Материалдар / Ашық сабақ "А.Құнанбаев пен Ш.Құдайбердиевтің ілімдеріндегі өмірдің мақсаты" 4 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ "А.Құнанбаев пен Ш.Құдайбердиевтің ілімдеріндегі өмірдің мақсаты" 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға А.Құнанбаевтың іліміндегі өмірдің мақсатын ұғындыру арқылы сабырлық қасиеті арқылы білім беру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Қазан 2021
400
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Бекітемін»

Мектеп директоры ___________________ Қуанышев А.


«___________» ___________________ 2021 жыл



Өзін-өзі тану сабақ жоспары

Мұғалімнің

аты-жөні, тегі

Серікова Гүлнар Нұрмағамбетқызы


Атырау облысы, Махамбет ауданы,

Еңбекшіл ауылының негізгімектебі  

Мерізімі:

22.09 2021 жыл


Сыныбы: 4

Оқушылар саны: 12

Қатыспаған оқушылар: 0

Бөлімі

Ғасырлар даналығы

Сабақтың тақырыбы №3

А.Құнанбаев пен Ш.Құдайбердиевтің ілімдеріндегі өмірдің мақсаты

Оқу бағдарлама-сына сәйкес оқыту мақсаттары

- Оқушылар өз пікірін, сезім мен талпынысын білдіре алады



Құндылық

Ішкі тыныштық

Қасиеттер

Сабырлылық, әдептілік, табандылық.

Сабақтың мақсаты

- оқушыларға қазақ халқының ұлы ақыны А.Құнанбаевтың іліміндеріндегі өмірдің мақсатын ұғындыру арқылы ішкі тыныштық құндылығының мәнін ашу.

Сабақтың міндеттері


Білімділік: оқушыларға А.Құнанбаевтың іліміндегі өмірдің мақсатын ұғындыру арқылы сабырлық қасиеті арқылы білім беру;

Дамытушылық: - оқушыларға мақсатқа ұмтылу, оған жетудің жолдарын іздестіруді табандылық қасиетімен байланыстырып дамыту;

Тәрбиелік: - оқушыларды сабырлылыққа, әдептілікке, табандылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері / Уақыт

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Ұйымдас-тыру кезеңі (1 мин)

 

1. Жағымды көңіл күй

(1-1,5мин)

 

Баяу музыка қоямын.

-Қайырлы күн қымбатты менің оқушыларым?!

-Көңіл-күйлеріңіз қалай?


Оқушыларға деген сүйіспеншілік -пен, «Өз күлкіңді көршіңізге сыйла» атты жаттығу өткіземін

- Ажар, мен саған өз күлкімді сыйлаймын, ал сіз көршіңізге сыйлаңыз.- деп, жағымды көңіл-күй сәтін өзім бастаймын.


-Ал, балалар қандай сезімде болдыңыздар?

- Сабағымызды «5Т» ережесін еске түсірумен бастаймыз.

Оқушылар сабаққа дайындығын көрсетеді.


Оқушылар өзі-өзімен және айналадағыдар -мен шынайы үйлесім табуға, жағымды күйге келіп, терең ойлауға бейімделеді.


Өзі сезімдерін айтады.


-оқушылар «5Т» ережесін атап айтады.

1.Тәртіп

2.Талап

3.Тыныштық

4. Тазалық

5.Татулық

Композиция «Хрусталь-ная грусть»


https://www.youtube.com/watch?v=q1fcPdS5Ccg






Тақтада «5Т» ережесі.

2. Алдын ала берілген үй тапсырмасын тексеру (әңгімелеу)

(6-8 мин)

Оқулықтың 12-14-беттеріндегі, №3 сабақтағы Ұлықман Әбілдаұлының «Талаптыға нұр жауар»атты әңгімесін түсініп оқуға бердім.

«Ішкі тыныштық» құндылығы мен оның қасиеттерінің мәнін ашу бағытына жетелеймін.

Оқушыларға сұрақтарды қойып, жауаптарын тыңдаймын.

Сұрақтарым:

1. – Автор әңгімесін неліктен «Талаптыға нұр жауар» -деп атаған?

2. - Қос ана Абайға қандай тәрбие беруді көздеген еді?

3. - Абайдың мінезінде қандай ерекшелік болды?

4. - Жас Абайдың ауыз әдебиетін сүюі неден

айқалады?

5. - Ел тарихына қызығушылық Абайға қалай әсер етті?

6. - «Ұлы Абай» деп неліктен айтылған?

7. – Өзің Абай ата туралы не білесің?



Түйін сөз:

- Адам өзінің сабырлығымен, әдептілігімен, табандылығымен көздеген мақсатына жете алады.

Бала Абайдың мінезінің артықшылықтары: ауыз әдебиетін сүйіп оқитын. Ұлы Абай болуына, мінезінің қалыптасуына, бойындағы жақсы қасиеттерін ашуға, ұлттық құндылықтарды сіңіруге зор үлес қосқан әжесі Зере мен анасы Ұлжанның тәрбиесі.


Оқушылар әңгімеден түсінгендерін сұрақққа жауап беру арқылы көрсетеді.


Жауаптары:

- Талаптанған адам өз арманына жетеді. Ол үшін адам ерінбей, шыдамдылық, тұрақтылық таныта білу керек екен



Өнерлі, ізденгіш, сабырлылық, табандылық, әдептілік, жауапкершілік қасиеттері т.б.



- Оқушылар өз түсінгендерін, ондағы кейіпкерлер туралы ой-пікірлерін айтады.






















Слайд

сұрақтар
















3. Жағымды ой-пікір (дәйексөз) (3-5 мин)

 Оқушыларды оқулықтағы «Дана сөздер» айдарымен ұсынылған сабақтың дәйексөзімен таныстырамын.

-   Қымбатты оқушыларым! Сабағымыздың даналық сөзі ретінде ұлы ақын Абай Құнанбаевтың

«Ғылым таппай мақтанба,

Орын таппай баптанба» деген өлең жолдары болып келеді.

Дәйексөзді алдымен өзім дауыстап оқып, кейін балаларға дауыстап айтуды ұсынамын.

  • - Қымбатты оқушыларым! Абай атамыздың даналық сөзін бірге айтып, есімізге сақтаймыз.

- Дәйексөз мағынасын қалай түсінесіздер?

- Неліктен «... орын таппай баптанба» -деп айтылған?

Олардың жауаптарын тыңдап, тест арқылы қорытынды жасаймын.

Түйін сөз:

Тест

«Ғылым таппай мақтанба,
Орын таппай баптанба.»

-даналық сөздегі ақын кеңесі қайсы?
1)Ғылым-білімге қол жеткізбей мақтанып даурықпа
2)Балалықты қиып, ғылымға ұмтыл
3)Ғылым жолы ауыр екенін ұмытпа.


Орын таппай баптанба...» -дегендегі орын тап деп отырғаны - алған білімді, үйренген ғылымды жұмсайтын орын.

Адамның көңілі шын мейірленсе, білім-ғылымның өзі де адамға мейірленіп, тез қолға түседі.» - дейді Абай.


  1. Ұл балалар, қыз балалар дәйексөзді кезекпен екі рет қайталайды.













Дәйексөздің мағынасын талқылайды.



Дәптерлеріне көшіріп жазады.



слайд.

Дәйексөз















Жұмыс дәптерлері.























Ақпарат дереккөзі: https://massaget.kz/layfstayl/debiet/tmsil/15519/

4. Оқиғалар айту (әңгімелесу

8 мин)

- Қымбатты оқушыларым! Мына бейнежазбаларды тамашалаймыз.

« Абай Құнанбаев» бейнежазба.

- Бейне жазбадан не білдіңіздер?

- Абайдың ілімі күшті, құдіретті. Ал осы өнегені қайтсек орындай аламыз,ол үшін бізге қандай қасиеттерімізді дамыту керек? - деген с

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!