Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Атмосфера 7- сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Физикалық география |
Мектеп: Қуағаш негізгі орта білім беретін мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Янтурсин О.Ю. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып:7 |
Қатысқандар : 10 |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Атмосфера |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.5 Температура қысым жел бұлттылық жауын -шашын ылғалдылық, метеорологиялық элементерінің көрсеткіштерін өлшеп, метеорологиялық құрал жабдықтарды қолданумен тіркейді. 7.3.2.6 Жергілікті жер мүмкіндігі бойынша температура қысым, жел, бұлтылық, жауын- шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементерінің көрсеткіштері бойынша синоптикалық, графикалық, материалдарды жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Температура, қысым, жел, бұлтылық, жауын -шашын, ылғалдылық метеорологиялық элементерін түсініп ,құрал жабдықтарды қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Температура қысым, жел ,жауын- шашын, ылғалдылық ,климаттық картаны пайдалана отырып есептер шығарып анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Жергілікті жердің синоптикалық картасын салып, ылғалдылық коэффицентін есептеп, жел өрнегін сызып, жобалау жұмыстарын жүргізе алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
-Берілген мәтінді пайдалана отырып, желдер және ауа райы элеметері мен құбылыстарының кестелерін толтыра алады. -Ауа райы элементерін өлшейтін құралдарды қолданып, есептер шығарады. -Ауа райы элементтерін өлшейтін құралдардың нәтежелі қолдану арқылы, метеорологиялы құбылыстар зерттеудің маңыздылығын анықтап (температура, қысым, жел, жауын- шашын) есептеп қортынды шығарады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Жергілікті жердің картасы мен құрал жабдықтарды пайдалана отырып, синоптикалық картасын сызып, жел өрнегін салып, жобалау жұмысының дағдысы қалыптасады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Амплитуда, барометр, анероид, термометр, метеорология, климатология. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Ауа райы ......................... атайды.Желдің жылдамдығын бағытын...............өлшейді. Ауаның жер бетіне түсірген салмағы ...............деп аталады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар-ға баулу |
Ұлтық қауіпсіздік және еліміздің бүкіл әлемдік, өңірлік мәселелерді шешу, жаһандық тұрғыдан қатысу атмосфераны қорғау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Физика, математика. Жер бетін болатын физикалық құбылыстар анықтайды ауа температурасының орташа температурамен қысым өлшемдеріне есептер шығарады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
7.3.2.4 Температура қысым, жел, жауын шашын метеорологиялық элементері құбылыстары сипаттап маңыздылығын анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Салемдесу, Психологиялық ахуал туғызу Үй тапсырмасы; «Досыңа хат» шағын эссе Суреттер таңдау Суретте әр түрлі құрал жабдықтар беріледі, ол жабдықтар мен нені өлшейді, соны тауып тобына барады Жел бағдар, борометр, анероид, осадкомер, термометр. тапқанан кейін кейін осы бойынша топқа бөлініп отырады. Үштопқа бөлінеді. 1 Қысым 2 Жауын -шашын 3 Жел Ой қозғау «Дыбыстау» әдісі табиғат құбылысының дыбыстарын айтады |
Суреттер стикер жұмысы дәптері карта Кеспе суреттер Аудио дыбыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 32 мин |
Мәтінмен жұмыс «Автобус » аялдамасы Венн диаграмассы арқылы берілген терминдерді салыстырыңыз және кестені толтырыңыз. Топтық жұмыс 1 топ. 1 тапсырма Климат Ауа райы Кестені толтыру.
2 топ. 1 тапсырмасы Желдер Венн диаграммасы арқылы бриздер мен муссондардың айырмашылығын көрсетіңдер. Айырмашылығы Ұқсастығы Айырмашылығы
Кесте арқылы желдерді ерекшелігін анықтау.
3 топ. 1тапсырмасы Жауын-шашын түрлерін жазу анықтау қалай пайда болуын айту.
ҚБ. «Мадақтау» Бағалау критерия; Берілген мәтінді пайдалана отырып, желдер және ауа райы элементтері мен құбылыстарының кестелерін толтыра алады. 1 тапсырма бойынша дескриптор Аурайын элементері мен ерекшеліктерін түсінеді Жел түрлері айырмашылығын ажыратады Жауын шашынның түрлері мен себебтерін анықтайды. 2тапсырма «Жәрмеңке» әдісі Топтық жұмыс 1 топ Есептер құрастыру. Мысал ретінде 1)Ұшақ 4000 м биіктікке ұшып келеді.Егер жер бетіндегі атмосфералық қысым 750мм болса, ұшақ сыртындағы атмосфералық қысымды анықтауға бола ма? Ескерту: Қалыпты атмосфералық қысым 760мм сынап бағанасы тең.Әрбір 10 м көтерілгенде қысым 1 мм сынап бағанасына кемиді. Шешуі: Х-------------------4000м 1мм----------------10м Х=4000 мх1мм/10 м=400мм 750мм-400 мм=350мм Есептер шығару. 2 тапсырма 2топ 1.Ауа температурасының тәуліктік өзгерісін анықта. Мамырдың ауа температурасы:+10,+5,+15,+7 Шешуі:37:4=60С Тәуліктік амплитуданы табу. 15-5=100С 2 тапсырма 3 топ «Ауа температурасының тәуліктік амплитудасы» кестесін талдау.
ҚБ. «Екі жұлдыз бір тілек; Бағалау критериясы; ауа райы элементерін өлшейтін құралдарды қолданып, ауа райы күнделігін жасап есептеулер жүргізеді 2 тапсырма бойынша дескриптор Температура, қысымды анықтауға берілген есептер шығарады Тауліктік және айдың, жылдың орташа температурасын анықтап есептейді. Ауа қысымын өзгерісін анықтайды. 3 тапсырма 1топ Жеке жұмыс. Жауын шашын түсу мен ылғалдану картасын пайдаланып ылғалдану дәрежесін анықтау. К= ж/б. 3 тапсырма 2топ Жел өрнегін сызу. 3 тапсырма 3топ Өз жеріңіздегі бір тәуліктегі ауа райының шарты белгілермен жекелеген картасын сызу. Бағалау критериясы; ауа райы элементтерін өлшейтін құралдардың нәтежелі қолдану арқылы, метеорологиялы құбылыстар зерттеудің маңыздылығын анықтап (температура, қысым, жел, жауын- шашын) есептеп қортынды шығарады. . 3 тапсырмаға арналған дескриптор 1 Ауа ылғалдылығын салыстырмалы және абсолюттік көрсеткіштерін салыстыру 2 Желдің бағыты өзгеруін анықтап жел өрнегі жобасын салу 3 Шарты белгілерді қолдану арқылы белгілі жердің бір тәуліктегі ауа райының жекелеген картасын сызады |
Дәтермен жұмыс Картамен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 6 мин |
Бағдаршам арқылы топ бір- бірін бағалауы «Қызыл»түсінбесе «сары» түсінуге жақын болса «жасыл» толықтай түсінсе Кері байланыс: « Хан жарғысы» Бүгінгі сабақта өткен тақырыптан сұрақ жазып қағазды орайды мұғалім жарғы кетті дегенде қолындағы қағазды бір біріне береді жарғы жетті дегенде тоқтады ашып оқып жауап береді астына сұрақ жазып қайдадан жалғасады. Рефлексия: Рефлексия «Көз», «Құлақ», «Жүрек» Оқушылар бүгінгі сабақта не көргендерін стикерге жазып көзге жапсырады. Оқушылар бүгінгі сабақта не естігенің стикерге жазып құлаққа жапсырады. Оқушылар бүгінгі сабақта нені жүрегіне түйді стикерге жазып жүрекке жапсырады. Үйге тапсырма. Жел өрнегімен синоптикалық картаны аптаның орташа амплитудасын толықтыру. |
Стикерлер, қорапшалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау - оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Пәнаралық байланыстар.Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталу. Ақпаратық коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырма жайдан күрделіге қарай берілген . |
Мадақтау, екі жұлдыз бір тілек, бағдар шам, досыңа хат, хан жарғысы. |
Физика математика АКТ пайдалану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жеткізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі(оқыту туралы да, оқу туралы да)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарды неге көңіл бөлу қажет? |
Климат Ауа райы
Кестені толтыру.
Ауа райының элементтері |
Ауа райы құбылыстары. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 топ Есептер құрастыру.
Мысал ретінде
1)Ұшақ 4000 м биіктікке ұшып келеді.Егер жер бетіндегі атмосфералық қысым 750мм болса, ұшақ сыртындағы атмосфералық қысымды анықтауға бола ма?
Ескерту: Қалыпты атмосфералық қысым 760мм сынап бағанасы тең.Әрбір 10 м көтерілгенде қысым 1 мм сынап бағанасына кемиді.
Шешуі:
Х-------------------4000м
1мм----------------10м
Х=
Есептер шығару.
2 тапсырма 2топ
1.Ауа температурасының тәуліктік өзгерісін анықта.
Мамырдың ауа температурасы:+10,+5,+15,+7
Шешуі:
2 тапсырма 3 топ
«Ауа температурасының тәуліктік амплитудасы» кестесін талдау.
Жоғарғы амплитуда |
Төменгі амплитуда |
Құрлықта |
Мұхиттар мен теңізде |
3 тапсырма 1топ
Жеке жұмыс.
Жауын шашын түсу мен ылғалдану картасын пайдаланып ылғалдану дәрежесін анықтау.
К= ж/б.
3 тапсырма 2топ
Жел өрнегін сызу.
3 тапсырма 3топ
Өз жеріңіздегі бір тәуліктегі ауа райының шарты белгілермен жекелеген картасын сызу.
2 топ. 1 тапсырмасы
Желдер
Венн диаграммасы арқылы бриздер мен муссондардың айырмашылығын көрсетіңдер.
Айырмашылығы Ұқсастығы Айырмашылығы
Кесте арқылы желдерді ерекшелігін анықтау.
Жел атауы |
Желдердің ерекшелігін жаз |
Тайфун |
|
Тарнадо |
|
|
|
3 топ. 1тапсырмасы
Жауын-шашын түрлерін жазу анықтау қалай пайда болуын айту.
Жауын шашын |
|
Бұлттан жауатындары |
Жер бетіне таяу қабатынан түсетіндері |
|
|
|
|
|
|