Бекітемін:
|
№278 орта
мектеп
|
Мерзімі: 20.10.2017ж.
|
Пәні: қазақ
тілі
|
Сыныбы:
6 «Б»
|
Сабақ
тақырыбы: Атауыш сөздер, көмекші
сөздер, одағай сөздер
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Бектоғаева
С.О
|
Сабаққа қатысқандар:
|
Сабаққа қатыспағандар:
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаттары:
|
Атауыш, көмекші, одағай сөздердің ерекшеліктері,
сөйлемдегі қызметі туралы түсінік
беру
|
Сабақ мақсаты:
|
Барлық
оқушы: Атауыш, көмекші, одағай сөздердің
ерекшеліктері, сөйлемдегі қызметі туралы
түсінеді
|
Оқушылардың басым
бөлігі: Атауыш, көмекші, одағай сөздерді таба біледі,
өздігінен қолдана біледі
|
Кейбір
оқушылар: атауыш сөздерді қатыстырып,
мәтін құрай алады; көмекші және одағай сөздердің қандай мақсатта
қолданылғанын түсіндіре алады
|
Тілдік мақсат:
|
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: Атауыш, көмекші, одағай
сөздер
|
Сыныптағы диалог \ жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
Айтылым, жазылым,
тыңдалым
|
Талқылауға арналған
тармақтар: 1. Қандай сөздерге сұрақ қойылмайды? 2. Өз
алдына сөйлем мүшесі бола алмайтын сөздер бар ма? 3. Малды қалай
шақырамыз, мал оны түсіне ме?
|
Алдыңғы оқу:
|
Сөздердің
топтары
|
Жоспар
|
Сабақтың басталуы:
Ұйымдастыру.
10
мин.
|
Психологиялық жағымды ахуал
тудыру.
Үй тапсырмасын
сұрау
а) «Иә», «Жоқ»
тесті
ә) 92-жаттығу . Мәтіннен
етістіктерді тауып,
теріп
жазу.
|
Смайликтер
|
Сабақтың ортасы:
25
мин
|
Жаңа сабаққа кіріспе: «Ой
қозғау» әдісі
«Бүгінгі сабақта күндегі
сабақтан өзгеше не көріп тұрсындар ?» сұрағына жауап алып, сабақтың
тақырыбын ашып, мақсатын айту.
(«Астана символы-Бәйтерек»
тақырыбына ойтолғап, келтірілген сөйлемді талдау арқылы жаңа
сабақтың тақырыбын ашу)
Тақтаға күннің реті мен сабақ
тақырыбы жазылады.
Негізгі
бөлім: Жаңа сабақты
түсіндіру.
Атауыш
сөздер – лексикалық та, грамматикалық
та мағынасы бар, басқа сөздермен байланыса алатын дербес
сөздер.Атауыш сөздерге негізгі 7 сөз табы: зат есім, сын есім,сан
есім,есімдік,етістік,үстеу, еліктеу сөздер жатады.Мыс: кітап,
дәптер, қалам, қыз, жігіт
Көмекші
сөздер – жеке тұрып,дербес лексикалық
мағынасы жоқ,тек басқа сөздердің жетегінде жұмсалатын сөздер
.Көмекші сөзге шылау жатады.
Мыс: бірақ ,соң, сондықтан ,
деді, емес,еді.
Одағай
сөздер – толық мағынасы
жоқ, адамның көңіл күйі мен сезімін
білдіру үшін немесе жануарларды, малды шақыру, қуу үшін
қолданылатын сөздер.Мыс: Шіркін ! Ура, Алақай
!
М.Мақатаевтің өлеңінен үзінді
оқып, өлеңнен одағай сөздерді табу.
Оқулықпен жұмыс
жүргізу.
94-жаттығу. Мәтіннен атауыш сөздердің
астын түзу, көмекші сөздердің астын ирек сызықпен сызу. Мәтін 3
қатарға бөлініп беріледі.
95-жаттығу. Мәтінді оқып, атауыш
сөздерге мысал келтіру. Дәлелдеу
Интербелсенді тақтамен
жұмыс.
1-тапсырма. Берілген сөйлемдерден одағай
сөзді теріп алу.
Жұптық
жұмыс
2-тапсырма
.Сәйкестендіру
кестесі
Мысалдар
|
|
Сөз
топтары
|
Пах,
шіркін!
|
көмекші
|
Тәйт,
жә
|
атауыш
|
Деді,
деп
|
одағай
|
домбыра
|
көмекші
|
Туралы,
дейін
|
атауыш
|
биледі
|
одағай
|
Интербелсенді тақтадан дұрыс
жауабы көрсетіліп, бірін-бірі
бағалайды.
Көп смайлик жинаған оқушылар
жалаушаға ие болып,Бәйтеректің биік шыңы-білім шыңына өз жалаушасын
қадап, «Аялы алақанға» қолын тигізіп тілек
айтады
|
«Бәйтерек»
монументінің суреті
Оқулық
,слайд
Смайликтер
таратпа
жалауша
«Аялы
алақан»суреті
|
Сабақ
аяқталуы:
5
мин.
|
Кері байланыс «Бес саусақ»
әдісі арқылы сабақтан алған әсерлерін стикерге
жазады
Үйге
тапсырма: 96,98-жаттығулар.
Ереже
қайталау
|
Стикерлер
|
Қосымша
ақпараттар: әдеби кітаптар оқу
|
Саралау: Оқушыларға қандай қолдау көрсете аласыз?
Оқушы мүмкіндігіне шек бар ма?
|
Бағалау:Оқушының алған білімін көруді қалай
жоспарлайсыз?
Мадақтау
Формативті бағалау
|
Пәнаралық
байланыс:
Әдеби кітаптар
Тарих
|
Кері байланыс:
Сабақ \ оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы көңіл-күй қандай
болды?
Берілген уақыт ішінде үлгердім
бе?
Өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы осы сабаққа сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз
|
|
1. Қорытынды бағамдау: Қандай екі нәрсе табысты
болды?
2.Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта
алды?
3.Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|
1.
2.
1.
2.
|
-
Жағымды ахуал
қалыптастыру
А) бүгінгі сабаққа дайынбыз
дегендер оң қолын көтерсін
Ә) көңіл-күйім жақсы дегендер
сол қолын көтерсін.
Б) сабақ жақсы өтсін дегендер
екі қолын көтерсін.
2.а) «Ия» , «Жоқ»
тесті
1.қазақ тілінде 9 сөз табы
бар.( ия)
2.Сын есім сөз табына
кірмейді. (жоқ)
3.Қос сөздер сөз табына кіреді
. (жоқ)
4. Күрделі сөздерге біріккен
сөздер жатады. ( ия)
5.Сөз құрамына қарай 3-ке
бөлінеді. (жоқ)
6.Морфология сөз құрамын , сөз
таптарын зерттейтін саласы. ( ия)
7.Сөз- белгілі бір ұғымның
атауы,заттың сапасы,түсі, көлемі, іс-әрекетттің мезгілі,амалын
көрсетеді. ( ия)
Ә) Үй
тапсырмасы 92
3. Бүгінгі сабақта не
білгіміз келеді?( оқушыладың жауабы ).Сол арқылы
сабақ
мақсатын айқындау.Тақтаға
күннің реті мен сабақ тақырыбын жазу.
4.Интерактивті тақтадан аудио
мәлімет тыңдату. 7, 8, 9 (мысалдар арқылы
толықтыру)
Пай! Пай! Пай! Киелі неткен
жер!
Батырлар дүрілдеп өткен
жер,
Тұлпарлар дүбірлеп төккен
тер,
Ғашықтар бір-бірін өпкен
жер,
Сарылып сал-сері кеткен
жер.
Бас иіп, иіскеп
топырағын,
Тағзым жасамай
өтпеңдер!
-Бұл кімнің өлеңі? Өлеңде
қандай одағай сөздер кездеседі?
Жаттығулармен
жұмыс.
94-жаттығу. Мәтіннен атауыш
сөздердің астын ,көмекші сөздердің астын ирек сызықпен сызу. Мәтін
3 қатарға бөлініп беріледі.
95-жаттығу. Мәтінді оқып,
атауыш сөздерге мысал келтіру. Дәлелдеу
.
Қосымша
тапсырма
Интербелсенді тақтамен
жұмыс.
1-тапсырма. Берілген
сөйлемдерден одағай сөзді теріп алу
Сәйкестендіру
кестесі
Мысалдар
|
|
Мысалдар
|
Пах,
шіркін!
|
көмекші
|
Тәйт,
жә
|
атауыш
|
Деді,
деп
|
одағай
|
домбыра
|
көмекші
|
Туралы,
дейін
|
атауыш
|
биледі
|
одағай
|
97-жаттығу. «Астана символы -
Бәйтерек» тақырыбында ойтолғау
жазу.
Кері байланыс «Бес саусақ»
әдісі арқылы
Үйге
тапсырма:96,98-жаттығулар.
2.а) «Ия» , «Жоқ»
тесті
1.қазақ тілінде 9 сөз табы
бар.( ия)
2.Сын есім сөз табына
кірмейді. (жоқ)
3.Қос сөздер сөз табына кіреді
. (жоқ)
4. Күрделі сөздерге біріккен
сөздер жатады. ( ия)
5.Сөз құрамына қарай 3-ке
бөлінеді. (жоқ)
6.Морфология сөз құрамын , сөз
таптарын зерттейтін саласы. ( ия)
7.Сөз- белгілі бір ұғымның
атауы,заттың сапасы,түсі, көлемі, іс-әрекетттің мезгілі,амалын
көрсетеді. ( ия)
Пай! Пай! Пай! Киелі неткен
жер!
Батырлар дүрілдеп өткен
жер,
Тұлпарлар дүбірлеп төккен
тер,
Ғашықтар бір-бірін өпкен
жер,
Сарылып сал-сері кеткен
жер.
Бас иіп, иіскеп
топырағын,
Тағзым жасамай
өтпеңдер!
№278 орта
мектеп
Ашық
сабақ
Тақырыбы: Б.Соқпақбаев «Менің
атым Қожа»
Сыныбы: 6
«А»
Пәні: қазақ
әдебиеті
Пән мұғалімі : Бектоғаева
С.О
2017-2018 оқу
жылы