Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ: "Атлах шайқасы" 7-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1А VI-ІХ ғасырдағы Қазақстан |
Мектеп: «Атамекен» жом |
|||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бегимова С |
|||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Атлах шайқасы Зерттеу сұрағы: Неліктен Атлах шайқасын «халықтар шайқасы» деп атайды? |
|||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.3.2.3-Атлах шайқасының маңызын талдау; 6.2.2.3 – көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану,Талдау |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Атлах шайқасының себептері мен барысын анықтау Атлах шайқасындағы көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін талдау Атлах шайқасының маңызы мен тарихи салдарына баға беру. |
|||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында оқушылардың төмендегі көрсетілген тілдік құзіреттілігін дамытуға мүмкіндік беріледі. - Тыңдалым:тәжірибелік тапсырмалар орындау барысында бір-бірінің пікірін тыңдау - Оқылым: тәжірибелік тапсырмалар жасау барысында тарихи деректермен және оқулықпен жұмыс. - Жазылым:тәжірибелік тапсырмалар орындау барысында дәптермен ,кестемен жазбаша жұмыс жасау. - Айтылым:топтарда және жұптарда талдау және мұғалімніңсұрақтарына жауап беру. Пәнге бойынша сөздер мен терминдер: Атлах, Ибн-әл-Асир, Талас өзені, Гао Сяньчжи |
|||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Қазақстан Республикасының әр азаматының патриоттық парызы-Қазақстанның халықтарының достық пен келісім дәстүрін сақтап, ұлғайтып, ұрпақтан-ұрпаққа беру. |
|||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы –Крест жорықтары |
|||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Атлах шайқасы туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспары |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 2-3 минут 7 минут |
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. Үй тапсырмасын сұрау: «5 W» тәсілі: Оқушылар: «Кім?», «Не?», «Қайда?», «Қандай?», «Қашан?» деген сұрау есімдіктерін қолдана отырып құрастырылған сұрақтарға жауап береді.
ҚБ:Түрлі-түсті стикерлер арқылы бағалау./жасыл-толық түсінікті, сары- жартылай түсінікті, қызыл-түсініксіз/ |
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2 минут 2 минут 20 минут 3 минут |
Оқушыларды 3-топқа «Мозайка» әдісі арқылы біріктіру. 1-топ:Түргештер. 2-топ: Арабтар. 3-топ: Қытайлар. Жіктеу-мүдделері ұқсас оқушылардан топ құрылады. Алдыңғы білім: « Сенің ойың қандай» өзіңіз бастағалы тұрған тақырып бойынша оқушыларға жұппен бірлесіп ойларын білдіру туралы сұрақтар қойыңыз. Мұғалім түсіндірмесі: Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын және жаңа сабақ туралы мәлімет беріп өтеді. «DEAL» тәсілі арқылы: D-баяндау, суреттеу; E-түсіндіру; A-талдау, L-байланыс (қорытынды жасайды); 1-топ:Түргештер тобы. БТ.1-тапсырма: «Атлах шайқасы» тақырыбындағы бейне баянды көру және топта талқылау. D- Бейне баянды тыңдап, Атлах шайқасының себептері мен барысын анықтайды; E-Атлах шайқасының қамтыған аумағын картадан көрсетіп, түсіндіреді; Дискриптор:
БТ.2-тапсырма: 2-топ: Арабтар тобы. Тапсырма:
Тапсырма: «Венн жүйесі» Атлах шайқасын арабтар мен қытайлар қандай мақсат көздеді «Венн жүйесі» арқылы екі себебін көрсетіңіз: Арабтардың мақсаты : Қытайлардың мақсаты
Дискриптор:
БТ.3-тапсырма: 3-топ: Қытайлар тобы. L- Атлах шайқасының маңызы мен тарихи салдарын талдап, баға береді; Дискриптор:
ҚБ. Дискрипторды негізге ала отырып бағалаймын. ЖЖ. «Төрт тұрыш» әдісі: Мұғалім сыныптың ішіндегі бұрыштарға жауаптар жазылған парақшалар іліп қояды. Мұғалім бір сұрақты дауыстап оқиды, ал оқушылар өздері сұрақтың қай жауабы дұрыс болса, сол бұрышқа барып тұрады және жауапқа өз дәлелдемелерін келтіреді. ЖО.4-тапсырма: «Термин сөздермен жұмыс» Бағалау критерийі: Термин сөздердің мағынасын анықтаңыз;
Дискриптор: Термин сөздердің мағынасын анықтап, жеткізеді; ҚБ. Дискрипторды негізге ала отырып бағалаймын. |
Атлах шайқасының картасы:http://archive0.turkestan.kz/page.php?page_id=35&id=6586(Ә.Дәулетхан.мақала 2011 жыл) Атлах шайқасы туралы бейне ролик Флипчат, ғаламтордан материялдар Ұлғайтқыштар,сызғыш, көк және қызыл түсті қаламсап, мұз, спирта, мақта, |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут |
«Рефлексия пирамидасы:
Үй тапсырмасы: тақырып бойынша қосымша ізденіп келу |
А-4 парақша |
||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||
Жіктеу-мүдделері ұқсас оқушылардан топ құрылады. «DEAL» тәсілі арқылы: Саралау: Дереккөздер:Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады, нақты айтқанда қабілеті жоғары оқушылар «Атлах шайқасы» тақырыбындағы бейне баянды тамашалау арқылы шайқастың себептері мен барысы туралы өз ойларын тұжырымдап, жеткізе алады; Диалог және қолдау көрсету-тапсырманы орындау барысында жоғары деңгейлі оқушыға төмен деңгейлі оқушыға көмектесуге нұсқау беремін. Сабақтың бекіту кезеңінде термин сөздермен жұмыс жүргізу Қарқын-кейбір оқушылар басқаларға қарағанда термин сөздердің мағынасын жылдам табады. |
«5 W» тәсілі: Қ.Түрлі-түсті стикерлер арқылы бағалау./жасыл-толық түсінікті, сары- жартылай түсінікті, қызыл-түсініксіз/ «DEAL» тәсілі арқылы: ҚБ. Дискрипторды негізге ала отырып бағалаймын. «Термин сөздермен жұмыс» ҚБ. Дискрипторды негізге ала отырып бағалаймын.
|
Психологиялық тұрғыдан алғанда, сыныпта жеке және топтық жұмыстарды жүргізуге ыңғайлы,қауіпсіз және қолайлы оқу ортасын қамтамасыз ету. . |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз |
|||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: |