Материалдар / Ашық сабақ "Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер" 6-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер" 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
"Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер" тақырыбында дайын ашық сабақ, сабақтың ерекшелігі: дайын сілтемелердің болуы, оңай платформалармен жұмыс
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қараша 2024
69
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Педагогтің аты-жөні

Ілиясова Алтынай Еркінқызы

Күні:

02.02.2024ж.

Сынып: 6 «Г» сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік. Мәндес теңсіздіктер. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.2.2.10 kx>b,kx≥b, kx<b,kx≤b түріндегі сызықтық теңсіздіктерді шешу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

- Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасын біледі;

Көпшілік оқушылар үшін:

- Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешудің алгоритмін біледі;

Кейбір оқушылар үшін:

- Теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін таба алады;

- Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндей біледі;



Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу, түсіну, қолдану


Құндылық


Ұлттық мүдде









Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті


Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы:

5 мин


1.Білім алушылармен амандасу, түгендеу.

2. Білім алушыларды flippity платформасы арқылы I, II, III топтарға бөлемін

1-топ: Үшбұрыш

2-топ: Шаршы

3-топ: Төртбұрыш

3. Қорапта жасырылған сөз арқылы ізгі тілегін жеткізеді




  • Білім алушылардың зейіні шоғырланады


  • Білім алушылар flippity платформасы арқылы 3топқа бөлінеді




Мұғалім білім алушыларды «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандырады






Интербелсенді тақта



Flippity.net: Random Name Picker



Үй тапсырмасын тексеру

Жұптық жұмыс

2 мин

«Көршіңді тексер» әдісі бойынша интерактивті тақтадағы дайын жауаппен білім алушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді


832есеп


1. ||x|-3|=0

Жауабы: x=


2. |5-|x||=0

Жауабы: x=

3. ||x|+3|=0

Жауабы: x=

4. |7-|x||=0

Жауабы: х=


833 есеп

Дамир гитара тартады

Самат сырнай тартады

Білім алушылар жұптасып «Көршіңді тексер» әдісі

- Білім алушылар көршісінің үй тапсырмасын тақтадағы жауаппен салыстыра отырып, тексереді.

832есеп


1. ||x|-3|=0

Жауабы: x= -3, х=3


2. |5-|x||=0

Жауабы: x= -5 x=5

3. ||x|+3|=0

Жауабы: шешімі жоқ

4. |7-|x||=0

Жауабы: х= -7, х=7


833 есеп

Дамир гитара тартады

Самат сырнай тартады

Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл беріледі.

Интербелсенді тақта

Пысықтау сабағы

Жеке жұмыс


4 мин

«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау. Сұрақтар интербелсенді тақтада шығып тұрады.

SPINNER WEEL платформасын пайдаланымыз

  1. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?

  2. Мәндес теңдеу дегеніміз не?

  3. Санды теңсіздіктер дегеніміз не?

  4. Сан аралықтарының бірігуі дегеніміз не?

  5. Сан аралықтарының бірігуін көрсет.

  6. Сан аралықтарының қиылысуы дегеніміз не?

  7. Сан аралықтарының қиылысуын көрсет.


Білім алушылар сұрақтарға жауап береді


Әрбір дұрыс жауапқа медаль балл беріледі.

Қ\Б:Медаль

Интербелсенді тақта


Жаңа сабақ


10 минут

ax >b немесе ax < b түріндегі теңсіздіктер бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер деп аталады, мұндағы a және b – кез келген сандар, a ≠ 0. x – айнымалы.

Айнымалының теңсіздікті тура санды теңсіздікке айналдыратын мәнін бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі деп атайды. Мысалы, x + 6 < 18. x-тің орнына 2 санын қойса, онда 2 + 6 < 18, 8 < 18 дұрыс теңсіздігі шығады. x – теңсіздіктің шешімі.

Теңсіздікті шешу – оның барлық шешімін табу немесе шешімдері болмайтынын дәлелдеу.

Шешімдері бірдей теңсіздіктер мәндес теңсіздіктер деп аталады. Шешімдері болмайтын теңсіздіктер де мәндес теңсіздіктер болып есептеледі.

Екі салыстыру белгісі қолданылатын теңсіздік қос теңсіздік деп аталады.

Мысал: Теңсіздікті шешу

5(x – 3) > 2x – 3

Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады


Интербелсенді тақта,


Сабақтың ортасы:


Оқулықпен жұмыс


Жеке жұмыс

5 мин






834 есепті шығарады(ауызша)

1) 9|x|-2|x|-8=5|x|

2) 7|x|-2|x|=3|x|+12

3) 2|x|+3|x|-18=|x|-7|x|+15

4) 4|x|+5|x|-3=2|x|+11

834 есепті шығарады

1) 9|x|-2|x|-8=5|x|

2) 7|x|-2|x|=3|x|+12

3) 2|x|+3|x|-18=|x|-7|x|+15

4) 4|x|+5|x|-3=2|x|+11

Білім алушылар тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

  1. Ұқсас қосылғыштарды біріктіре алады

  2. Айнымалыны модуль таңбасынан шығарады

  3. Теңдеудің түбірін табады



Қ\Б: МЕДАЛЬ


Оқулық,

Тақта, медаль

Топтық жұмыс

5мин



«ДЖИГСО» әдісі арқылы топтық жұмысты тексеру.№835 есепті бөліп шығартады


Мақсаты: Баланы шапшаңдыққа, байқампаз- дыққа, алған білімін орынды пайдалана білуге үйретеді.

Мұғалім белгілі бір тізбекті топқа береді. Тізбек толықтырылған соң әдіс арқылы келесі топқа тексертеді

Мақсаты: Баланы шапшаңдыққа, байқампаз- дыққа, алған білімін орынды пайдалана білуге үйретеді.

Топ мүшелері тізбекті толықтырып, келесі топтың тізбегін тексереді.


Әр дұрыс жауап берген капитан командасына

Қ\Б: Қошеметтеу

Қағаз қималары

Оқулықтан есептер шығару

7-мин



Жеке жұмыс


«Жүзден жүйрік»

836 есепті шығару;


1) Х= -1,7 х=-1,5

2) Х=4 х= -3,5

3) Х=1,6 х=6


836 есепті шығарады:

1) Х= -1,7 х=-1,5

2) Х=4 х= -3,5

3) Х=1,6 х=6


Дескриптор:

1. Ұқсас қосылғыштарды біріктіре алады

2. Айнымалыны модуль таңбасынан шығарады

3. Теңдеудің түбірін табады



Қ\Б: МЕДАЛЬ


Оқулық, медаль

Сергіту сәті

4мин


«Атом және молекулалар» ойыны

Оқушылар сыныптың бос жеріне жиналады. Ойынды жүргізуші «Атомдар!» деп дауыстағанда, олар бір-бірімен араласып, әрілі-берілі жүруі керек, өйткені олар қазір броундық қозғалыстағы атомдар іспетті. Ал,жүргізуші «Молекулар!» деп айтып, бір санды атаса (мәселен, үш немесе төрт,бес, алты) оқушылар сол аталған сан құрамында топтарға жедел түрде бірігуі керек. Қалыс қалған оқушылар (топ құрамын аталған саннан кем құрғандар)айып ретінде бір тапсырма орындайды:

логикалық есептер шығарады т.с.с

Қалыс қалған оқушылар (топ құрамын аталған саннан кем құрғандар)айып ретінде бір тапсырма орындайды: логикалық есептер шығарады т.с.с.


Рефлексия

2-мин

«ПОЧТА» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс береді

Мұғалім оқушыларды бағалайды

«ПОЧТА» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс береді


Қорап, хат

Сабақтың соңы:

(1 мин)



Үй тапсырмасы: №837 есеп 24 бет










Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!