Сабақтың
тақырыбы
|
Ау райын бақылау (дүниеану
3-сынып)
|
Жалпы
мақсаты:
|
Оқушыларға ауа райын бақылауды
үйрету; ауа температурасы мен адам өмірінің арасындағы байланысты
түсіндіру
|
Күтілетін
нәтижелер
|
-
Термометрді
қолданады.
-
Метерологтардың қызыметін
біледі.
-
Ауа райын бақылаудың
қажеттілігін түсінеді.
|
Сабақ
түрі
|
біріккен-ізденіс
сабақ
|
Тапсырмалар
|
СТО жобасы , сұрақ-жауап
әдісі, топтық, өздік жұмыс
|
Керекті
жабдықтар
|
Термометрлер,жыл мезгілдерінің
суреті, интнрактивті тақта.
|
Сабақ барысы
|
Сабақ
кезеңдері
|
Мұғалім
әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
Кіріспе
|
аспан денелеріне байланысты
жұмбақ жасыру арқылы топқа бөлу
|
Таңдаған суреттеріне
байланысты топқа бөлінеді
|
Тұсау
кесер
|
«ауа райы» деген тақырыпта
постер жасату
|
Өз түсініктері бойынша постер
жасап, топ болып қорғайды.
|
Негізгі
бөлім
|
1.Мәтінді топта оқу, жұппен
бөлініп негізгі сөздік жұмысын жасату.
2.Сөздер мен сөз тіркестерін
анықтату.
3.Мәтін мазмұны бойынша әңгіме
құрату.
Рөлдік ойын. Әр топқа
Қазақстанның әр жеріндегі ауа райын болжау
тапсырылады.
|
4. Мәтінді топта оқу, жұппен
бөлініп негізгі сөздер мен сөз тіркестерін дәптерлеріне жазып
алады.
5. сөздік
жұмысы:
6.Мәтін мазмұны бойынша әңгіме
құрып,кестеге түсіреді.
7.Рөлдік ойындар. 1,2 – топ
оқушылары қаланың әр жерінде орналасқан метеорологиялық стансалар
қызмеркерлері,3- топ ауа райы болжамын телеарна арқылы
таратады.
|
Қорытынды
|
8. –Ортақ
сұрақ
-Балалар, біз үшін бұл
тақырыптың маңызы бар ма?
-Ауа температурасы мен адам
өмірінің арасында қандай байланыс бар?
Термометр-шапалақ, жануарлар-тарсыл, жаңбыр-шапалақ,
метеоролог, бұлт, өсімдік т.б.
Бағалау
критерийі
1.постер сызу
2
2.мәтінді
талдау,қорғау3
3.сөздікпен жұмыс
3
4.мәтін құру
3
5.ортақ сұрақ
3
Жалпы сабақтағы жинайтын ұпай
саны 15
|
Топта бірлесе отырып
,
әр топ жыл мезгіліне
байланысты ауа райының маңыздылығын жазып шығады.(қыс, жаз,
көктем)
Сергіту
орнынан
тұрады. Егер бүгінгі сабаққа қатысты терминдер мен сөздер айтылса
шапалақтайды,бүгінгі сабаққа қатысы жоқ терминдер айтылса
аяқтарымен тарсылдатады.
Критерий бойынша топ басшысы
бағалап қортындылайды.
|
Сабақтың
мазмұны
|
1.Оқушылар үшін ынтымақтастық
атмосферасын құру
2.Оқушыларды топқа бөлу.
Олардың сабаққа деген көңіл-күйлерін анықтап алу
3.Оқушыларға постер
жасату
4.Сабақты бастамас бұрын
оқушыларға тапсырмаларды алдын ала беру.
5.Оқушыларға тақырыптың
мақсатын ашуға арнайы тапсырмалар беремін
6.Оқушылар тапсырманы берілген
уақытта орындап болған соң,өздерінің жасаған идеяларын
қорғайды.
Ауа райы
Күзгі
суық жаңбыр шуақты
Ұғымдар
1.Ауа
райы
2.Метеорологтар
3.Метеоорталық
4.Ауа
райы болжамы
Түсіндірмесі
1.Ауа,бұлттылық,жауын-шашын үйлесімі.
2.Ауа
райынның өзгерістерін бақылаушы
3.Ауа
райына
болжам
жасайтын мекеме
4.Алдағы
кезднгі ауа
райы жайлы
мәлімет.
|
|
|
Қосымша
тапсырма
|
Жыл
мегіліне байланысты сурет салу
|
Қосымша
оқу
|
Табиғаттағы денелерге қарап ауа райын болжауды
оқу,ғаламторды пайдалану.
|
Оқушыларды бағалау
|
Өзін-өзі
бағалау, топ мүшелері бірін-бірін бағалау, топ-топты
бағалау
|