Материалдар / Ашық сабақ Атлақ шайқасы 6 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Атлақ шайқасы 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ 6 сынып оқушыларына арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Наурыз 2023
381
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

6.1VI - IX ғасырлардағы Қазақстан

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)


Күні:30,09


Сынып:6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Атлах шайқасы.

Зерттеу сұрағы: Неліктен Атлах шайқасын «халықтар шайқасы» деп атайды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

6.3.2.3 Атлах шайқасының тарихи маңызын талдау;

*Тарихи ойлау дағдысы

*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Ұқсастық пен айырмашылық

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Атлах шайқасының тарихи маңызын түсіндіреді; Картадан Атлах шайқасының орнын кӛрсетеді;

Көпшілігі: Атлах шайқасының себептерін маңыздылық дәрежесіне қарай топтастырады;

Кейбірі: Атлах шайқасының маңызды белгілерін өз пайымымен тұжырымдайды

Бағалау критерийі

Атлах шайқасының тарихи маңызын талдайды;

Атлах шайқасының қазақ-қытай қатынасы тарихындағы орнын анықтайды

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Ұйымдас-тыру


Өткен білімді еске түсіру

7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам

5 минут










«Миға шабуыл» “Тaзa тaқтa” әдісі. Тақтадағы сұрақтарды таңдап жауап беріңіздер.

1. Түрік қағанатының өмір сүрген жылдары,

2. Қытай деректерінде “он оқ бұдын елі ”деп аталған қағанат.

3. Түркеш қағанатының қағандарын ата.

4. Шығыс Түрік қағанатының өмір сүрген жылдары.

5. Арабтар «Сүзеген» деп атаған қаған .

6. Қарлұқ қағанатының өмір сүрген жылдары.

7. Орхон-Енисей ескерткіштерінен қандай мәліметтер аламыз?

8.8 ғасырдағы қағанаттарға кімдер шабуыл жасады?

Оқушыларға жағымды ахуал қалыптастыра отырып, 3 топқа бөліну.

1 топ: Түрік қағанаты

2 топ: Түркеш қағанаты

3 топ: Қарлұқ қағанаты


Бейне материалмен танысу

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

Тақырыптық суреттер

Сұрақтар жазылған жапырақшалар













Бейне материалмен

Сабақтың ортасы

Жаңа білім

10 минут













5 минут













5 минут


















5 минут



Мәтінмен жұмыс

«Бағытталған оқу әдісі». Мәтінді пайдалана отырып, тапсырма орындау.

1-топқа : Түргештердің халқы және жер аумағы.( түсіндіру)

2 топқа: Араб жаулап алушылығы. (картаға белгілеп, ортаға шығып түсіндіру)

3 топқа: Қытаймен күрес. Атлах шайқасы. (картаға жобасын түсіріп, ортаға шығып түсіндіру)


Бaғaлaу. Оқушылар бірін-бірі “Үш шапалақ” әдісі арқылы бағалайды

Жұптық жұмыс

1 топ.Тарихи оқиғалардың жылын анықта

1

Түрік қағанатының өмір сүрген жылдары



2

Бытыс түрік қағанатының өмір сүрген жылдары



3

Түркеш қағанатының өмір сүрген жылдары



4

Қарлұқ түрік қағанатының өмір сүрген жылдары


5

Атлақ шайқасы болған жыл



2 топ. Сәйкестендіру

1

Шу өзені бойын мекндеген Түркештер

А

Қара түркештер

2

715-738 жылдары билік еткен атақты қаған

Ә

751 ж

3

Іле өзені бойын мекендеген Түркештер

Б

Сара түркештер

4

Түркеш қағанаты құлады

В

Үштік қаған

5

Атлах шайқасы

Г

Сұлу қаған

6

Түркештер әулетінің негізін қалаушы

Ғ

756 ж


1

2

3

4

5

6








3 топ «Тарихи домино» адасқан сөздердің орнын тауып сөйлем құра.

Қаласының. Жылы. Қаласына. Өтті. Және.Арасында. Атлах.Түбінде. Әстері . Үлкен. 751. Қытай. Араб. Тараз.Таяу.


Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушыларға шайқастың жер үшін, билік үшін, бір-біріне тәуелді болмау үшін болатындығы туралы түсінік қалыптасады


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Бaғaлaу. Оқушылар бірін-бірі “Үш шапалақ” әдісі арқылы бағалайды.

ҚБ

Тарихи оқиғалардың жылын анықта















Ақпараттық мәтін


Үлестірмелі қағаздар







Суреттер










Тірек-сызбалар

Кесте















Карта




ҚБ парағы

Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

Жеке жұмыс.Атлах шайқасының тарихи маңызын ашатын деректерді белгіле.(дұрыс жауап 6)


«Білім бәйтерегі» . Стикерді алып, өзіңізге рефлексия жасап, тақтадағы «Білім бәйтерегінің» бөліктеріне апарып жапсырыңыз.

1.Бәйтеректің төменгі бөлігі- Тақырыпты толық меңгере алмадым. Әлі де сұрақтарым бар

2.Бәйтеректің ортаңғы бөлігі – Тақырыпты түсіндім. Бірақ тапсырмаларды орындау кезінде қиналдым.

3. Бәйтеректің жоғарғы бөлігі – Тақырыпты толық түсіндім. Сабақ сәтті өтті.







Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


3 дұрыс жауап «қанағаттанарлық»

4 дұрыс жауап «жақсы»

5-6 дұрыс жауап «өте жақсы

Оқушылар бағаулай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


Үй тапсырмасы

Атлах шайқасы























3 топ 1. Арабтардың Таластағы жеңісі   манихейлік, буддизм және нестрион дініне  адал болған СОҒДИЯНЫҢ мемлекеті мен дінін қалпына келтіру үшінгі 100 жылдық күресіне нүкте қойды.

2. Шайқастан кейін Түргеш-Араб соғысы аяқталып, ТҮРГЕШ тарих сахнасынан мүлдем жоғалып кетті.

3. ҚАРЛҰҚТАР әлсіреген түргештерді иемденіп, тарих жасай бастады. Арабтарға көмектескен Қарлұқтар  Таң елінен толықтай тәуелсіз болып, 150 жылдан кейін исламды қабылдады.


4.  Соғыста тұтқындалған 20000 адамның ішінен қағаз технологиясын білетін екі қытай сарбазы кездейсоқ қолға түсті. Одан қағаз өңдеудің құпияларын білген арабтар қағаз өңдей бастады. Бұл әдіс 600 жыл бойы  Еуропадан құпия сақталды. Арабтар қағазды дамытып, қолдана бастаған кезде оны бағындырған этникалық топтар өздерінің мәдени мұраларын жаза бастады.

5. Осы соғыстан кейін ТАН  патшалығының абыройы түсті, бұрынғы құдіретінен айырылды. Сөйтіп Таң патшалығының дәурені өтіп, құлдырауы басталды. Қытайлықтарға Орта Азияны бағындыру идеясынан бас тартуға тура келді. Тан империясы құлдырауға келе бастады және батысқа қытай шегерілуі 1000 жылға дерлік тоқтады.


6. АРАБТАРДЫҢ шығысқа қарай жылжу шегі қойылды. Арабтар да әлсіреп, осындай ірі шайқастан кейін ұзақ уақыт бойы өзіне келе алмады. Орта Азиядағы олардың билігі берік емес, билік түріктедің қолында болды.

7Ислам ТҮРКІ ХАЛЫҚТАРЫНЫҢ арасында тарала бастады. Исламды мемлекеттік дін ретінде мойындаған түрік халықтары біртұтас рухани, мәдени бірлікке қол жеткізу арқылы ұлт ретінде ұйысып, тұрақты, гүлденген мемлекеттерге ие болды. Соның нәтижесінде түрік дүниесі Ислам әлемімен рухани тұтастыққа қол жеткізді. Адамзат мәдениетіне Махмұт Қашқари, Жүсіп Баласағұн, Әбу Насыр әл-Фараби, Қожа Ахмет Яссауи, Ахмет Иүгінеки, Ибн Сина қатарлы ұлы тұлғалардың данышпандық ілімдерін бере алды.

Бұл кезеңдегі жетістіктер кейінірек діни қараңғылық жұтып қойған көршілес Еуропаға үлкен әсерін тигізді, зерттеушілер оны әлемдік тарихта «Исламның алтын  дәуірі» деп те атады.

 


770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!