Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Атом құрылысы" 8 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Күні: 14.11.2016 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ермекбаева А |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырып: |
§ 17 Атом құрылысы. Атом ядросының құрамы. Изатоптар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
Атом деген сөзді сипаттайды Атом құрылысын болжайды Атом құрылысын нақты айтады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Атом деген сөзді сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Атом құрылысын болжайды, басқа заттармен ұқсастығын айтады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Атом құрылысын нақты айтады, ашқан ғалымдар еңбегін атайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Атомқұрылысының ашылуында қандай ғалымдардың еңбегі айтылатынын, атом құрылысын білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Атом құрылысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Атом құрылысын анықтау не үшін қажет? Пайдасы бар ма? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Неліктен атом құрылысын жер шарының құрылысына ұқсатады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Резерфорд еңбегі. Нейтрон санын анықтайтын формула |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Салыстырмалы атомдық масса. Салыстырмалы молекулалық масса. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
Бағалау |
Уақыт |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы Ортасы (Негізгі бөлім) Аяқталуы |
Ұйымдастыру кезеңі -Сәлемдесу -Сынып оқушыларын түгендеу «Шаттық» шеңберін құру "Есім акронимі" ойыны Үй тапсырмасын сұрау. 1.Атомдар дегеніміз не? 2.Молекулалар дегенміз не? 3.Жай заттар ..... 4.Күрделі заттар.... Оқушыларды топқа бөлу «Атом және молекула ойыны» арқылы 3 топқа бөлу. Жаңа сабақ Д. И. Менделеев атомдық массаларының осу ретімен орналасқан химиялық элементтер қасиеттерінің периодты өзгеруінің себептерін айқындап бере алмады. Элементтердің қасиеттері не себепті олардың салыстырмалы атомдық массаларына периодты түрде тәуелді болатыны белгісіз еді. Бірақ Д. И. Менделеев элементтердің атом құрылысы айқындалған сайын бұл
сұраққа жауап беруге болатынын алдын ала болжады. 1911 жылы ағылшын ғалымы Э.
Резерфорд атом құрылысының «планеталық» моделін ұсынды. Бұл модель
бойынша атомның ортасында оң зарядталған ядро бар, ал оны
электрондар айналып жүреді. Электрон теріс зарядталған ең кіші
бөлшек, оның заряды өлшем бірлігі ретінде қабылданған. 7 Нейтрон (п)- массасы 1-ге тең, бірақ зарядсыз бөлшек. Ядродағы протон мен нейтронның массасы сол элементтің атомдық массасына тең: Аr = Z+Nr, мұндағы Аr - салыстырмалы атомдық масса , Z- реттік нөмірі, N- нейтрондар саны. Осыған орай нейтрондар санын да есептеуге болады: N= Ar – Z Элемент атомының ядроларында нейтрон саны өр түрлі болуы мүмкін. Төжрибе арқылы табиғы магнийде массасы 24,25,26 болатын атомдар бар екені анықталған. Магний -24- те 12 протон, 12 нейтрон, магний- 25-те 121протон, 13 нейтрон, ал магний- 26- да 12протон, 14 нейтрон болады.бұлар изотоптар деп аталады. Изотоптар дегеніміз- ядроларында протон саны бірдей, бірақ, массалары әр түрлі белгілі бір элементті құрайтын атомдар түрі. Изотоптарды белгілеу үшін элементтің химиялық белгісінің сол жақ шекесіне протондар мен нейтрондардың жалпы санын көрсетіп индекс қояды, мысалы, хлор 35 изотопы -35 CI(17р, 18п). Берілген элемент изотопының ядро зарядтары бірдей болғандықтан, оның электрон саны да өзгермейді, сондықтан химиялық қасиеттері де бірдей. Осыған орай химиялық элементке мынадай анықтама беруге болады: химиялық элемент дегеніміз- ядро зарядтары бірдей атомдардың белгілі бір түрі. Хлордың орташа атомдық массасын анықтау. A r (CI) 35 * 0,7553+37 * 0,1447= 35,453= 35,5 Видео көрсетіледі: Bilimland.kz сайтынан видеолар: «Қазіргі атом моделі», «Атом құрылымы», «Атомдық номер», «Массалық сан», «Атом ядросының құрылымын анықтау». Сайттағы тапсырманы орындау. Қазіргі атом теориясы Сабақты қорытындылау Оқулықпен жұмыс Глоссарий: нуклон Қазіргі атом моделінің маңызды қасиеттері мыналар:
Қазіргі атом моделінің маңызды қасиеттері
Атомның орталық құрылымы – ядро, ол оң зарядталған протондар мен электрлік бейтарап нейтрондардан тұрады. Осылайша, ядроның жалпы заряды оң, ал шамасы құрамындағы протондар санына тікелей байланысты болады. Атом моделі электрон нейтрон протон Атомның құрылымы Протон 1911 жылы ашылған, салыстырмалы массасы 1, массасы нейтронмен шамалас. Протон Нейтрон Электрон Қарапайым бөлшектердің өзіндік ішкі құрылымы бар, олар кварк деп аталатын, өз алдына тіршілік ете алмайтын бөлшектерден тұрады. Атомның әрі қарай бөлінуі Электрон протон нейтрон кварктер Ұғымдарды берілген мәліметтермен сәйкестендіріңіз 1.Тапсырма Ұғымдарды берілген мәліметтермен сәйкестендіріңіз.
Материяның күрделі құрылысы Бізге белгілі барлық материя — Жердегі барлық заттардың «құрылыс бөлшектері» болып саналатын молекулалар мен атомдардан тұрады. Атомның ішкі құрылысы Атом үш негізді субат омдық бөлшектен құралады; олар: электрондар, протондар және нейтрондар. Тығыз жинақталған протондар мен нейтрондар атом ядросын түзеді, ал электрондар оның айналасында жеке траектория бойымен қозғалады. Эрнест Резерфорд (1871-1937) Жаңа Зеландиялық ағылшын физигі
1871 жылы 30 тамызда Жаңа Зеландиядағы Нельсонға жақын Брайтвотерде
туылған. Резерфорд өз заманында ешкім көп біле Атом өлшемі Атомдар — өте кішкентай. Әдетте, атомның диаметрі шамамен 10−10 м, яғни 100 пм. 2. Тапсырма Келесі сандарды стандартты түрге түрлендіріп көріңіз: 0.02 м = × 10 0.000 02 м = × 10 300 атом = × 10 15 000 атом = × 10 Қарапайым бөлшектердің қасиеттері Субатомдық бөлшектердің негізгі қасиеттерімен танысыңыз.
Салыстырмалы масса мен заряд Электрон мен протонның салыстырмалы заряды сәйкесінше −1 мен +1-ге тең, бұл екі бөлшектің зарядтары бірдей, ал таңбалары қарама-қарсы екендігін көрсетеді. электронның салыстырмалы массасы 3.Тапсырма Субатомдық бөлшектердің қасиеттерін зерттеп, сөйлемдерді аяқтаңыз. Атом электрлік бейтарап болғандықтан, атомдағы электрондар саны ядродағы протондар санынан болуы керек. Электрон протон мен нейтронға қарағанда есе жеңіл. Электронның массасы атом массасының бөлігін құрайды. Атомның массасы . 4. Тапсырма Сутек екі сутегі атомынан тұратын H2 молекуласы түрінде кездеседі. Сутектің әр атомы бір протон мен бір электроннан құралған. Сутек молекуласының салыстырмалы массасын және килограммен өрнектелген массасын есептеңіз. Сергіту сәті (Жұмбақ жасыру) 1.Өзім газбын менімен демаласың, Жоқ болсам ауа жетпей қиналасың. (оттек) 2.Ең жеңіл элемент саналады, Периодтық жүйе осыдан бастау алады. (сутек) 3.Өзі ауыр металға жатады, Балалар осы металл құйған сақамен атады. (қорғасын) 4.Машина мен трактордың жаны, Қара металлургияның наны. (темір) 5.Ол болмаса асыңның дәмі кірмес, Кім бар ортада оны білмес. (ас тузы - NaCI) 6.Адаммен жануардан бөлінеді, Өсімдіктің торына ілігеді. (көмірқышқыл газы – CO2) 5.Тапсырма: Электрондардың молекула массасындағы үлесі болғандығы сонша, оны
ескермеуге . H2 молекуласының
салыстырмалы массасы сутек атомдарының салыстырмалы массаларының
тең: 6.Тапсырма Кестені толтырыңыз.
Атомдық нөмір атомдық нөмір (Z) = атомдағы электрондар саны = ядродағы протондар саны Литий атомының моделі литийдің атомдық нөмірі Z = 3 Атомдық нөмір Сутек атомы ең қарапайым атом болып табылады. Оның атомы бір протон мен бір электроннан тұрады. 7.Тапсырма Кестені толтырыңыз.
Массалық сан массалық сан (А) = протондар саны (Z) + нейтрондар саны Массалық сан Ядродағы протондар мен нейтрондардың жалпы саны массалық сан деп аталады, және А әрпімен белгіленеді. протоннейтрон1837 электронмассалық 8.Тапсырма Суретке қарап, элементтердің периодтық кестесін пайдалану арқылы, суретте берілген элемент моделін және оның массалық санын анықтаңыз.
Электрон нейтрон протон Атом ядросының құрылымын анықтау A Z X A – массалық сан Z – атомдық нөмір X – элементтің таңбасы нейтрондар саны = массалық сан (A) – атомдық нөмірі (Z) A – протондар мен нейтрондардың жалпы саны Z – протондар саны Ядро құрылымын анықтау Элементтің атомдық нөмірі мен массалық саны қысқартылған түрде, элемент таңбасының сол
жағында жазылады.
массалық санмассалық 9.Тапсырма Алтын – ең қажетті химиялық элементтердің бірі. Алтынның қасиеттерін анықтаңыз. протондар саны: нейтрондар саны: электрондар саны:
10. Тапсырма
11. Тапсырма. .Кестеде көрсетілген элементтер бөлшектердің саны бойынша элементті анықтаңдар.
3.Қазіргі уақытта белгілі элементтердің қайсысының атомдарында электрондар саны ең көп? Осы элемент үшін: А) реттік нөмірін және таңбасын______________ Ә) периодын, тобын және топшасын_______________ Жауаптарды тексеру. Топтар жауап парақтарымен ауысып бір-бірінің жауабын тексереді, баға қояды. Кері байланыс Үй тапсырмасы: § 17 Атом құрылысы. Атом ядросының құрамы. Изатоптар. № 8,11 есептерді шығару |
Оқулық Оқулық Bilimland.kz сайты Жұмбақ |
Түстер бойынша Бас бармақ Балдық жүйе бойынша |
2 мин 3 мин 5 мин 2 мин |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10 мин 15 мин 3 мин
3 мин 1 мин |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат Bilimland.kz сайтынан видеолар: «Қазіргі атом моделі», «Атом құрылымы», «Атомдық номер», «Массалық сан», «Атом ядросының құрылымын анықтау». |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау: Кесте толтыру, есептер шығару. |
Х.Бағалау Түстер бойынша Бас бармақ Бал бойынша |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс құндылықтардағы Байланыс Физика, алгебра |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлекция: |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)? |