5 a
b Тік бұрышты үшбұрыштың ауданын табу
формуласы. Теңдеу
құрамыз және шешеміз: 0,5х ( 23-х)= 60 D= 49, х1= 8 х2=15 . Жауабы:
8 см, 15 см және 17
см. Шешуі: Теңдеу құрамыз:
Пифагор теоремасы
бойынша Оқушылар алдымен жауап береді,
соңынан тақтада тексеріледі. Бағалау
критерийлері: мәтінді есептерді шешу
алгоритмін біледі. -теңдеу құра
алады., -теңдеуді
шешеді, -жауабын іріктеп
алады. Сергіту
сәті: Бейнероликті көреді,слайдта
тұрған есеп шарты бойынша орындайды. Бағалау
критерийлері: мәтінді есептерді шешу
алгоритмін біледі. -теңдеу құра
алады., -теңдеуді
шешеді, -жауабын іріктеп
алады. Тапсырмалар орындайды, тексеру
дәптер алмасу арқылы немесе тақтада орындату
арқылы Бағалау
критерийлері: мәтінді есептерді шешу
алгоритмін біледі. -теңдеу құра
алады., -теңдеуді
шешеді, -жауабын іріктеп
алады.
h = -49t² + 3t +
10 -49t² + 3t +
10=10 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||











оптық
жұмыс

ешуі:
,
.



