Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
Мектеп: «Атамекен»
жалпы орта мектебі
|
Күні:
15.10.2018ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Зеилбеков О. Б.
|
Сынып 9 «а»
«б»
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Елді мекендердің
түрлері, қала халқы, урбандалу
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылардың білім деңгейін,
белсенділігін арттыру.
Елді мекендердің
түрлері, қала халқы, урбандалуды түсіндіру
|
Тілдік
мақсат
|
Экономикалық және
әлеуметтік география ұғымы
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Ынтымақтастыққа
балу
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Тарих,
биология
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Сын тұрғысынан
ойлау
|
Бастапқы
білім
|
Халықтың ұлттық және
діни құрамы
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 минут
5
минут
|
І.Ұйымдастыру
1 Сәлемдесу
2 Сынып оқушыларына жағымды ахуал
туғызу
3 Түгелдеу
4 Топқа бөлу.
Зат алмасу арқылы
ІІ. Үй тапсырмасын
сұрау
«Жедел жәрдем» әдісі бойынша топ тапқа сұрақтар
беру.
-
Этнос
дегеніміз...
-
Дүние жүзінде қандай
әлемдік діндер таралған?
-
Қазақстан жеріне ислам
діні қашан келген?
-
Диаспора дегеніміз грек
тілінде қандай мағына
береді?
|
|
Сабақтың ортасы/
сабақтың негізгі бөлімі
10 минут
13
минут
|
Жаңа сабақ. Мағынаны тану.
1. Елді-мекендердің
түрлері
2. Қала
халқы
3.
Кенттену
Өндіріс пен әрекеттің басқа түрлерінің
орналасуының өзгерістері, қоныстанудың аумақтақ ерекшеліктері
Қазақстан және оның аумақтар бойынша қала әрі ауыл халқы санының
өзгерісіне, сондай-ақ елді мекендердің дамуына тікелей әсер
етеді.
Елді мекен - адамдардың отырықшы өмірін,
еңбек әрекетін, олардың әлеуметтік қажеттіліктерін қамтаамсыз
ететін орын. Елді мекендердің қалалық және ауылдық типтері бар.
Қалалық типке және қала типтес елді мекендер
жатады.
Ел ді
мекен
Қалалық
Ауылдық
Тұрғындар саны бойынша
қалалардың жіктелуі
Шағын
қала
Орташа
қала
Үлкен
қала
Ірі
қала
Өте ірі
қала
20 мыңға
дейін
50 мыңға
дейін
100 мыңға
дейін
250 мыңға
дейін
500
мың не одан астам
Кім
жылдам?
- Қалалар қандай қала
қалыптастырушы қызметті атқарады? Мысал
келтіріңдер.
- Ауылдық қоныстанудың
ерекшелігі неде?
- Қазақстандағы ауылдардың
негізгі әлеуметтік мәселелерін
ата.
- Негізгі қоныстану белдеуінің
басқа аудандардан қандай айырмашылығы
бар?
- Урбандалу, агломерация,
мегаполис, урбандалу деңгейі деген ұғымдарды
түсіндіріңдер.
|
|
Сабақтың соңы
8
минут
2
минут
|
VІ. Топтық
жұмыс.
«Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтарға
жауап.
I
топ. Қазақстанның және өз
облыстарыңның халқының қандай пайызы қалаларда
тұрады?
II
топ. Еліміздегі урбандалу
деңгейі ең жоғары және ең төменгі облыс, ондағы айырмашылықтар мен
себептерін көрсет.
III
топ. Өз облысыңның урбандалу
деңгейі қандай? Осы сұрақтар төңірегінде дайындалып сыныппен әр
оқушы өз ойын айтады.
Кері
байланыс (не үйрендім, не қиын
болды, сұрақ.)
|
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсау-лық және
қауіпсіз-дік техника-сының
сақталуы
|
Миға шабуыл әдісі бойынша
күрделі сұрақтар беру.
|
Бармақпен бағалау әдісі
бойынша
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан
қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ
барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|