Мақсат | Кезеңдер | Мұғалімніңіс - әрекеті | Оқушыныңіс - әрекеті | Жұмыс түрлері
| Бағалау
|
Қызығушылықты ояту | 1.Ұйымдастыру кезеңі. | Сыныптағы ынтымақтастық ахуал:а) қарсы алу, сәлемдесу.ә) психологиялық дайындық;
| Сәлемдеседі. Оқушылар психологиялық түрде сабаққа дайындалып, көңілдері көтеріледі. | Жеке топтық жұмыс. | жақсы, өте жақсы |
Білімділік. Өткенді жаңғырту. | ІІ.Мотивациялық кезең:
«Ой тастау»
Үй тапсырмасын сұрау: | 1.«Полиглот» ойыны2.Топтық жұмыс: а)етістіктің шақтарын пысықтау ?ә) мүсінші балаға мінездеме;б) Бала Шоқанға мінездеме? в)Ш.Уәлихановтың туылғанына 182 жыл туралы ізденіс «Пікір ағашын» толтыру. | Сөздікпен жұмыс
Сұрақтарға жауап береді. | Топтық жұмыс.
Сұрақтардың мәнін ашады. |
|
Түсіну. Жаңаны өз бетінше меңгеру
| ІІІ.Операциялық кезең
Білу. Негізгі бөлім
Мағынаны ашу.Талдау. | 1.«Миға шабуыл» әдісі арқылыҚызығушылығын ояту.«Сыңарын тап» ойыны жаңа сабақты ашуға бағытталған мақал-мәтелдермен жұмыс жүргізу.2. «Досыңа көмектес»Жақсы мінездерді бір және қызыл сызықпен, жаман мінездерді екі және қара сызықпен сызыңдар.Мағынаны тану.Оқулықпен жұмыс:3. Жаңа сөздермен жұмыс.4. Мәтінмен жұмыс.«Болжау кестесін» толтыру.а) кідіріспен оқу.Сұрақ – жауап:І-бөлім:Екі дос қандай жағдайға тап болды?Жауынгер не істеуді өтінді?Қалай ойлайсыңдар ол қолбасына не деді?ІІ-бөлім:а)Жауынгер қолбасына нені ұсынды?ә) Қолбасы оны қалай сынамақ болды?б) Жауынгер не істер екен?ІІІ-бөлім:а) Қолбасының өз әскерлерін алып кетуіне не себеп болды?ә) Жігіт сыннан өтті ме?ә) Түсініксіз сөздермен жұмыс.
|
Оқушылар белсенді түрде мақалдарды құрастырып, талдаулар жасайды.
Мұндай ерлері бар халықты, адал дос бола білетін елді жеңу қиын.Екі жауынгер төс қағысып дос болыпты.Адал дос дегеніміз – өтірік айтпайтын, шындықты жақтайтын, досын ешқашанда ұятқа қалдырмайтын, барлық уақытта қандай жағдай болмасын қол ұшын беріп көмектесетін, қашан да қасынан табылатын, брын бөлісетін нағыз жолдас.Әр шағын топ өз жауаптарын қорғайды. |
Дәптермен жұмыс
Жұптық жұмыс.
Оқулықпен жұмыс.
Топтар бірлесе талқылап, жауап береді.
Оқушылардың қызығушылықтары жоғары болады. |
|
| ІV. Пысықтау кезеңі. | 5.тапсырма: а) Жоспар құру;ә)Мәтіннің негізгі ойын табу;б) Мәтінді жалғастыру;в)Суреттер бойынша сұрақ-жауап, өзара сөйлесу; | Қарамен берілген етістіктерді талдау. | Топтық жұмыс |
|
| V. Қорытын дылау. | 6. Дос туралы жыр – әнін орындау.7.Үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс. «Достық неден басталады, достыққа не жарасады?» ойыны
| Сабаққа аз қатысып отырған оқушымен жұмыс. |
Жеке жұмыс |
|
| VІ.Рефлексиялық кезең.Бағалау. | Білім кесіндісі бойынша бағалау; | Бағалау кесіндісіне назар аудара отырып, өз іс–әрекетіне қорытынды жасайды. |
|
|
| VІІ.Үйге тапсырма. | Үйге: 132 – бет, 5 – тапсырма. | Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады. |
|
|