Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ, Ежелгі Қазақстандағы тайпалардың кәсібі, мәдениеті, өнерінің дамуы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектеп |
№1 жалпы білім беру орта мектебі |
||
Мұғалім |
Ермекбаева А.С |
||
Сабақтың тақырыбы |
Ежелгі Қазақстандағы тайпалардың кәсібі, мәдениеті, өнерінің дамуы |
||
Күні |
|
||
Сынып |
|
||
Оқу мақсаты |
5.4.1.1 – ежелгі адамдардың алғашқы кәсібін сипаттау; 5.4.1.2 – көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің қалыптасуын түсіндіру; 5.4.2.1 – еңбек құралдары мен қару түрлерін сипаттау; |
||
Күтілетін нәтиже |
І. Барлық оқушылар біледі: |
Б. Ежелгі адамдардың тіршілік ету кезеңдерін, уақытын, шаруашылығын еске түсіреді. Ежелгі адамдардың тіршіліктерінің өзгеруі олардың дінге көзқарастарының қалыптасуына, өнеріне тигізген әсерін біледі. Т. Әр кезеңдегі өзгерістердің эволюциялық даму екендігін түсінеді, мысал келтіреді. |
|
|
|
ІІ. Оқушылардың басым бөлігі біледі: |
Қ. Өзгерістің жаңа өзгеріске әкелгендігін көрсетеді. Олардың арасындағы байланысты анықтайды. Т. Кезеңдерді қатар қойып салыстырады |
ІІІ. Кейбір оқушылар біледі: |
Ж. Эволюциялық даму жаңа өзгеріске әкелетіндігін түйіндейді. Б. Эволюциялық өзгерістердің маңызын қорытындылап пайымдау жасайды. |
||
Бағалау критерийлері |
«А»- Ежелгі адамдардың тіршіліктің өзгеруі олардың дінге деген көзқарастарының қалыптасуына, өнеріне тигізген әсерін біледі. «В»- Өзгерістің жаңа өзгеріске әкелгендігін кезеңдерге қатар қойып салыстырады «С»- Эволюциялық даму жаңа өзгеріске әкелетіндігін түйіндейді. «С1»- Эволюциялық өзгерістердің маңызын қорытындылап пайымдау жасайды. |
||
Тілдік мақсат |
Бірқатар факторлар келесі факторларға әсер етті, мысалы... Ең басты өзгерістер / жетістіктер болды… Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені… |
||
Пән аралық байланыс |
Жаратылыстану, Дүние жүзі тарихы. |
||
Құндылықтарды дарыту |
-Өткен тарихына құрметпен қара еліне деген мақтаныш сезімін қалыптастыру. -Оқушылардың бойына жауапкершілік, ынтымақтастық орта құру, ашықтық, сыйластық, патриоттық қасиеттерді қалыптастыру |
||
Бастапқы білім |
Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпатын біледі. Түрлерін ажырата алады. |
||
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация сабақтың қосымша материалы ретінде оқу мақсаттарын, жетістік критерийлерін, тапсырмаларды орындауда көрнекілік қызметін атқарады |
||
Сабақтың басы 1 минут 2 минут Сабақтың ортасы 8 минут |
І.Ұйымдастыру сәті «Сиқырлы қаламсап» әдісі арқылы психологиялық ахуал қалыптастыру және 3 топқа бөлу. Сынып оқушыларынан әрбір топтың топ басшысын таңдап алып, ол топ ішіндегі жұмыстарды жүргізіп отырады және топтағы рөлдерді бөліп беріп отырады. Сабақ мақсатын қою. Мұғалім сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын айтады. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерін талқылау:
Сабақтың жоспары:
І.Слайд. Кезеңдер І.Тас дәуірі ІІ. Қола дәуірі ІІІ. Темір дәуірі Б.з.б 2,600 м.ж- Б.з.б 2 м.ж - Б.з.б ҮІІІ ғ- Б.з..б 3 м.ж б.з.б 1 м.ж б.з-дың ҮІ ғ... Тас дәуірінде адамдар тобыр болып өмір сүріп, топтасып жыртқыштардан қорғанған болатын, Қола дәуірінде өздеріне қажетті заттарды қоладан жасап адамдардың санасы біршама өсе бастады, Темір дәуірінде барлық заттар темірге ауысты, түгел адам баласына қажетті заттардың барлығы темірден жасалды. ІІ.Слайд. Кәсіптері, шаруашылығы
2. Мал шаруашылығы, егін шаруашылығы, қыш ыдыстар жасау 3. Мал шаруашылығы, егін шаруашылығы, метел өңдеу, айырбас Тас дәуірінде адамдардың шаруашылығы терімшілік, аңшылық, балық аулау болса, қола дәуірінде жабайы жануарларды қолға үйретіп, терімшіліктен егіншіліке көше бастады. Ал темір дәуірінде көшпелі мал шаруашылығы, егінішілік, қол өнер, метелл балқыту сияқты кәсіптермен айналыса бастады. ІІІ.Слайд. Еңбек құралдары Қашау, таяқ дән тартатын соқа, пышақ, Бифас, қырғыш диірмен, тесе, балта, балға, Садақ, балта, қола орақ ат әбзелдері Жебе, орақ, Гарпун, бумеранг Еңбек құралдары да кезең кезеңімен күрделене түсті. Алғашқы уақытта тастан жасалған еңбек құралдары көптеген уақытты алатын болса, қоладан жасалған еңбек құралдары да ұзақ уақыт тұрақтап тұра алмады. Темір дәуірінде барлық еңбек құралдары темірден жасақталды. Қазіргі күнге дейін темірден жасалған еңбек құралдарын пайдаланамыз. ІҮ.Слайд. Діни қөзқарастары Анемизм, тотемизм,фетишизм,магия, Күнге, отқа, жансыз заттарға табынған Күнге, отқа, Ата-баба аруағына, Ү.Слайд. Өнері Б екіту сұрақтары:
|
6 минут 4 минут 5 минут 11 минут 2 минут 2 минут |
1-ДЕҢГЕЙ. Білу және түсіну 1-тапсырма: Адамдардың алғашқы қоғамдық ұйымы қалай аталды? Адамдар тобыры Дискриптор
2-тапсырма: Ежелгі Қазақстан тұрғындарының көшпелі мал шаруашылығымен айналысуға көшу себебі? А) көрші халықтардың ықпалымен Ә) климаттың өзгеруінен Б) жаңа еңбек құралдарының пайда болуынан В) ежелгі Қазақстан тұрғындары көшпелі мал шаруашылығымен айналыспады. Дискриптор
3- тапсырма: Суреттер сөйлейді.
____________ ____________ _____________ ____________ _____________ Дискриптор
4- тапсырма: Сәйкестендір
1_______ 2________ 3________ Дискриптор
5-тапсырма. Кәсіп шаруашылық түрлерін ата кәсіп және шаруашылық түрлерін
терімшілік, аңшылық, егіншілік, мал шаруашылығы, металл өңдеу, балық аулау, айырбас сауда Дискриптор
6-тапсырма. Тарихи диктант
Дискриптор
|