Сабақ: Адам. Қоғам.
Құқық
|
Мектеп: №76 жалпы орта білім беретін
мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: І.
Жұбаниязова
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
7 –тарау. Экологиялық құқық
негіздері
§22.
«Экологиялық құқықты реттеу» түсінігі. Экологиялық құқық бойынша
азаматтардың міндеттері мен құқықтары.
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
10.2.3.1 - экологиялық құқықтың құқықтық реттеу
ұғымын және нысанын түсіндіру;
10.2.3.2 - экологиялық кодекс негізінде өзекті
экологиялық проблемаларды шешудің құқықтық жолдарын
ұсыну
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар істей
алады:
Тақырып аясында сөйлей
алады, өз пікірін айта алады, ережені қолдана
алады;
Оқушылардың көпшілігі істей
алады: Тірек сөздер бойынша әңгімелей алады, ережені
сөйлеу барысында қолдана алады;
Кейбір оқушылар істей алады:
жоғары деңгейдегі тапсырмаларды орындай алады,
жаңа сөздермен сөйлем құрастыра біледі, өз бетімен тірек сызба
құрастыра біледі;
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Оқушылардың бойында бір немесе бірнеше
себептердің және /немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды
және бағалау дағдыларын дарыту
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
экологиялық құқық,
экологиялық заң, табиғатты пайдалану, экологиялық
құқықбұзушылық
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік
бірліктер
экологиялық құқық ұғымы және негізгі
бастаулары
экологиялық құқық ұстанымдары
экологиялық заңмен қорғалатын негізгі
нысан
табиғатты пайдалану түсінігі мен
түрлері
экологиялық құқықтағы азаматтардың құқығы мен
міндеттері
экологиялық құқықбұзушылық және ол үшін
жауаптылық
Тыңдалым мен оқылым бойынша
ұсыныстар:
Біздің анықтағанымыз...
Қорытындысында...
Келесі себептер/факторлар
әлеуметтік/
экономикалық/
саяси/мәдени болып табылады.
Келесі себептер/ факторлар
қысқа
мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ
мерзімді
болып келеді.
Берілген дерек қандай мағлұмат
береді?
Берілген дерек бізге келесі
мәлімет
береді...
|
Құндылықтарға баулу:
|
Кең ауқымдағы дағдылармен бірлікте жеке
қасиеттердің дамуы «ынтымақтастық», «еңбек пен шығармашылық»,
«ашықтық», «өмір бойы білім алу» сияқты білім берудің басты
құндылықтарды оқушыларға дарыту
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Берілген Интернет ресурстармен қажетті ақпаратты
іздеу және өңдеу дағдылары
|
Алдыңғы оқу
|
«Ыстық орындық»
әдісі
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз
-
Үй тапсырмасын
сұрау
-
Жаңа тақырыпқа
ену
-
Жұптық жұмыс,
тапсырмалар орындау
-
Бекіту
-
Бағалау
-
Рефлексия
Өз
бетінше тапсырмалар құрастыру әдіснамасын игеруге көмектесу.
Құрастырған тапсырмалармен топтар ауыстырып бірлесе жауап
іздейді.
|
Ресурстар
online.zakon.kz
adilet.zan.kz
Қазақстан Республикасының
Экологиялық кодексі - "Әділет"
АҚЖ
А. Ибраева, Г. Әлібаева, Қ. Айтхожин.
«Құқықтану».–Алматы: Мектеп, 2006 жыл .
Е.
Қуандықов, Ш. Маликова, С. Есетова. «Құқықтану». – Алматы: Дәуір,
2007 жыл.
|
Басы
1мин
5мин
|
Жағымды ахуалды қалыптастыру.
Үй тапсырмасын сұрау
оқушылардың үй тапсырмасы бойынша дайындаған сұрақтарға жауап беру
арқылы тексеріледі.
«Ыстық
орындық» әдісі
«Толық, дұрыс жауап» - 3
ұпай
«жауабы толық емес,
бірақ негізгі мәселе қозғалған» - 2
ұпай
«жауап
жоқ» -
1
ұпай
|
Оқушылар дайындаған
тапсырмалар
|
Ортасы
5мин
20 мин
|
Жұптық жұмыс: дайындаған тапсырмалармен
жұмыс
әр жұп алған тапсырмасы бойынша жоба жасайды және
оны қорғайды.
«Стоп кадр»
әдісі арқылы жаңа сабақты
бастаймыз
Әдісі: «Ойлан, бірік,
бөліс»
1 жұп- экологиялық құқық ұғымы және негізгі
бастаулары
2 жұп- экологиялық құқық
ұстанымдары
3 жұп - экологиялық заңмен қорғалатын негізгі
нысан
4 жұп - табиғатты пайдалану түсінігі мен
түрлері
5 жұп - экологиялық құқықтағы азаматтардың құқығы
мен міндеттері
6 – жұп -экологиялық құқықбұзушылық және ол үшін
жауаптылық
Постер дайындау барысында тақырыбы бойынша 3
сұрақ дайындайды
Критерий:
«Толық, дұрыс жауап» - 3
ұпай
«жауабы толық емес,
бірақ негізгі мәселе қозғалған» - 2
ұпай
«жауап жоқ» -
1 ұпай
|
Видео, постер
https://youtu.be/uZ_I7bc2jss
https://youtu.be/M1P-9HPsffU
А. Ибраева, Г. Әлібаева, Қ. Айтхожин.
«Құқықтану».–Алматы: Мектеп, 2006 жыл
|
Соңы
7 мин
3-мин
Үй
тапсырмасы
|
Бекіту: «Айнымалы тарелке»
әдісі
«Толық, дұрыс жауап» - 3
ұпай
«жауабы толық емес,
бірақ негізгі мәселе қозғалған» - 2
ұпай
«жауап жоқ» - 1 ұпай
Бағалау. Формативті және
суммативті.
8-9 ұпай – «5»
6-7 ұпай – «4»
4-5 ұпай – «3»
Рефлекция
Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды
Маған ... бұл болашақта қажет
болады
Бұл ... қиындық туғызды
Осы ... мені ойландырды
Тақырып бойынша 120-150 сөзден тұратын «Табиғатты
сүю парыз, сүю үшін қорғау – парыз!» тақырыбында эссе
жазу.
|
|
|
Саралау
Сабақта визуалдар мен аудиалдар үшін жеткілікті
материалдар дайындалған. Тапсырманы оқушылардың өздеріне дауыстап
оқыту және тақтада презентация ретінде көрсету қамтамасыз етілген.
Топтық жұмыста қабілетті оқушылар басқа оқушыларға кейбір терминдер
мен ұғымдарды түсіндіру, жағдаяттарды талдау жұмыстарын
жүргізеді.
|
Бағалау
Жетістік критерийі бойынша өзара бағалау және
өзін-өзі бағалау.
Сабақ барысында басымдық берілетін ең маңызды
критерий – ғылыми тілді пайдалану
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы Компьютермен және басқа да техника түрлерімен
жұмыс жасау ережелері
|
Рефлексия
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы
ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды
ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім
бе?
-
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да
оқуды да ескеріңіз)?
1.оқушылардың сабақтың әр
кезеңінде
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|