Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 5.3. Мектеп: №84 ЖОМ
Күні: 30.11.2017
Мұғалімнің аты-жөні: Патшаева
Фариза
Сынып: 5 Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Ақиқатты
іздеу
|
Осы сабақта
қол
Жеткізілетін оқу
мақсаттары
(оқу
бағдарламасына
сілтеме)
|
5.3.2.2.- алгоритмді сөз
түрінде ұсыну
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: алгоритмнің жазылу формаларын
біледі.
Оқушылардың басым
бөлігі: сөз түрінде ұсынылатын
алгоритмдерді құра біледі.
Кейбір
оқушылар: алгоритмнің сөз түрінде
ұсынудың арнайы ережелерін
біледі.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Алгоритмнің жазылу формаларын
және сөз түрінде ұсынылатын алгоритмдерді құра
біледі.
-
Алгоритмнің артықшылығы мен
кемшілігін біледі.
-
Сөздік алгоритм мен графикалық
алгоритмнің ерекшеліктерін
анықтайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
Алгоритмді түрлі әдіспен
жазудың қажеттігін түсінеді.
Негізгі сөздер
мен тіркестер:
Тірек
сөздер, блок-сызба, графика,
программалау тілі
Сыныптағы
диалог
Алгоритмнің ұсыну
формасы.........айтады
Алгоритмнің ......... түрлері
бар
Алгоритмнің артықшылығы мен
кемшілігі.........
Алгоритмді сөз түрінде
ұсынудың арнайы тағайындалған
ережелері............
Үш тілдегі терминдік
сөздер:
Басы -
Начало
– Begin
Соңы -
Конец -
End
Енгізу -
Ввести -
Introduce
Орындау -
Выполнение –
Performance
|
Құндылықтарға
баулу
|
Шығармашылық және
сын тұрғысынан ойлау;
Денсаулық, достық және
айналадағыларға қамқорлық
көрсету.
|
Пəнаралық
байланыс
|
қазақ тілі, математика,
ағылшын тілі
|
Алдыңғы білім
|
Орындаушы ұғымын және
Орындаушылардың түрлерін
біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10
мин
|
Сыныпқа ену, оқушыларды жылы
жүзбен қарсы алу,
сәлемдесу.
«Тілекті
тізбек» (информатиканың терминдерін
пайдаланып тілек айту) бір - бірімізге жақсылық тілеп, қуанышымыз
бен жүрегіміздің жылуын
бөлісу.
1-оқушы Интернеттей ауқымды,
пейілің кең болсын!
2-
оқушы
Процессордай ақылды достарың
көп болсын!
т.с.с.
Төртбұрыш және ромб
фигураларының бірін таңдау арқылы топқа
біріктіру.
1-топ: Сөздік
алгоритм;
2-топ: Графикалық
алгоритм.
Балалар біз бүгін
Шымкент қаласынан Астана қаласына жол тартамыз. Ол үшін біз жолда
кездескен кедергілерден өтуіміз керек. Алдымен, пойызға билет алып
алайық. Әр оқушы өз деңгейіне қарай билет
таңдасын.
Үй
жұмысы.
Жалпы вагон
сұрақтары (А-деңгей)
Плацкарт вагон
сұрақтары (В-деңгей)
Купе вагон сұрақтары
(С-деңгей)
Ал енді, осы билеттерімізбен
пойызға мініп, орындарымызға
жайғасайық.
|
АКТ,
суреттер,
Слайд
4
Төртбұрыш және ромб
фигуралары
Слайд 6, билет
сұрақтары таратпа қағаздары
|
Сабақтың ортасы
15мин
5мин
7мин
|
Балалар, біз
Астанаға жеткенше жаңа тақырыпты меңгеріп алайық. Жаңа тақырыпқа
кіру: «Алгоритмді сөз түрінде
ұсыну» тақырыбын түсіндіріп
өтемін.
Балалар біз
қазір «Тараз
бекетіне» келіп тоқтадық. Ары қарай жүру
үшін біз мына тапсырманы орындауымыз
керек:
« Жигсо» әдісі
арқылы оқулықтағы тақырып бойынша білу және түсіну деңгейіндегі
сұрақтарды қамти отырып мәлімет жинақтауды
тапсырамын:
І
топ. Сөздік алгоритмнің
ерекшеліктері
ІІ
топ. Графикалық алгоритмнің
ерекшеліктері
«Бармақ» әдісі
арқылы екі топ бір-біріне кері байланыс беруін
ұсынамын.
Сергіту
сәті: «Жұмбақ
шешу»
Біз
қазір «Қарағанды
бекетіне» келіп тоқтадық. Ары қарай жүру
үшін біз мына тапсырманы орындауымыз керек
екен:
Практикалық
тапсырма
Компьютермен
жұмыс
Оқулықтағы қолдану
деңгейіндегі «Техникалық диктант» тапсырмасын компьютерде
орындайды
Міне Астана
вокзалына да келіп жеттік, енді Астана қаласына кіру үшін біз
мына құлыпты ашуымыз керек.
«Құлыпты аш»
ойыны
Оқулықтағы баға беру
деңгейіндегі тапсырманы
орындайды.
Жарайсыңдар балалар, міне біз
барлық кедергілерден өтіп, Астана қаласына да келіп жеттік. Яғни,
біз мақсатымызға жете алдық. Шымкентен Астанаға жету алгоритмін
орындай алдық!
|
оқулық,
АКТ
Слайд 9,
10,11
Слайд
12
Оқулық, суреттер,
плакаттар, маркерлер,
стикерлер.
Слайд
13,14
Слайд 15,
компьютер
Слайд
16
Слайд
17
|
Сабақтың соңы
3мин
|
Соңында оқушылар сабаққа кері
байланыс жүргізеді
Үй
тапсырмасы: Алгоритмге сөз түрінде
мысал есептер шығару
|
Слайд 18, стикерлер,
сенім ағашы
Слайд 19,
күнделік
|
Саралау – Сіз
қандай тəсілмен
көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда
қабілетті оқушыларға
тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау –
Сіз
оқушылардың
материалды
игеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық
жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Қабілеті жоғары
оқушылар: топта ұйымдастыру жұмыстарын
алады
сабақ бойындағы
«Пойыз билетінің сұрақтары» қабілеті жоғары оқушыларға арналған.
«Жигсо» әдісі оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға
арналады.
Қабілеті орта
оқушылар:
Компьютермен жұмыс
тапсырмасындағы «Техникалық диктант» әдісі осы деңгейдегі
оқушыларға қолдау береді.
Сабақ барысындаға
деңгейлік сұрақтар тізбегі, «Пойыз билетінің сұрақтары»
қабілеті орта оқушыларға
арналған.
Қабілеті төмен
оқушылар:
-деңгейлік
сұрақтар, «Пойыз билетінің
сұрақтары»
Мұғалімнің
қолдауы
«Құлыпты аш» ойыны қабілеті
төмен деңгейдегі оқушыларға
арналған.
|
Ынталандыру, қолдау
көрсету,
Оқушылар өзара
бағалайды.
Топпен бағалау
жүргізеді
Парктикалық жұмыс
қалыптастырушы бағалау ретінде жүзеге
асады
|
|