Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 7.1.
Экожүйелер
|
Мектеп:Абай атындағы №26 орта
мектеп
|
Күні: 17.09.2020
ж.
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Бейсенова Г.М.
|
Сынып: 7 сынып
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
7.3.2.1. Адам мен экожүйе
арасындағы қарым-қатынас.
Адам экожүйенің бір
бөлігі.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.3.2.1 –адам мен экожүйе
арасындағы қарым-қатынастарды
сипаттау.
7.3.2.2-экожүйеге жағымсыз
әсер ететін адам тіршілігінің салаларына мысалдар
келтіру.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы:Адам
мен экожүйе туралы мәліметті
сипаттау.
Көпшілігі: Адам мен табиғаттың өзара
әсері,жасанды экожүйе жасаудағы адамзаттың рөлін анықтай
алу.
Кейбіреуі:Экожүйеге әсер ететін
антропогендік факторларға мысал
келтіру.
|
Бағалау критерийі
|
-
Экожүйеге адамның тигізетін
әсері туралы сипаттайды.
-
Адамның әсерінен болған
экологиялық апаттарды анықтай
алады.
-
Экожүйеге әсер ететін
антропогендік факторларға мысал
келтіреді.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Абай шығармашылығынан табиғат
туралы жыр шумақтарынан үзінділер
оқиды
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер. Экожүйе, табиғаттың тозуы,
қондырғылар, инсектицид, жел эрозиясы,
т.б.
Диалогтер мен жазу үшін
қолданылатын тіркестер:
Табиғат алдындағы
жауапкершілік, табиғат адамға қажетті күрделі жүйе, табиғат
тыныштығын бұзу , т.б.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы қоғам және жоғары
рухани байлық.
(Ұлы Абайдың -175 жылдығына
арналады)
Абай шығармашылығын сүйіп
оқуға, өмірін, қасиеттерін үлгі ете отырып, білім-ғылымға
құмарлығын арттыру.
Жас ұрпақты Абай
шығармашылығын танып өсуге
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
6-сынып биология.Экожүйе туралы
түсінік
|
Алдыңғы
білім
|
7.3.1.4 Экожүйелердің
алмасуы.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3мин
Білу
5мин
Түсіну
5мин.
|
Ұйымдастыру.Оқушыларды түгелдеу; топқа
бөлу (стикер түсіне қарай)
Жасырын
сөздер:
Сабақтың тақырыбын, мақсатын
анықтау үшін жасырылған сөздері бар түсті стикерлерді, оқушылар
таңдап алады.Түстерге қарай 3 топқа бөлінеді.Әр топ жасырын
сөздерден Ұлы Абайдың табиғатқа арналған өлең шумақтарын
құрайды.
Өлсе өлер табиғат, адам
өлмес.
Ол бірақ қайтіп келіп ойнап –
күлмес.
Мені мен, менікінің
айырылғанын,
“Өлді” деп ат қойыпты өңкей
білмес десе,
жыл мезгілдеріне арналған
«Жаз», «Күз», өлең шумақтарынан үзінділер
оқып, мәнін ашады.
Оқушылар
: Табиғат пен адам арасындағы
қарым –қатынастың ертеден-ақ , тығыз байланысын, адам - табиғаттың
бір бөлігі екендігі туралы сабағымыз өрбитінін
түсінеді
«Миға
шабуыл»
H:\антропогендік фактор .mp4
Бейне таспа көрсетіледі.
Сұрақ
қою.
1.Адам табиғатқа қалай әсер
етеді?
2.Адам іс-әрекеті қоршаған
ортаға зиян болуы мүмкін бе? Мысал келтіріп
көрейікші
Қ.Б. «Жұлдызша» арқылы
бағалау.
|
Түсті
стикерлер
Интернет
желісі
жұлдызша
|
Сабақтың ортасы
5
минут
Қолдану
Талдау
15
минут
Жинақтау
|
Жаңа сабақты меңгеру.
Суреттер сөйлейді (тақтадан суреттер
көрсетіледі)
1
тапсырма. Мына суретті мұқият қарап
экожүйеге сипаттама бер.
Адам әсерінен экожүйенің
қандай түрі бұзылды немесе
жақсарды?
Қ.Б. «Жұлдызша» арқылы
бағалау
2
тапсырма.Топтарға тақырыпша
беру
1 топ-Ауылшаруашылығының
табиғатқа әсері
2 топ-Өндірістердің қоршаған
ортаға әсері
3
топ-Қоршаған ортаны жақсарту
шаралары
Дискриптор:
-Ауылшаруашылығының табиғатқа
әсерін анықтайды:
- өндірістердің қоршаған
ортағаәсерін анықтайды.
-қоршаған ортаны жақсарту
шараларын жасай алады
Қ.Б. «Жұлдызша» арқылы
бағалау
Бекіту
сұрақтары:
1
топ: Индустриалды ғасырдың маңызды
міндеті қандай?
2
топ:Жасанды табиғаттың ерекшелігі
неде?
3топ:.Табиғат тепе-теңдігін қалай
сақтауға болады?
Қ.Б.Топтық бағалау : Басбармақ
арқылы
|
|
Сабақтың
соңы
5мин
Бағалау
2мин
|
Биологиялық
диктант:
Тамақтану типі бойынша
адам.......... жатады(талғаусыз
қоректенетіндерге)
Ертедегі адамдар..........
табиғаттан алып,оларды өсіру тиімді екенін түсіне бастады
(өсімдіктер мен жануарларды.)
Адамзат табиғи экожүйелерге
әсер етіп қоймай, ........ жасай бастады.(жасанды
экожүйелер).
Адам жасаған барлық жасанды
экожүйелер жалпы атаумен ....... деп
аталады.(агреценоздар).
Ауыл шаруашылығына
пайдаланылатын жерлерден басқа қалалар мен елді мекендер .......
болып табылады.(жасанды
экожүйелер)
Дискриптор:
Тиісті сөздерді орнына
қойып дұрыс жаза алады.
Диктантты сауатты
орындайды.
Рефлексия
|
Таратпа
материал
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
«Миға шабуыл
»әдісі оқушылардың өз еркімен жауап
беруге итермелейді және тапсырманы жылдамдықпен орындауға
дағдыланады.
«Суреттер
сөйлейді»әдісі
Оқушылардың есте
сақтау,қабылдау деңгейлерін дамытуға мүмкіндік бере
отырып,дереккөздердің ауқымын талқылап қиын және күрделі идеяларды
ұсынуға қалыптасады.
|
«Көңіл-күй»
әдісі арқылы оқушының ынтасын
ояту,өзін-өзі бағалауға,мақсат қоя білуге
үйрету.
«Түрлі-түсті
стикерлер» оқуда әрі қарай жылжуға,өз
оқуын жақсарта алуына сенімін
нығайтады.
«Бас бармақ
(жоғары-төмен)»-оқушылар өздерінің қаншалықты
түсінгенін,жылдамдыққа бағыттайды.
|
Сабақ барысында оқушыларға
берілен тапсырмаларды орындау барысында болатын қозғалыстарда
қауіпсіздік ережелерін сақтаулары
керек.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:Абайдың жыр шумақтарымен
бүгінгі тақырыпты байланыстыру сәтті
болды
2:Берілген тапсырмалардың
жүйелілігі
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1: Сабақты түрлі әдістермен
түрлендіру
2:Оқушыларға еркіндік беру,
оқушы ойымен бөлісу
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
|