Материалдар / Ашық сабақ. Дүние жүзі халқының нәсілдік құрамы. 5 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ. Дүние жүзі халқының нәсілдік құрамы. 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
130 бұйрыққа сәйкес дайындалған, ұстаздарға дайын көмек сабақ жоспары.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Ақпан 2021
719
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ғалам.Жер.Адам.

БҚО, Жәнібек ауданы,Тау ауылы,

«Ғ. Абдуллин атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» кмм

Күні: 25.11.2020

Мұғалімнің аты-жөні:Бериккалиева

Армангуль Дуйсенбаевна

Сынып: 5

Қатысқандар: 12

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Дүние жүзі халқының нәсілдік құрамы.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.2.7.1 Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын және негізгі нәсілдер мен нәсіларалық топдардың таралу аймақтарын анықтау.

Сабақтың мақсаты

Барлығы : Оқушылар нәсілдік құрамы туралы білу.

Басым көпшілігі: Дүниежүзі халқының негізгі нәсілдерді ажырату.

Кейбіреуі: Нәсілдердің және нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтау.

Бағалау критерийі

Білу: Нәсілдік құрамын біледі.

Түсіну: Дүниежүзі халқтарын құрамын,нәсілдердің түрлерін сипаттайды.

Қолдану:Дүниежүзі халқының нәсілдік құрамын және нәсіларалық топтардың таралу аймақтарын анықтайды.

Тілдік мақсаттар


Айтылым: Дүниежүзі халқының нәсілдер туралы түйінді сөз айтады.

Тыңдалым: Топтар өзара тапсырма барысында тындайды.

Жазылым: Негізгі ұғымдар мен терминдар жазады.

Оқылым: Тақырып бойынша мәтінмен танысады.

Негізгі терминдер: Нәсіл, этнос,ұлт, теңдік.

Құндылықтарға баулу




«Мәнгілік ел» идеясының аясында «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім».Қазақстандық қоғамдағы этносаралық келісім Ата заңда және басқа да Заңдарда берік бекітілген. Халқымыздың қоғамдық келісімі мен жалпы ұлттық бірлік, барлық азаматтардың этникалық, діни, нәсілдік тиістіліктеріне және өзге де өзгешелектеріне қарамастан тең құқықтығы – әркімнің және барлығының табысы мен лайықты өмірін білдіретін тұрақты шоғырландырылған фактор. Қазақстан Республикасының әр азаматының патриоттық борышы – Қазақстанның халықтарының достық пен келісім дәстүрін сақтап, ұлғайтып, ұрпақтан ұрпаққа беру.


Пәнаралық байланыс

Биология пәнімен- ген, сырт-келбеттерін сипатаған кезде.

Тарих пәнімен – нәсілдердің шығу тегі,өмір сүру аймақтарын сипаттаған кезде.

Қазақ тілі

Орыс тілі

Ағылшын тілі

Алдыңғы білім


Өткен сабақтарда оқылмаған,жаңа сабақ ретінде қарастырылады.

6.2.7.1 бөлімшесінде жалғасын табады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

6 мин

  1. Ұйымдастыру бөлімі.

  2. Амандасу.

  3. Топқа бөлу. «Нәсілдер техникасы» Европойд,монголойд,негройд нәсілдерінің сүретін таңдау арқылы үш топқа бөлінеді(Суреттер жасырын тұрады)













І.Миға шабуыл.

Нәсілдердің суретіне қарап не айталасыз.

ҚБ: Мадақтау

М . Жаңа сабақты ашу үшін дүние жүзі халқының нәсілдік құрамы жөнінде түсіндіріліп,бейне жазба көрсетіледі.








Таныстырылым.


Сабақтың ортасы

30 мин

1-тапсырма

«Автобус аялдамасы» әдісі

Топтық жұмыс.

1 топ-европойд

2 топ-монголойд

3 топ-негройд

Топтарға тақырыптар бөлініп беріледі. Автобус аялдамасы әдісінде топта бір оқушы спикер ретінде қалады,қалған топ мүшілері басқа топтардың жұмысымен танысады.

Мақсаты: Топқа өз мәліметтерін ұсыныға мүмкіндік береді,идияларымен сұрақтармен алмасады.

ҚБ: Бас бармақ

Оқушылардың бас бармақтарын көрсету арқылы сіз түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеріңіз.

Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса -Мен түсінемін.

Бас бармақ көлденең тұрса - Мен түсінгендеймін.

Бас бармақ төмен қарап тұрса - Мен түсінбедім

Топттық жұмыс.

2- Тапсырма.Нәсіл ұғымын түсіндіріңіз.

Бағалау кретерий: Нәсіл ұғымын түсіндіреді

Дескриптор: Нәсіл ұғымына анықтама береді. Мәтінді мұқият оқиды. Кестені толтырады.



Нәсілдер

Қоныстанған аймақтар







Мақсаты: Нәсілдердің өзіне тән антропологиялық ерекшеліктері мен таралу аймақтарын анықтау.

ҚБ: «Стикер»

Оқушылар топтарда, жұппен немесе дербес түрде мынадай сұрақтарға жауап бере алады:

  • мен нені үйрендім? Маған не қиын болып көрінді?

  • Не күрделі болды? Мен енді нені үйренгім келеді?





3-тапсырма. Топтық жұмыс.

Дүние жүзі картаны пайдалана отырып, нәсілдердің орналасқан аймағын табу.

Бағалау критериі: Картаға қарай отыра еуропойдтық,негроидтық нәсілдерді таралу аймағын тауып көрсету.

Дескриптор:Картадан еуропойдтық,негроидтық нәсілдердің таралу аймақтарың анықтайды.

Мақсаты: Оқушылардың есте сақтау қабілетерін арттыру,алған білімдерін қолдану.

ҚБ: Оқушыларды қолпаштау,мадақтау.

ІІІ. Сабақты қорытындылау.

«Ыстық орындық»

Мақсаты: Оқушыны ынталандыруға,тақырып мазмұның түсінуге арналған тапсырма. Сұрақтарды зерделеп, ұстанымдарды негіздеуге мүмкіндік береді.



Бағалау критериі: Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпқа кері шолу жасайды,білімін толықтырады.

Дескриптор:Сұрақтармен алмасады,сұрақтарға жауап береді.

ҚБ: Шаршылар

Жұмысты аяқтағаннан кейін оқушы дәптерге шаршының суретін салады. Егер жұмыс түсініксіз болса, шаршыны қызыл түске бояйды, егер аздап түсінсе болса – сарымен, тақырыпты жүз пайызға түсінгеніне сенімді болса жасылмен бояйды.















































Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы. Жаратылыстану 5 сынып.

Сабақтың соңы

7мин

Рефлексия

«Сэндвич» әдісі:

  1. Маған сабақта ұнады..............................................

  2. Мен сабақта қиналдым...........................................

Келесі сабақта..........................................................

  1. ...................туралы білімімді толықтырғым келеді.





Саралау

Бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



1. Барлық оқушылар миға шабуыл әдісі және термин сөздермен жұмыс жасай отыра біледі,түсінеді.

2.Басым оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындай отыра сипаттайды.

3.Кейбір оқушылар жаңа білімді қайталай отыра ыстық орындық әдісі арқылы қортындылайды.

1.Мадақтау

2.Стикер

3.Қолпаштау,мадақтау

4.Шаршылар

Топтық жұмыстарда қауіпсіздік ережесін сақтау.


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!