Ашық сабақ Дәстүрлі қазақ қоғамының жіктелуі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ Дәстүрлі қазақ қоғамының жіктелуі

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ қоғамының дәстүрлі жағдайда бөлінуі,қожалар,төрелер туралы ақпарат беремін
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

«Қызылтаң» жоббм

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы

Педагогтің аты-жөні:

Ұ.Балабаева

Күні:09.12.21ж


Сынып: 10 ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.2.2.6 -қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану;

Сабақтың мақсаты

Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтарды жіктеп, қоғамдағы қызметін талдау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


















Жаңа тақырып







































Құпия сурет








Сабақты бекіту

Үйге тапсырма



Сабақтың соңы

Ой толғаныс

Кері байланыс

3 мин.






































Оқушыларды түгелдеу,топқа бөлу,топ атауларымен таныстыру,назарларын сабаққа аудару.


1.Үй жұмысын сұрап шығу:«Серпілген сауал» әдісі арқылы сұрап шығу

1.Ұлы,Орта және Кіші жұздердің түпкі аталары

2.Ұлы жүздің орналасқан аумағы

3.Ұлы жүзге кіретін руларды ата

4.Орта жүздің орналасқан жері

5.Орта жүзге кіретін рулар

6.Ш.Уалихановтың жүзге байланысты айтқан пікірі

7.Кіші жүзге кіретін рулар

8.Кіші жүздегі ең көп санды бірлестік

9.Батыс Қазақстанды мекендеушілер

10.Қазіргі кездегі Қазақстандағы ең көп рулар(қосымша мәлімет)

11.Бүкіл Жетісуға кеңінен қоныстанған тайпа

12.«Қазақтар жүзге,руға бөлінбеген,жүзге,руға біріккен» деген сөзді қалай түсінеміз

13.Оқулықтағы күрделі тапсырманы сұрап шығу

Мұғалім үй жұмысын қортындылайды.

2.Жаңа тақырыпты ашу.Бейнебаянды көру арқылы жаңа тақырыпты ашу.Мұғалім түсіндіріп жібереді қосымша.Дәптерге тақырыпты жаздыру

Топтық жұмыс арқылы тақырыпты 3 топқа бөліп береміз


1-«Сұлтандар»тобы

2-«Қожалар» тобы

3-«Қара халық» тобы

Тірек-сызбалар арқылы қорғайды әр топ өз тақырыпшалары бойынша

оқушыларға саралау тапсырмаларын жүргіземін.Топтардағы әр оқушыға жеке деңгейіне қарай сұрақтар беремін.Үлгерімі төмен және дарынды, талантты оқушыларға кеспе қағаздар таратамын

Венн диаграммасы ХАН /ПРЕЗИДЕНТ

Билер\Сот қызметі

Сәйкестендіру,


Бұл кім?

А.Бөкейханов туралы мәлімет сұрау(интернет)

Әмір Темір туралы ақпарат сұрап шығу

Қожа Ахмет Яссауи туралы ақпарат сұрап шығу

Қазіргі таңда қожалар туралы не білеміз




Тестпен жұмыс


26 тақырыпты оқу

Қазіргі кездегі ақсүйектер туралы мәлімет жазып келу



«Білім иерархиясы»әлеуметтік сатысы

арқылы оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын жаздырамын






























Оқушылар өз жауаптарын ортаға салады.




















Оқушылар бейнебаян арқылы жаңа тақырыппен танысады

Мәтінді оқып шығады





Класстер қорғайды

Мәлімет айтады



Дарынды оқушыларға



Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс



Сұрақтарға дұрыс жауап береді













Оқушылар сабақ бойынша кері байланыс береді

Мадақ

тау

керемет

жақсы

талпын
























ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады









мадақтау









1-5 баллмен бағалауМұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды. ынталандырЫнталандыру үшін «Ауызекі бағалау» әдісі арқылы бағалайды





Стикер

Акт

Карта


Бағалау

парағы





























әлеуметтік топтардың өмірін сипаттайтын суреттері















Тарихи тұлғалардың суреттері









А4 парағы





Стикер,қағаз



Сәйкестендіру тапсырмасы

1.Хан


А)қазақ қоғамында Шыңғыс әулетінен тараған билікті мұрагерлікпен иемденген адам

2.Сұлтан




В)қазақ қоғамындағы кәсіби әскерилер өкілі

3.Би


С)қазақ қоғамының саяси әлеуметтік қоғамдық жүйесіне басшылық жасап,ретке келтіріп отыратын ел арасынан шыққан аса беделді тұлға

4.Батыр


Д)Өз жасы мен бұрынғы сіңірген еңбектеріне қарай құрметке ие топ

5.Ақсақал


Е)орта ғасырларда және жаңа заман дәуірінде көшпелі түркі және моңғол халықтарындағы ең жоғары дара билік иесі



2-кесте

1.Төрелер


А) Өз жасы мен бұрынғы сіңірген еңбектеріне қарай құрметке ие топ

2.Ақсақалдар




В)Шыңғыс хан ұрпақтарының ортақ таңбасы

3.Қожалар


С)Шыңғысханның ұрпақтары

4.Арқар


Д)Мұсылман ақсүйектері





3-кесте

1.Қожалар


А)Қатардағы көшпелі адамдар

2.Қара халық




В)Ислам дінін насихаттаушылардың ұрпақтары

3.РУ


С)Айыбы мен шығынын қожасы төлейтін еріксіз топ

4.Құлдар


Д) Әрбір мүшесінің құқықтарын қоғайтын негізгі бірлестік







4-кесте

1.Төлеңгіттер


А)Көп мал мен мүлікке ие болған ықпалды топ

2.Билер




В)Кінәлі рудың,ауылдың малын бірлесіп айдап әкету

3.Байлар


С) Хан мен сұлтандардың жеке шаруашылығымен айналысатын руға,жүзге кірмейтін топ

4.Барымта


Д) Бұл топ сұлтандармен бірге құрылтайларға қатысып,мемлекеттік мәселелерге өз пікірлерін білдіре алады







Күрделі тапсырмалар:Қазақ хандығы дәуіріндегі әлеуметтік саты бойынша жоғары көтерілу мүмкіндігі туралы не айта аласыңдар?

Сұлтан құқығы оның мүліктік жағдайына байланысты болдыма?

Тест

1.Ақсүйектер тобына кімдер жатады?А.билер мен байлар Ә.Төрелер мен қожалар

Б.Төрелер мен батырлар В.Құлдар мен күңдер

2.Құрылтай дегеніміз не? А.жылына бір рет болатын жиналыс Ә.Заңдар жинағы

Б.Әдет-ғұрыптың түрі В.Жазаның түрі

3.Сұлтан қылмыс жасаған жағдайда кім сотты жүргізді? А.Билер Ә.Батырлар

Б.Ханның өзі В.Ақсақалдар

4.Арабтар қай жерден, нешінші ғасырдан бастап келе бастады?

А.7 ғас.Африкадан Ә.8 ғас. Европадан Б.7 ғас. Араб түбегінен В. 10 ғас.Қытайдан

5.Құрылтайлар мен салтанатты жағдайларда ақсүйектер қандай затты төсеніш ретінде пайдаланды? А. Қара киізге Ә.Мал терісінің үстіне Б.Ақ киізге В. Тоқылған шидің үстіне

6.Қара халықтан шыққан дарабоз тұлға үшін ең жоғарғы лауазымды атап бер?А.Әкімдер Ә. Хан Б.Әмір В.Тархандар

























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
27.00.2023
518
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі