Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласы №12 бастауыш мектеп КММ
Пәні: Математика
Сынып: 4-Д сынып
Мұғалім: Жағалбай Рысгүл Сүлейменқызы
Бөлім: Жылдамдық, уақыт, арақашықтық
Тақырып: Бөлшектер. Аралас сандар
Сабақтың барысы
Оқу мақсаттары
(оқу
4.1.14 аралас санды бұрыс бөлшекке және бұрыс бөлшекті аралас
санға айналдыру 4.1.1.6 дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас
сандарды ажырату
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар:дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандар
туралы мағлұмат алады.
Оқушылардың басым бөлігі:дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас
сандарды ажырата алады
Кейбір оқушылар:дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарға
мысал келтіре алады.
Тілдік мақсаттар: Оқушылар: дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды айта
алады.
Пәндік лексика және терминология: Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек,
аралас сандар
Диалогке/жазуға қажетті пайдалы фразалар топтамасы.
Талқылау: Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырата
аласың ба?
Жазу: Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды жазу.
Күтілетін нәтиже:
Бағалау
критерийлері:
жай бөлшектермен өрнектелген сандар тізбектерінің заңдылықтарын
анықтап атай алады;
есептерді талдап, шығара алады; дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас
сандар туралы мағлұмат алады; дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас
сандарды ажырата алады ; дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас
сандарға мысал келтіре алады.
Құндылықтарды
дарыту:
Адамгершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу
АКТ-ны қолдану
дағдылары:
Презентация, тапсырмалар.
Пәнаралық
байланыс:
Дүниетану , жаратылыстану.дене шынықтыру
Бастапқы білім: Бір бағыттағы қуып жету қозғалысына берілген есептер. Қозғалыс
графиктері
Сабақ
кезеңдері
Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық сәт
Математика – қызық пән,
Бәріміз оны білеміз.
Қызықты есеп шығарып,
Тез жауабын береміз.
Топқа бөлу А Б С топтары
Алдыңғы білімді еске түсіру
Сұрақтарға жауап алу
Ынталандыру. – Су ресурстарын қорғау
Өзектендіру. №1тапсырма
Су тамшылап тұрған ақауы бар шүмектен күніне шамамен 10 литр,
яғни бір шелек су ағып кетеді. Бір аптада қанша су пайдасыз ағып
кетеді? – Бір аптада қанша су пайдасыз ағып кетеді? (70 литр – жеті
шелек.) Бір айда ше? (290 – 310л) Бұл табиғатқа қандай зиян келтіреді?
(Орасан зор) 1 куб метр суға қанша ақша төленеді? (70 тг) Отбасылық
бюджетке қалай әсер ететінін есептейді.
Мақсат қою (Сен дұрыс және бұрыс бөлшектерді, аралас сандарды
ажыратуды үйренесің.)
Білу тәсілі №2 тапсырма а) Оқушылар бөліктердің жалпы санын
бөлшектердің қосындысы түрінде жаз
5/6 + 6/6 5/6 < 1, 6/6 = 1 6/6 = 1 екендігін біле тұра 1 + 5/6 = 6/6 түрінде
жазуға бола ма? (Болады)
ә) Сызбада үштің неше үлесі белгіленген бұрыс бөлшек түрінде жаз 5/3
= 3/3 + 2/3 = 1 + 2/3 деп жазуға бола ма? (Болады
Оқушыларды
топтарға
бөлуге
арналған
суреттер.
Сұрақтарға
жауап береді
Видео тыңдау
ҚБ:
Қолшапалақ»
Сабақтың
ортасы
Жаңаны ашу №3тапсырма а)
Суретті пайдаланып аралас сандарды жаз
Шешуі: Бірінші суретте 1 бүтін алма және 1 жарты алма берілген.
Жарты алма дегеніміз – 1/2, демек жауабы: Екінші суретте 4 бүтін алма
мен 1 жарты алма. Жарты алма дегеніміз 1/2 яғни жауабы: Үшінші
суретте екі алма және бір алманың 3 бөлігі. 4 бөліктің 3 бөлігі алынған
дегеніміз 3/4 болады. Сонда 2 3\4
ә) Аралас санды бүтін сан мен бөлшектің қосындысы түрінде жаз.
Қосу және азайту кезінде бүтін бөлікті бүтін бөлікке қосады
(азайтады), бөлшекті бөлшекке қосады (азайтады)
Дескриптор: дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырата
алады Түсіндіре отырып алғашқы бекіту
Түсіну тәсілі №4 тапсырма Түсіндіре отырып орындалады
Дескриптор: бүтін бөлікті бүтін бөлікке қоса алады ; бөлшекті
бөлшекке қосады, азайта алады
ҚБ: Отшашу
арқылы бір-
бірін бағалау.
Сабақ
кезеңдері
Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Жаңаны қолдану.
Қолдану тәсілі №5 тапсырма Жеке жұмыс
а) Сан сәулеcін сызады. Бірлік кесінді ретінде дәптердің 6 торкөзін
алады. 2/6, 4/6, 1 , 1 сандарын белгілейді. 6/1 6/3
ә) Сан сәулесін сызады, бірлік ретінде дәптердің 10 торкөзін алады.
Сәуледе 1-ден кемі және 1-ден артық сандарды белгілейді.
Бөлшектерді жазады
1-ден кем 10/4 10/7
1-ден артық 10/3; 10/7
Талдау Жазалым дағдысы
№ №6 тапсырма
18/19-7/19+3/19=14/19 9/11-3/11-2/11=4/11
11/15-(3/15+7/15) =1/15
Жинақтау Топтық жұмыс
№7тапсырма Есептің шешуін өрнек түрінде жазу
А- тобы Шешуі: 5/12+4/12=9/12
Жауабы: Итбалықтар 9/12 бөлік шабақ жеді
Б-тобы Шешуі: 380180:3=126700
Жауабы: Теңізде қазір 126700 итбалық бар
С-тобы Шешуі: 6х3=18 қайық ( барлығы)
18-6= 12қ (көк)
Жауабы: Айлақта барлығы 18 құтқару қайығы бар; оның 12-сі көк
түсті
ҚБ: Өзін-өзі
бағалау.
ҚБ:
«Бағдаршам»
ҚБ:
«Басбармақ»
Сабақтың
соңы
Кері
байланыс:
Қорыту 8-тапсырма Ойлан,тап!
Шешуі: Цистернаның бос қалу жылдамдығын анықтайды.
1) 6 – 4 = 2 (т/күн)
2) 60 – 20 = 40(т)
3) 40т : 2т/күн = 20 (күннен)
Жауабы: 20 күннен кейін кешке цистернада 20т су болады
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.
«Еркін микрофон» әдісі
ҚБ: Отшашу
арқылы бір-
бірін бағалау.
Сабақтан алған
әсерлерімен
бөліседі
Үйге тапсырма №9 есеп
ҚБ: « Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
Оқушылар
өзін- өзі
бағалайды