Сабақтың тақырыбы . Біз қонақ күтеміз. Қос
сөздер.
Сабақтың мақсаты : 1. Білімділік : қос
сөздер туралы түсінік беру. Жасалу жолдарын түсіндіру.Оқушыларға
халқымыздың игі дәстүрлерін ізгі қасиеттерді, иннабатылық іскерлік
дағдыларын,салт- дәстүрлерін бойына
сіңіру.
2. Дамытушылық : жаңа сөздермен
таныстыру,олардың мағынасын түсіндіру, ой-өрісін кеңейту,
дүниетанымын , этика- эстетика талғамдарын, ойлау қабілеттерін
арттыру, шығармашылық қабілеттерін
дамыту.
3. Тәрбиелік . оқушыларды жан- жақты ,
білімді болуға ,салт- дәстүрлерді құрметтеуге ,
сақтауға,қонақжайлыққа, әдептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі .
жаңа
Сабақтың әдістері : баяндау, сұрақ- жауап,
түсіндіру,қызығушылықты ояту
стратегиясы
Көрнекілігі : слайд, тест,
оқулық
Сабақтың барысы
.
І Ұйымдастыру
бөлімі
А )
амандасу
Ә) сабақтың барысымен
таныстыру
- Балалар, алдыңғы сабақта не туралы
әңгімеледік ?
ІІ. Үй жұмысын тексеруге арналған тест
сұрақтары
Үй жұмысын қайталауға арналған сұрақтар
:
ІІІ.
Жаңа тақырыппен
жұмыс
Мұғалімнің кіріспе сөзі
:
Көптеген ғасыр барысында қазақтардың өзіндік
бірегей әдет- ғұрыптарымен , салт- дәстүрлері үй ішіндегі отбасымен
және адамдардың өзге де топтары арасындағы өзара қарым-
қатынастарды қалыптастыруда үлкен рөл
атқарды.
Ой қозғау ( қызығушылық ояту кезеңі
)
Салт-дәстүр дегенді қалай түсінесіңдер ?(
традиции )
Әдет- ғұрып ( обычаи) қалай түсінесіңдер ?
Слайдтан
көрсету
Дәстүр -латынша жапсыру, жалғастыру - тарих
барысында қалыптасып, ұрпақтан-ұрпаққа жалғасып отыратын
әдет-ғұрыптар, салт-сана, қоғамдық тәртіп, заң, мұрат пен игілік,
мінез-құлық қалыптары және өнегелі өнер болып
табылады.
Әдет-ғұрып- дәстүрге айналған жалпыға бірдей
қалыптасқан, әр этносқа тән ортақ тәртіп
салт-сана.
• Бүгін сабақта қазақ халқына тән бір қасиет
туралы әңгімелейміз. Ол қонақжайлық туралы. Қазақ қонақты құдайдай
сыйлайды. Сендер ата- аналарың үйлеріңе қонақ келеді десе , ата
аналарың қалай дайындалады екенін
білесіңдер.
• Сөздікпен
жұмыс
• Ақ ниет-чистые
помыслы
• Қабаққа қарау-смотреть на
настроение
• Дәм- тұз ұсыну- предложить
еду
• Ұлттық әдеп – национальная
традиция
№ 2 тапсырма ( сөздерді бірнеше рет қайталау,
мағынасын түсіндіру
)
Мәтінмен
жұмыс
1. Мәтінді түсініп
оқу
2. Қазақ халқы тағамды қалай бағалағанын,
құрметтегенін қандай сөздерден түсінуге болады
?
№ 3 тапсырма мәтінді мәнерлеп оқу.
Топтық жұмыс.
1-ші топ. 1-ші бөлімді 2- ші топқа айтады.
2-ші топ. 2 -ші бөлімді 1- ші топқа айтады.
Жұптық жұмыс. Мәтін бойынша бір- біріне сұрақтар қояды
IY.
Сабақты Н. Ә Назарбаевтың сөзімен
қорыту
Н.Назарбаев өзінің халыққа ұсынған “Қазақстан
-2030” ұзақ мерзімді еңбегінде Қазақстанның 8 артықшылығын
көрсеткенде, соның біреуі “қазақстандықтардың байсалдығы мен
төзімділігін, олардың кеңпейілдігі мен ақжарқындығын” атаған.
Дәстүрді сақтау, ұлықтау, ұрпақтар сабақтастығын сақтау біздің
парызымыз.
Y.
Грамматикалық тақырыпты
түсіндіру
Қос сөздер дегеніміз – сөздердің қосарланып,
немесе қайталанып айтуынан жасалған
сөздер.
Мысалы : жан- жануар, ата-
анадай,
Қос сөздер ( кесте арқылы түсіндіру
)
Қайталама
қосарлама
Жұптық
жұмыс.
1 –ші Жұп. Мәтіннен бір сөзді таңдап фонетика талдау жасау
2 –ші Жұп. Мәтіннен етістіктерді теріп жазып, жедел өткен шаққа айналдырасыңдар.
3 –ші Жұп. Мәтіннен қос сөздерді теріп жазады.
YI. Сабақты
бекіту
Бағалау
Үйге тапсырма. Қазақ халқының салт –
дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын басқа халықтардың әдет-ғұрыптарымен
салыстырып, қосымша материалдар
жинақтау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Біз қонақ күтеміз" Қос сөздер.
Ашық сабақ "Біз қонақ күтеміз" Қос сөздер.
Сабақтың тақырыбы . Біз қонақ күтеміз. Қос
сөздер.
Сабақтың мақсаты : 1. Білімділік : қос
сөздер туралы түсінік беру. Жасалу жолдарын түсіндіру.Оқушыларға
халқымыздың игі дәстүрлерін ізгі қасиеттерді, иннабатылық іскерлік
дағдыларын,салт- дәстүрлерін бойына
сіңіру.
2. Дамытушылық : жаңа сөздермен
таныстыру,олардың мағынасын түсіндіру, ой-өрісін кеңейту,
дүниетанымын , этика- эстетика талғамдарын, ойлау қабілеттерін
арттыру, шығармашылық қабілеттерін
дамыту.
3. Тәрбиелік . оқушыларды жан- жақты ,
білімді болуға ,салт- дәстүрлерді құрметтеуге ,
сақтауға,қонақжайлыққа, әдептілікке
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі .
жаңа
Сабақтың әдістері : баяндау, сұрақ- жауап,
түсіндіру,қызығушылықты ояту
стратегиясы
Көрнекілігі : слайд, тест,
оқулық
Сабақтың барысы
.
І Ұйымдастыру
бөлімі
А )
амандасу
Ә) сабақтың барысымен
таныстыру
- Балалар, алдыңғы сабақта не туралы
әңгімеледік ?
ІІ. Үй жұмысын тексеруге арналған тест
сұрақтары
Үй жұмысын қайталауға арналған сұрақтар
:
ІІІ.
Жаңа тақырыппен
жұмыс
Мұғалімнің кіріспе сөзі
:
Көптеген ғасыр барысында қазақтардың өзіндік
бірегей әдет- ғұрыптарымен , салт- дәстүрлері үй ішіндегі отбасымен
және адамдардың өзге де топтары арасындағы өзара қарым-
қатынастарды қалыптастыруда үлкен рөл
атқарды.
Ой қозғау ( қызығушылық ояту кезеңі
)
Салт-дәстүр дегенді қалай түсінесіңдер ?(
традиции )
Әдет- ғұрып ( обычаи) қалай түсінесіңдер ?
Слайдтан
көрсету
Дәстүр -латынша жапсыру, жалғастыру - тарих
барысында қалыптасып, ұрпақтан-ұрпаққа жалғасып отыратын
әдет-ғұрыптар, салт-сана, қоғамдық тәртіп, заң, мұрат пен игілік,
мінез-құлық қалыптары және өнегелі өнер болып
табылады.
Әдет-ғұрып- дәстүрге айналған жалпыға бірдей
қалыптасқан, әр этносқа тән ортақ тәртіп
салт-сана.
• Бүгін сабақта қазақ халқына тән бір қасиет
туралы әңгімелейміз. Ол қонақжайлық туралы. Қазақ қонақты құдайдай
сыйлайды. Сендер ата- аналарың үйлеріңе қонақ келеді десе , ата
аналарың қалай дайындалады екенін
білесіңдер.
• Сөздікпен
жұмыс
• Ақ ниет-чистые
помыслы
• Қабаққа қарау-смотреть на
настроение
• Дәм- тұз ұсыну- предложить
еду
• Ұлттық әдеп – национальная
традиция
№ 2 тапсырма ( сөздерді бірнеше рет қайталау,
мағынасын түсіндіру
)
Мәтінмен
жұмыс
1. Мәтінді түсініп
оқу
2. Қазақ халқы тағамды қалай бағалағанын,
құрметтегенін қандай сөздерден түсінуге болады
?
№ 3 тапсырма мәтінді мәнерлеп оқу.
Топтық жұмыс.
1-ші топ. 1-ші бөлімді 2- ші топқа айтады.
2-ші топ. 2 -ші бөлімді 1- ші топқа айтады.
Жұптық жұмыс. Мәтін бойынша бір- біріне сұрақтар қояды
IY.
Сабақты Н. Ә Назарбаевтың сөзімен
қорыту
Н.Назарбаев өзінің халыққа ұсынған “Қазақстан
-2030” ұзақ мерзімді еңбегінде Қазақстанның 8 артықшылығын
көрсеткенде, соның біреуі “қазақстандықтардың байсалдығы мен
төзімділігін, олардың кеңпейілдігі мен ақжарқындығын” атаған.
Дәстүрді сақтау, ұлықтау, ұрпақтар сабақтастығын сақтау біздің
парызымыз.
Y.
Грамматикалық тақырыпты
түсіндіру
Қос сөздер дегеніміз – сөздердің қосарланып,
немесе қайталанып айтуынан жасалған
сөздер.
Мысалы : жан- жануар, ата-
анадай,
Қос сөздер ( кесте арқылы түсіндіру
)
Қайталама
қосарлама
Жұптық
жұмыс.
1 –ші Жұп. Мәтіннен бір сөзді таңдап фонетика талдау жасау
2 –ші Жұп. Мәтіннен етістіктерді теріп жазып, жедел өткен шаққа айналдырасыңдар.
3 –ші Жұп. Мәтіннен қос сөздерді теріп жазады.
YI. Сабақты
бекіту
Бағалау
Үйге тапсырма. Қазақ халқының салт –
дәстүрлері мен әдет-ғұрыптарын басқа халықтардың әдет-ғұрыптарымен
салыстырып, қосымша материалдар
жинақтау.
шағым қалдыра аласыз













