Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Чехия Республикасы орналасуы,өнеркәсібі" 11 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ашық сабақ «Чехия Республикасы» 11 класс
Сәрсенбаева Айсәуле Нағашыбайқызы
Сабақтың тақырыбы |
Чехия Республикасы |
||||
Мақсаттары |
Чехия Республикасының мемлекеттік құрылымы, табиғат жағдайлары туралы білім дағдыларын қалыптастыру. Есте сақтау мен қисынды ойлау қабілеттерін дамыту. Сыныптастарымен пікір алмасып барлық көзқарастарға көңіл бөлуге, сындарлы ой айта білуге дағдыландыру. |
||||
Оқыту нәтижесі |
Чехия Республикасының мемлекеттік құрылымы,табиғат жағдайлары туралы саралайды, салыстырып сындарлы ой айтуға дағыданады. Есте сақтау мен қисынды ойлау қабілеттері дамиды. Шығармашылық қабілеті мен тіл байлығын арттырады. |
||||
Түйінді идеялар |
Бәрі де барып қайтуды армандайтын мемлекет |
||||
Әдіс-тәсілдер |
Раундробин,кең ауқымды лекция,автор орындығы, «4 сөйлем» |
||||
Сабақтың мазмұны: |
|
||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|||
3' |
|
Кіріспе. Қиылған суреттер бойынша топқа бөліну. |
Оқушылар төрт топқа топтасады |
||
2' |
|
Үй тапсырмасын сұрау. «Раундробин»әдісі Оқушылар белгіленген уақыт аралығында өз ойларын жазып оң жағындағы көршісіне береді, ол ойды жалғастырады. Белгіленген уақыт өткен соң парақ тағы оңға жылжиды. Парақ алғашқы иесіне жеткенше ой толықтырыла береді. 1. Қытай мен Қазақстан
арасындағы достықты нығайту және халықтарды бір - бірімен таныстыру
мақсатында, осындай баспасөз – конференцияны Қытай жерінде
өткізу. |
Ол парақ қолына тигенде барлығын оқып, қорытынды пікір жасайды. |
||
4' |
«10 самых интересных мест Праги» бейнефильмі |
Тұсаукесер. Қызығушылықты ояту мақсатында «10 самых интересных мест Праги» бейнефильмін көрсетемін. Диалог әдісі бойынша бейнефильм айналасында сұрақтар қоямын. |
Қарайды, талдайды, сұрақтар қоюы мүмкін. |
||
15' |
Дүние жүзінің саяси, физикалық карталары, плакаттар, |
Негізгі бөлім Тақырыпты өздігінен меңгеруге тапсырма беріледі. 1-топ:Кесінді жолақтарды және мәтін деректерін пайдаланып,
Чехияның шекаралас мемлекеттерін тауып және Чехияның ЭГ
(Қолайлы: -Чехия
Еуропаның дәл ортасында орналасқан. Пльзень қаласына таяу жерде
«Еуропаның орталығы» деген жазуы бар гранитті ескерткіш
орнатылған. 2-топ:халқын сипаттайтын сызба құрастырып, карта бойынша Чехияның пайдалы қазбаларын анықтап жарнамалаңыздар. 3-топ:Чехия шаруашылығының халықаралық маманданған салаларын анықтап,Чехия мен Қазақстана арасындағы әлеуметтік-мәдени байланыстарға мысал келтіріңдер. Шаруашылығы Отын-энергетика мен қара металлургия – Острава, Орталық Чехия; Машина жасау (прокат стандары, ұста-пресс, кен өндіру мен энергетикаға қажетті жабдықтар): Прага, Пльзень, Брно.
Автокөлік «Шкода»; Чехияда туризмнің бірнеше түрі дамыған: Чехия қалалары , минералды су курорттары ,белсенді демалу ,тау шаңғы курорттары, конгрестік туризм Конгрестік туризм дегенді қалай түсінеміз? Сергіту сәті:
Айтыңдаршы ал
енді,Акрополь бар елді.
(Греция) Корридасы бар елді.
(Испания) Айт, қай елде
жазылғанын. (Польша) «Чардаш» шықты қай
елде? (Венгрия) Атақты банктер бар
елді. (Швейцария) Алған қайсы ел салып.
(Франция) Ұнатқан сауна моншасын. (Финляндия) |
Әр топ өз жұмыстарын қорғайды. Мәтінді оқып, мазмұндайды Қосымша ақпарат, дерек көздерін табады Талқылайды, сұрақ қойып, талдайды Салыстырады Чехияның инфрақұрылымы жақсы дамыған және Чехия көптеген қонақүйлер мен конгрестік кешендерге бай. Мысалы «Прага» атты конгрестік кешенді Әлемдік банк пен Халықаралық валюттік қор өздерінің жылдағы жиынына таңдады. 2002 жылғы НАТО саммиті Прагада өтті, осы жиынға 2500 ресми қонақтар мен 3000 тілшілер қатысты. |
||
6' |
|
Ой толғаныс. 1-топ: 1.Чехиямен шектесетін
мемлекеттер:А) Польша, Словения, Австрия,
Германия 9-10 жауап үшін: «5» 8-9 дұрыс жауап үшін: «4» 7-8 дұрыс жауап үшін: «3» 6 және одан аз жауап үшін: «2»
2-топ: Атластағы физикалық карта бойынша
Чехияның теңізге шығуына мүмкіндік беретін өзендерін анықтаңдар. Ол
өзендер сағаларында қандай ірі порттар
орналасқан? Жауабы: Одра өзені арқылы Балттық теңізге шығуға болады. Ірі порттар: Прага, Брно, Острава, Пльзень 3-топ:Чехияға тәуелсіздік не берді,мен өз елімнің тәуелсіздіген қосқосқан үлесім Эссе. Қорытынды: Чехия Республикасының шаруашылығындағы экономикасы мен саясатына баға беріңіздер. «4 сөйлем» тәсілі Пікір Өз пікіріңді бір сөйлеммен білдір Дәлел Келтірген пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде Мысал Бір сөйлеммен мысал келтір Қорытынды Шешіміңді бір сөйлеммен жаз Соңғы жылдары Чехия мен ҚР арасындағы экономикалық қатынастар жақсаруда. 1998 жылы екі ел арасындағы тауар айналымы 93 млн АҚШ долларына жетті. |
Оқушылар арасында зерттеушілік әңгіме жүреді |
||
5' |
|
Кері байланыс. Өз жұмысыма деген көзқарас Мен қалайша жұмыс жасадым? Өз жұмысыма көңілім тола ма? Сәтті шыққан әрекетім қандай болды? Оқушыларға құрған критерилері бойынша бір-біріне баға берулерін сұраймын. |
Оқушылар критерий құрып, сол критерийлері бойынша бір-біріне баға береді |
||
Үйге тапсырма: |
1. «Менің Чехия еліне саяхаттан алған әсерім». 2.Чехия жеріндегі маңызды туристік обьектілер таныстырылым 3.Чехия Республикасы тақырыбына 3 деңгейлі тест құру |