Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ: Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептері қандай?
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2-бөлім Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары Күні: Сынып: 8 а |
Мектеп: «Ғали Орманов атындағы орта мектебі» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Нұртай Елдос Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептері қандай? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасы- на сәйкес) |
8.3.2.1 Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін айқындау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Бірінші дүниежүзлік соғыстың алғышарттары мен себептерін айқындайды. Бірінші дүниежүзлік соғыстың саяси және әлеументтік экономикалық себептерін талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Бірінші дүниежүзлік соғыстың алғышарттарын көрсетеді. Бірінші дүниежүзлік соғыстың себептерін талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
«Кинометафора», «ойлан, жұптас бөліс», «фишбоун», «ақиқат, жалған» әдістерін қолдану арқылыоқушылардың айтылым, тыңдалым, оқылым жазылым дағдысын қалыптастыру Пәнге қатысты лексика мен терминология: Антанта, Үштік Одақ, Төрттік Одақ, Бур, ультиматум сөздерінің мағынасын түсініп оқиды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарғабаулу |
«Мәңгілік ел» идеясы аясында: ұлттық қауіпсіздік және өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География, технология, экономика, саясаттану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
8.3.2.5 ХХ ғасырдың басындағы әлемнің аумақтық бөлінуін және мемлекеттердің саяси құрылымын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 8 минут 2 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі (Сәлемдесу, түгелдеу) Психологиялық ахуал орнату, оқушылардың назарын шоғырландыру. 1-Тапсырма. Өткен білімді еске түсіру. «Өрмекші» әдісі XIX ғасырдың аяғы - ХХ ғасырдың басында өнер қалайша өзгергені туралы бір-біріне сұрақтар қояды, сұрақтар қою арқылы жылдам ойлау дағдысы, сөйлеу дағдысы, тыңдау дағдылары қалыптасады Топтарға топтастыру. Деңгейлеріне қарамай ортақ топтарға бөлу Топ аттарын анықтау. «Адасқан әріптер» әдісі оқушылар мұғалімнің қолынан қағаздарды таңдап алып құрастырады, құрастыру барысында қандай сөз қалыптасады, сол бойынша топтарға бөлінеді. Топ аттары тақырыпқа байланысты алынған. 1-топ: «Англия», 2-топ: «Германия», 3-топ: «Франция»
«Кинометафора» әдісі: ХХ ғ. Басындағы әлем туралы видеороликті көрсетіп, оқушылар назарын шоғырландыру және жетелеуші сұрақтар қою:
Сабақтың тақырыбына шығу. Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабағымыз не туралы болады? Оқушылардың жауаптарымен танысып, сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырамын, осы арқылы балалардың айтылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Оқушылар жаубын тыңдап сабақ мақсаты, бағалау критерийімен таныстыру. |
Стикерлар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8 минут 2 минут 10 минут |
2-Тапсырма. Жұптық жұмыс «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі: ХХ ғасырдың басындағы негізгі шайқастарды жұпта диалог құра отырып анықтап және картаға түсіріңіздер.
Дескриптор:
ҚБ : «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі.
3-тапсырма. Топтық жұмыс «Фишбоун» әдісі: бірінші дүниежүзлік соғыстың шығу себептерін топпен талдаңыздар.
Дескриптор:
ҚБ. «пікір айту» әдісі арқылы әр топ бірін-бірі бағалайды |
Оқулық, кескін карта, маркер Стикер Оқулық, ақ парақ Қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Жеке жұмыс. «ақиқат, жалған» әдісі Оқушыларға сұрақтар қойып ақиқат жалғанын анықтаймын, сол арқылы сабақты бекітемін.
Дескриптор:
ҚБ. Мұғалімнің бағалауы.
Рефлекция : «ҚҚҚ кестесі»әдісі бойынша сабақ барысында құнды болған, қиын болған, қызық болған жерлерді жазады.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма: Бірінші дүниежүзлік соғыстың шығу себептеріне байланысты оқулықтан тыс қосымша деректер жинап келу. |
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек оқушыларға қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар берер едіңіз? |
«Адасқан әріптер» әдісі арқылы оқушыларды ұйымшыл топқа бөлемін. «Кинометафора » әдісі бойынша оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашады, осы арқылы оқушының тыңдалым дағдысы дамиды, видео көріп болғасын видеоға байланысты сұрақтар қоямын, сұрақ қою арқылы оқушының айтылым дағдысын дамытамын.
«Ойлан, жұптас,
бөліс» әдісі: бойынша
оқушылар
сабақтың мақсатын толықтай ашып, бірінші дүниежүзлік соғыстың
басталуына себеп болған негізгі шайқастар болған аймақты картаға
түсіреді, сол арқылы оқушылардың жазылым дағдысын
дамытамын..жұптық жұмыс барысында
қарқыны төмен жұптарға Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |