Сабақ тақырыбы: | Алмас қылышты ардагер | Мектеп: «О.Бапышев атындағы ЖОМ» |
Күні:17.11.16ж | Мұғалімнің есімі: Исаева Г. О. |
СЫНЫП: 3 «Б» | Қатысқандар саны: 23 | Қатыспағандар саны:- |
Сабақ мақсаты | 1. Ата-баба тарихын білу, құрметтеу2. Қазақ жерін жаудан қорғауда Бөгенбай батыр қолбасшылығымен, ерлік істерімен таныстыру .3. Топтық жұмыс барысында сұрақтар мен тапсырмаларды орындау. |
Күтілетін нәтижелері: | Барлық оқушылар: |
| Топтық жұмыс кезінде бір-бірімен пікірлеседі,алған білімдерін бекітеді |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Батырдың ерлік істерімен танысады. |
| Кейбір оқушылар: |
| Мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді. |
Сабақтың модулі
Сабақтағы әдіс-тәсілдер және стратегиялар | Сыни тұрғысынан ойлау. |
| АКТ |
| ОЖЕСО |
| ОүБ, ОБ |
| «INSERT» түртіп алу, еркін жазу, кластер, |
| Венн диаграммасы, топтастыру стратегиясы, |
| сахналау, жаршы әдісі. |
Сабақтың ресурстары: | Батырлардың суреттері, слайдтар, |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті ескертпелерді жазыңыз) | Оқушының іс-әрекеті |
Кіріспе:
| Қару-жарақ түрлерімен 4 топқа бөліну.Жаңа тақырыппен таныстыру Ата-бабам тарихы – менің тарихым тарауында «Алмас қылышты ардагер» тақырыбы. «INSERT» түртіп алу әдісін пайдаланып «Білемін», «Білгім келеді» пікірін пайдаланып сабақты бастау. Оқушылардың мәтінді оқуы.
Оқушыларға тапсырма беру.Оқылым Жазылым
| Топқа бөлінеді 2 мин1. Қылыш 2. Найза 3. Садақ 4. Шоқпар 5. Қалқан«Білемін» бөлімінде не білетіндерін жазады.
«Білгім келеді» Оқушылар тақырып жайында не білгісі келетінін жазады.1-топ Сахналық көрініс2-топ Тақырыпқа тиісті ынтымақ, алауыздық, ерлік, жайында мақал- мәтел жазу.3-топ Батыр деп кімді айтамыз?ХХІ ғасырда ерлік жасауға бола ма?4-топ Бұқар жырау Бөгенбай батыр туралы не дейді? Кластер құрастыру. |
Негізгі бөлім: | Дерек. Аңырақай шайқасы Бұл шайқас 1730 жылы көктемде Балқаш көлінің оңтүстік батыс жағындағы Итішпес Алакөл деген жерде болды.Аңырақай шайқасында қазақтар жоңғарлардың естерінен тандыра күшті соққы берді.Шайқас даласында жоңғарлардың есеңгіреген,жеңіліске ұшырап,аңырап қалған жері Аңырақай деп аталып кеткен көрінеді. «Қалмаққырылған» шайқасы. Бұланты. Жоңғар хандығына қарсы ұзаққа созылған күресте 1728 жылыҰлытаудағы Бұланты өзенінің бойында,Қарасиыр деген жерде қазақ жасақтары тұңғыш рет ірі жеңіске жетті.
Сергіту сәті.
“Сыр сандық”
Бөгенбай батырдың белдігі табылды.Бөгенбай батырдың дулығасы.
«Көзқарас»1.Өзіңді жас батырмын деп есепте. Халықты жауға қарсы күреске шақыру үшін қандай үндеу тастар едің?2.Екі мәтінді салыстыр. Венн диаграммасы арқылы көрсету.3.Мәтінге сүйеніп суреттегі батырды, батыр мінген тұлпарды сипатта.4.Батырлардан тағы кімдерді білесің? | ТыңдалымСладтан танысады.
Орнымыздан тұрайық Батырларға ұқсайық.Садақ ату, қылыштасу,найза лақтыру /қимылмен көрсету/
Мәміле – келісім; Тоқырау – қиын жағдайға тап болу; Уәж – сөз, пікір; Ірігенді ширату – ес таппай шұбырған елге ақыл беру; Буырқану – батылдану
4 топ өздеріне берілген тапсырмамен бірлесе жұмыс жасайды. |
Қорытынды | Халық қорғаны Алмас қылышты ардаагер
Слайдтан Бөгенбай батырдың дулығасы мен белдігі жайлы дерекпен танысуЕрболат Құдайбергеннің «Жауынгер» әнімен қорытындылау |
«Үйрендім» Әр бала өз ойларын жазып оқиды. |
Мұғалім сөзі: Құрметті оқушылар міне, осы тәуелсіздікке ата-бабаларымыздың патриоттық сезімнің күштілігінен қол жеткіздік деп ойлаймын. Сендердің ойларыңды, пікірлеріңді тыңдай келіп мынандай қорытынды жасадым.Әскери міндетке жауапкершілікпен қарау;Туған жерге деген ыстық сезім;Ата - баба өсиетіне адал болуБойындағы күш - қуаты мен білімін Отан игілігі мен мүддесі үшін жұмсау;Ана тіліне деген құрмет;Өз халқының әдет - ғұрпын және салт - дәстүрін құрметтеу;Елдің тарихын құрметтеу;Мемлекеттік рәміздерге құрметпен қарау;Заңға бағыну;Қандай да бір қастандық әрекеттерден Отанын қорғауға дайын болуБасты байлығымыз – табиғат пен қоршаған ортаны гүлдендіру; |
Бағалау.
Үйге тапсырма. | Бас бармақ тәсілі. Оқушылар өзін – өзі бағалайды, топтық бағалау жүргізіледі |
|
|
Үйге тапсырма: Бұқар жыраудың жырын жаттап ал |