Сабақтың тақырыбы: Сақ тайпасы «Алтын адам» | Мұғалімнің аты-жөні: Абдраманова Алия Күні: 04.12.2018 Пән: Қазақстан тарихы |
СЫНЫП: 5 в | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | 5.3.1.1- Картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету. Алтын адамның ерекшелігі мен сақ қоғамына мәліметтер беру. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Материалдық мәдениетті біледі.Оқушылардың басым бөлігі: Басқа тайпалармен байланыстыра алады.Кейбір оқушылар: Ажыратып, жіктей алады. |
Бағалау критерийі | Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. Өтілетін тақырыпты анықтайды. |
Тілдік мақсаттар: | 1.Терминдер Төлеңгіт, қонтайшы, қағанат2. Кесте толтыру. (Оқытылым,айтылым,жазылым,тыңдалым)3. Диалогтармен жазу үшін қолданылатын тіркестер. Дәптерге жазу. |
Құндылықтарға баулу | Отансүйгіштікке, ұлтжандылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Тарих, әдебиет, география, дүние жүзі тарихы |
Алдыңғы білім | Өтілген тақырыппен байланыстыру. Сыныпта өткен білімді пысықтау тапсырмаларын орындау. |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақ барысы : Сәлемдесу. Түгелдеу. Топқа бөлу1 топ-жасылдар2 топ-көктер3 топ-қызылдарПсихологиялық көңіл-күй қалыптастыру, бір-біріне әр тілде тілектерін жеткізу (қазақ, орыс, ағылшын)Сабақтың жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы13 минут | 2 мин1 мин
5 мин
5 мин | Жаңа сабақТестпен жұмыс жүргізуҮй тапсырмасын сұрау. Сұрақтар арқылы сұралады.Жаңа тақырыпты түсінуге арналадыПостер қорғау
Есік обасынан табылған Алтын адам туралы жан-жақты мәліметтермен таныстыру. Алтын адамның макетін көрсету арқылы киіміндегі негізгі ерекшеліктерді атап өту.Қызыл түсті былғарының қолданылуыАңдық стильде жасалуыБас киімінің көрінісіБірге табылған заттарының саны Аяқ киіміҚолындағы жүзікАқинақ пен қанжарыҚазақстанның басқа өңірінен табылған алтын адамдарымен байланыстыруАрхеологтардың қосқан үлесі, табылған жылы ( арғы бетіндегі сақтар) — сақтар-скифтер немесе , арғы жағындағылар; (шошақ бөрікті сақтар) — орта ағынын және мекендеушілерВидеоролик көрсету. Шығыс Қазақстаннан табылған Алтын адам. | Оқушылар қорапшадан өздеріне ұнайтын түске сай маркерлер алады.
|
Сабақтың ортасы28 минут
| 10 мин
5 мин
13 мин | Білу және түсіну.Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.Әдістерді қолдану арқылы білу мен түсінуге жағдай жасау.Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы. Орындалу барысын оқушыларға түсіндіріп өту. Деңгейлік тапсырмалар беру. Әр топ тапсырмалармен жұмыс жасайды.Адасқан әріптер әдісі.Классификацияны табамыз.Серпілген сауалдар.Диалог құрастыруОртағасырлық монғол көшпелілерінде қысы-жазы өз аяғымен жайылуға бейімделген, жүні қалыңдау сиыр тұқымы өсірілген. Далалы, шөлейтті аймақтарды мекендеген көшпелілерде сиырдың осындай тұқымы кеңірек таралған болуы керек.
| «Ыстық орындық» әдісі, сұрақтар, орындық.
Оқулық,мәтіндер.
|
Сабақтың соңы3 мин |
| Тест жұмысын орындау.Рефлексия.Мен білдім------Мен үйрендім------Мен түсінбедім------- | Оқулық,қабырғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер |
Саралау | Бағалау. Өзін-өзі бағалау, топ басшылар бағалап отырады, жеке топтық бағалау орын алады. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасы |
Сабақ бойынша рефлексия.Шынай болды ма?Әдіс тиімді ме?Саралау дұрыс болды ма? | Сабақтан өткеннен соң толтыру |
|
|
Жалпы бағалау. Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Сабақ бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етеді?1: 2: |