Материалдар / Ашық сабақ: Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар

Ашық сабақ: Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар

Материал туралы қысқаша түсінік
Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қазан 2019
4964
15 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.2 A Атомдар Молекулалар. Заттар

Мектеп: № 3 Талапкер орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Боксенова Ардак Габитовна

Сынып: 7 «Д» сынып

Қатысқандар саны: қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы: Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар

Оқу мақсаты

7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу;

7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;

7.1.2.7 -изотоп түсінігін білу;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар білу керек:

Атом құрамы мен құрылысын білу.

Атом құрамына кіретін бөлшектердің сипаттамасын білу

Изотоптардың айырмашылықтырын түсіну

Көптеген оқушылар білу керек: .

Алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;

Изотоп ұғымын білу

Кейбір оқушылар білу керек:

Бір неше изотобы бар элементтің айырмашылығын көрсету

Жетістік критерийі

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

Атомның құрылысын бейнелейді және алғашқы 20 элементтің атом ядросының құрамын анықтайды.

Изотоптардың анықтамасын тұжырымдайды.

Элементтердің изотоп құрамына мысал келтіреді.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Атом, молекула, протон, нейтрон, электрон, изотоп, атомның планетарлық моделі.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Бұл не/осы

Атом қандай бөлшектерден тұрады? Ядроның құрамы қандай?

заряд бөлшектерін формуласын қалай жазуға болады?

Құндылықтар

Топ жұмысы – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік; жеке жұмыс – өмір бойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық, «Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясына негізделген шығармашылық өзін-өзі жүзеге асыру, ойды байыту, патриоттық тәрбие беру кеңістігі.

Пәнаралық байланыс

Физика 7 сынып «Атом. Молекула».

Алдыңғы білім

Атом мен молекулалар, химиялық элементер олардың таңбалары

Сабақ барысы

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)

Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару, оларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Мотивация

7 мин

Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері

Ресурстар

Допты бір-біріне лақтыру арқылы химиялық элементтердің, лабораториялық құрал-жабдықтардың, тұрмыста қолданылатын химиялық заттардың аттарын атайды.

Мұғалім оқушыларды төрт топқа бөледі.( Атом, нейтрон, протон,электронның таңбалануы бойынша )

1 топ- «Атом»

2- топ «Нейтрон»

3- топ «Протон»

4- топ «Электрон»



Сабақтың тақырыбына шығу. Ой қозғау

Сабақтың тақырыбын айқындау (1 слайд).

1-ші слайдтардағы суреттерді көрсету. Осы суреттерді көрген кезде оқушыларда қандай ассоциациялар туындайтынын сұрап, ой қозғау.

Мына суреттерде не көрсетіліп тұр?




Сабақтың тақырыбы, мақсаты айтылады.

Психологиялық ахуал



Слайд №1











Слайд №2


Суреттер «Атом»

Сабақтың ортасы






10 мин









5 мин

















































5 мин
















































5 мин





















Топпен тапсырманы орындау.

«Джигсо» әдісі бойынша жаңа тақырыпты меңгеру.

Ол үшін әр топқа арнайы тапсырмалар беріп, сол тапсырмалар төңірегінде оқушылар талдайды, пікір-аласау арқылы тапсырманы орындап түсінгендерін бір-біріне жеткізеді.

1-тапсырма

І топ - «Атомдар мен молекулалар»

ІІ топ «Атомның құрамы»

ІІІ топ - «Атом ядросының құрамы»

ІҮ топ - «Изотоптар»

Видиоролик: Атом деген не?


2- тапсырма

I - топ «Атом»

1-тапсырма «Бос орынды толтырыңыз.»

8 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

12 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

Реттік № 15 болатын химиялық элементтің атомының ядро заряды ______тең. Оның атомында ______ нейтрон бар.

Изотоптар________________________________бірдей, бірақ,______________________________________________________ түрі.


II - топ «Электрон»

1-тапсырма Бос орынды толтырыңыз.

6 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

18 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

Реттік № 20 болатын химиялық элементтің атомының ядро заряды ______тең. Оның атомында ______ нейтрон бар. Изотоптар________________________________бірдей, бірақ,______________________________________________________ түрі.

III - топ «Нейтрон»

1-тапсырма Бос орынды толтырыңыз.

11 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

13 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

Реттік № 17 болатын химиялық элементтің атомының ядро заряды ______тең. Оның атомында ______ нейтрон бар.

Изотоптар________________________________бірдей, бірақ,______________________________________________________ түрі.


IҮ - топ «Протон»

1-тапсырма Бос орынды толтырыңыз.

5 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

16 реттік номерлі элемент атомының ________ электрондары, ________ протондары, ________ нейтрондары бар.

Реттік № 19 болатын химиялық элементтің атомының ядро заряды ______тең. Оның атомында ______ нейтрон бар.

Изотоптар________________________________бірдей, бірақ,______________________________________________________ түрі.

Дескрипторы:

  • Атом ядросының құрамын жіктей алады

  • Атом құрамын жазады

  • Изотоптардың анықтамасын құрастырады.

Қалыптастырушы бағалау: «Табыс ағашы»

Қызыл – тақырыпты аша алмадым

Сары – орташа түсіндім

Жасыл – бәрі түсінікті


3-тапсырма. «Сәйкестендіру»

Түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестікті анықтаңыз.

Түсінік

Түсінік анықтамасы


1.Атом

А. Ядро заряды бірдей, бірақ атомдық массалары әртүрлі бір элемент атомдарының түрөзгерісі

2. Молекула

В. Химиялық бөлінетін бөлшектер, олар атомға ыдырайды.

3. Протон

С. Оның заряды жоқ, олар электрбейтарап, массасы яғни 1­ге тең.

4. Нейтрон

Д. Заттың химиялық бөлінбейтін ұсақ бөлшектері.

5. Электрон

Е. Протон мен оның саны бірдей болғандықтан, атом, жалпы алғанда, электрбейтарап бөлшек.

6. Изотоп

Ж. Оның заряды электрондардың зарядына тең, бірақ заряды оң (+1) және массасы сутек атомының массасына (яғни, 1­ге) тең.


1._____ 2. ____ 3.____ 4.______ 5. _____ 6. ______

Дескрипторы:

  • Түсініктер мен анықтамалары арасындағы сәйкестіктірді жазады.


Қалыптастырушы бағалау:


4-тапсырма «Қорытындылау»


Кесте толтыру (Жеке жұмыс)

Химиялык эменттерге сипаттама беру кесте бойынша

Химиялық

элемент

Химиялық элементтердің атауы

Реттік нөмірі

Атомдық массасы

Протон саны

Электрон саны

Нейтрон саны

Na







Al







S







C







Fe







O








Азоттың изотоптары үшін атомдық массасы мен құрамын көрсетіңіз:


Азот изотоптары

14

N

7

15

N

7

16

N

7

Протон саны




Электрон саны




Нейтрон саны




Атомдық массасы





Дескрипторы:

  • Химиялық элементтерді анықтайды, сипаттайды

  • азоттың изотоптар үшін құрамы мен атомдық массасын көрсетеді.

Қалыптастырушы бағалау: «Смайликтер»


Топпен жұмыс

Джигсо әдесі


Периодтық кесте, үлестірме материалдар , оқулық 7 сынып Химия

«Оқулықпен жұмыс»


Мадақтау







Слайд №3


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ