Материалдар / Ашық сабақ Дара және күрделі етістік 3 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Дара және күрделі етістік 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Дара және күрделі етістік
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Наурыз 2021
1605
5 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


6-бөлім. «Атақты тұлғалар»

Күні: 16.02.2021ж.

Мектеп: «М.Маметова атындағы орта мектеп-МДШО» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: А.Қуанышпекова

Сынып: 3 «A»

Қатысқандар: 9

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Дара және күрделі етістік

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

3.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген сурет бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;

3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, етістік) табу;

3.3.3.1 оқыған материал бойынша мұғалім көмегімен жоспар құрып, мазмұндау

Сабақ мақсаттары


-жетекші сұрақтар көмегімен сурет бойынша мәтін мазмұнын болжайды;

-дара және күрделі етістіктерді анықтайды;

оқыған материал бойынша мұғалім көмегімен жоспар құрып, мазмұндайды

Алдыңғы білім

Етістік туралы білетінімді еске түсіремін

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті


Бағалау




Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабаққа әзірліктерін тексеру.


Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Қайырлы күн достым,
Қайырлы күн болсын!
Сейсенбінің күні
Сәттілікке толсын!
Бүгін алар бағамыз
Кілең бестік болсын!


Өткен тақырыпқа шолу.

«Ыстық орындық» әдісі


Сабаққа дайындық жүргізеді. Ынтымақтас-тық атмосферасын құрады.





Оқушы берілген сұрақтарға жауап береді





Отшашу



Жинақ








Орындық

Сабақтың ортасы


Суретпен жұмыс.


Керекті сөздер: қосты, жүзді, оқып отыр, сырғанап келеді.

Тақтамен жұмыс

1-тапсырма. «Сәйкестендір» ойыны.

Берілген сұрақтарға тиісті жауаптарды сәйкестендіріңдер.

1. Динаның ұстазы кім?

2. Құрманғазы кім?

3. Домбырашы болу үшін не істеу керек?

4. Құрманғазының ақыл-кеңестері Динаға қалай әсер етті?

Керекті сөздер: Құрманғазы, күй атасы, дыбысты сүйе білу, ерінбеу, құлағынан кетпестей.


Етістіктерді тап. Олардың дара немесе күрделі екенін айт.


Дескрипторлар:

Сұрақтарға тиісті жауаптарды табады.

Дара етістікті табады.

Күрделі етістікті табады.


Дәптермен жұмыс

2-тапсырма

Жазылым. Көп нүктенің орнына тиісті етістіктерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.

Күйші күй ... . Жыршы жыр ... . Ақын өлең ... . Дәрігер ауруларды ... . Мұғалім балаларды ... . Жылқышы жылқы


Дескрипторлар:

Сөйлемдерді етістікпен толықтырып жазады.

Көркем, қатесіз жазады.


3-тапсырма. «Веер» әдісі

Көп нүктенің орнына дара етістікті тауып жаз.

... – келе жатыр, келе бастады.

... – тарта алады, тартып жатыр, тартып жүр.

... – тоқи алады, тоқып отыр, тоқи бастады.

... – барып кел, бара кел.

Дескрипторлар:

Дара етістіктерді табады.

Күрделі етістіктерді қатыстырып, сөйлем құрайды.


Болжау әдісі
Суретпен жұмыс
Суретке қарап, мәтіннің тақырыбын болжа.

Дескриптор:

Мәтін тақырыбын болжайды.


Мәтінмен жұмыс.

Мәтінді оқы.

Менің атым Дина, – деді қызғалдақ. – Мерейлі бол, Динажан, мен – кек күйшісі Құрманғазымын. Тәрбиешім Махамбет ақын – Исатай ердің серігі, халық үшін жан берген. Сол ерлердің ұраны, сол күрестің дабылы мынау егіз ішекте. Мұрамды саған тапсырдым, халыққа жеткіз күйімді! – деп, қария қызғалдаққа үкілі домбырасын ұсынды. – Егер де маған, атажан, шынымен сеніп тапсырсаңыз, кек ұрандас күйіңізді халыққа ойнап беруге ант етем! – деп, қыз бала тізерлеп отырды да, домбыраны қолына ұстап, сүйіп-сүйіп алды.


/Әбу Сәрсенбаевтан/


Мәтінге ат қой.


Жоспарды толықтыр

1. Дина мен Құрманғазының танысуы.

2. ...

3. ...

Жоспар бойынша мәтінді мазмұнда.

Мәтіннен етістіктерді тауып, олардың дара және күрделі түрін ажырат.


Дескрипторлар:

Мәтінді оқиды.

Мәтінге ат қояды.

Жоспарды толықтырады.

Етістіктердің түрлерін ажыратады.

Суретте не бейнеленгенін атайды. Берілген керекті сөздер бойынша сөйлем құрап айтады. Берілген сөздердің дара және күрделі екенін ажыратады.







Сұрақтарға тиісті жауаптарды сәйкестендіреді. Етістіктерді табады. Дара, күрделі етістіктерді ажыратады.













Көп нүктенің орнына етістіктерді тауып қояды. Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазады









Дара етістіктерді табады. Күрделі етістіктерді қатыстырып, сөйлем құрайды.































Мәтіннің тақырыбын суретке қарап табады.


Мәтінге ат қояды.

Жоспарды толықтырады.










ҚБ: Басбармақ

















ҚБ: Жарайсың-дар!



















ҚБ: Керемет















Отшашу



























ҚБ: Жарайсың-дар!









































ҚБ: Басбармақ



Суреттер

















тақта

















Оқулық, дәптер
















оқулық
















Суреттер
















Оқулық

Сабақтың соңы


Кері байланыс

«Бес саусақ» әдісі


Үйге тапсырма: дара және күрделі етістіктерді қатыстырып «Күйші боламын» тақырыбында эссе жазу.

Бүгінгі сабақтан не алғандарын жазады.

Күнделіктеріне үйге берілген тапсырманы жазады


Бес саусақ



















Тексерілді:

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!