Ашық сабақ "Біртұтас халық жасағының құрылуы" 8-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Біртұтас халық жасағының құрылуы" 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
жас маманға
Материалдың қысқаша нұсқасы



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.1А Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы

Мектеп: «Атамекен» жом

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Бегимова С

Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылуы

Оқу мақсаттары:

7.3.1.2-Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау

7.3.1.1- Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншыларына қарсы жұмылдырудағы рөліне баға беру;

Ойлау деңгейі:

Талдау,жинақтау

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншыларына қарсы жұмылдырудағы рөліне талдау жасау

Басым бөлігі:

Ордабасы жиыны мен бүкіл халықтық азаттық күреске бастама болған «Бұланты» және «Қалмаққырылған» шайқастарының тарихи маңызын жинақтау

Кейбір оқушылар:

Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншыларына қарсы жұмылдырудағы қазақ хандарының рөліне баға беру;

Бағалау критерийлері:

  • Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншыларына қарсы жұмылдырудағы рөліне талдау жасайды

  • Ордабасы жиыны мен бүкіл халықтық азаттық күреске бастама болған «Бұланты» және «Қалмаққырылған» шайқастарының тарихи маңызын жинақтау

  • Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншыларына қарсы жұмылдырудағы қазақ хандарының рөліне баға беру;

Тілдік мақсаттар:

Халық батырларының тарихи ролін сомдайды /айтылым/

Біртұтас халық жасағының ұйымдастырылу мәтінін оқиды ( оқылым)

Аудиоматериалдарды тыңдау арқылы тарихи маңызын біледі (тыңдалым)

Диалогқа: /Жазылымға қатысты тіркестер:/

Зерттеу сұрағы:

  • Неліктен...... Ордабасы ел бірлігінің нышаны болды?

  • Сарыарқа, Ұлытау неліктен.... қазақ елі үшін киелі саналды?

  • Қазақстан картасында «Қалмаққырылған» атауын еліміздің барлық аймағынан кездестіруге болады. Бұның себебі неде...?

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Қалмаққырылған, Сардар,Ұлытау, Ордабасы, Бұланты шайқасы./жазылым/

Құндылықтарды дамыту:

Ұлттық бірлік, қоғамымыздағы бейбітшілік пен келісім

Пәнаралық байланыстар:

география

Бастапқы білім


Жоңғар шапқыншылығы туралы біледі

Сабақ барысы:




Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы: 2-мин


5-минут









1 мин

1 мин

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру.

Үй тапсырмасын сұрау:

Б. Тапсырма-1. «Допты лақтыру» әдісі

Сұрақтар:

1.Жонғар хандығы қай жерде орналасқан?

1. Қазақтар мен жоңғарлар не үшін соғысты?

2.Тәуке хан кім болды?

3.Жонғар шапқыншылығының тигізген зардабы?

4.Қазақ хандары елді қалай қорғады?

5. Қазақ батырларының рөлі қандай?

7.Халық жасақтары қалай құрылды?

Қ. Геометриялық фигуралар арқылы бағалау.

Оқушыларды 3-топқа мозайка әдісі арқылы біріктіру

1-топ:Төле би. 2-топ: Әйтеке би.3-топ: Қазыбек би.

Оқулық Қазақстан тарихы 8-сынып. Т.Омарбеков, Г.Хабижанова, Т.Қартаева, М.Ноғайбаева Алматы Мектеп 2018


Сабақтың ортасы:

2-мин






25-минут
















Мұғалім түсіндірмесі: Жонғарларға XVII-XVIII ғасырларда Жонғария,Тарбағатай және Іленің бас жағында өмір сүрген батыс монғол тайпалары жатады.XVII ғасырдың бірінші жартысында бұл тайпалар шығыс монғолдарды екінші қатарға ығыстырып ,күшті жонғар хандығын құрды.Қазақ және жонғар халықтары арасында жайылым үшін жүз жылдан астам уақытқа созылған қазақ-жонғар соғысына алып келді.

Б. Тапсырма-1 Оқулықпен жұмыс:

«Жоңғар шапқыншылығына қарсы бүкіл халықтық тойтарысты ұйымдастыру» тақырыбын оқиды.

БТ.Оқулық бойынша «Үш қадамды сұхбат» әдісі жүргізіледі.

(оқиды,жұптық,топтық )

1топ:

Жонғар шапқыншылығына қарсы бүкілхалықтық тойтарысты ұйымдастырудың маңызын талдаңдар

Дискриптор:

Жонғар шапқыншылығына қарсы бүкілхалықтық тойтарысты ұйымдастырудың маңызын талдайды

2 топ:

Бұланты және Қалмаққырылған шайқастарының тарихи маңызыны бағалаңыз;

Дискриптор:

Бұланты және Қалмаққырылған шайқастарының тарихи маңызыны бағалайды;

3топ:

Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншыларына қарсы жұмылдырудағы қазақ хандары мен батырларының (Бөгенбай мен Әбілхайырдың)рөліне баға беріңіз;

Дискриптор:

Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншыларына қарсы жұмылдырудағы қазақ хандары мен батырларының рөліне баға береді;

Қ.Смайликтер

Таныстырылым.

1топ:

Неліктен...... Ордабасы ел бірлігінің нышаны болғанын түсіндіру;

Үш себебін атау;

2 топ:

Бұланты және Қалмаққырылған шайқастарының тарихи маңызыны сипаттау;

3топ:

Қарақұм және Ордабасы құрылтайларының халықты жоңғар басқыншыларына қарсы жұмылдырудағы қазақ хандары мен батырларының рөліне баға беру;

Қ. Дискрипторды негізгі ала отырып бағалаймын.

Б. 3-тапсырма: «Кім жылдам» ойыны:


Бағалау критерийі:

Термин сөздердің мағынасын анықтаңыз;

Қалмаққырылған-

Сарыарқа-

Ұлытау-

Ордабасы-

Бұланты шайқасы-

Дискриптор:

Термин сөздердің мағынасын анықтап, жеткізеді;

Қ. Дискрипторды негізгі ала отырып бағалаймын.









Қалыптастырушы бағалауға арналған

тапсырмалар жинағы Қазақстан тарихы .8-сынып









Қазақстан тарихы әдістемелік нұсқаулық. 8-сынып.Алматы Мектеп 2018

Сабақтың соңы:

4-мин

Кері байланыс. Жетістік баспалдағы, бүгінгі сабақтан не түсіндім,өтілген сабақтан алған білімімізді жетістік баспалдағы арқылы көрсетеміз.

Барлығын түсіндім. Енді түсініп келемін. Түсінбедім.

Үй тапсырмасы: Неліктен...... Ордабасы ел бірлігінің нышаны болды? Өз тұжырымыңды жаз.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау:

1. Жіктеу-мүдделері ұқсас оқушылар, 2.Диалог және қолдау көрсету-тапсырманы орындау барысында жоғары деңгейлі оқушыны төмен деңгейлі оқушыға көмектесуге нұсқау беру, 3.Дереккөздер-кейбір оқушылар баспадан шыққан және электронды дереккөздерді пайдаланады, бұл материалдарды пайдаланудың анағұрлым ауқымд көлемін көрсетеді;

Үй тапсырмасын сұрауда «Доп лақтыру» әдісі.

Қ. Жеке оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы ауызша бағаладым

БТ. 2-Тапсырма. «Үш қадамды сұхбат» әдісі арқылы: Қ. топтың жұмысын дескрипторды негізге алып бағаладым.

Сыныпта жеке және топтық жұмыстарды жүргізуге ыңғайлы,қауіпсіз және қолайлы оқу ортасын қамтамасыз ету.


Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
13.11.2018
1926
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі