Материалдар / Ашық сабақ Электр тогы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Электр тогы

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазіргі таңда мектеп бағдарламасына еніп отырған, 8-сыныпқа арналған жаңартылған бағдарламаға сәйкес жасалынған.Бұл материал ұстаздарға комекші құрал ретінде ұсынылып отыр.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Тамыз 2018
566
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ашық сабақ: Электр тогы


Күні:

Пәні: физика

Мұғалімнің аты жөні: Полатова Назира Курбоналиевна

Сынып: 8-сынып

Қатысушылар саны:20

Қатыспағандар:0

Сабақ тақырыбы

Электрқыздырғыш құралдар,қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар.

Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты

(оқу жоспарына сілтеме)

8.4.2.17 – қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және алдын алу амалдарын түсіндіру

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: электрқыздырғыш құралдарға мысалдар келтіре алады

Көптеген оқушылар істей алады: Қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және оның алдын алу амалдарын түсінеді.

Кейбір оқушылар істей алады: электрқыздырғыш құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіре алады

Бағалау критерийі

  • Оқушылар электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу туралы және балқымалы сақтандырғыштың атқаратын қызметі туралы түсінеді.

  • Қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және оның алдын алу амалдарын түсініп, біледі

Тілдік мақсаттар


1.Оқытудың тілдік мақсаты:

Электрқыздырғыш құралдарда орындалатын заңдылықтарды ауызша немесе жазбаша сипаттай алады

2.Пәндік лексика және терминалогия:

Қысқа тұйықталу, температура, қыздыру шамы, балқымалы сақтандырғыш

3.Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Үй тұрмысында электр плита, ..... қыздырғыш құралдар кеңінен қолданылады.

Қазіргі қыздыру шамдарының қылдарына балқу температурасы 33700 C болатын.......қолданылады.

Ток көзінің кедергісі өте аз өткізгішпен тұйықталуын.....деп атайды.

Құндылықтарға баулу


Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығы аясында электрқыздырғыш құралдар мен балқымалы сақтандырғыштардың заманауи үлгілерін дамытуға баулу

Пән аралық байланыс

Информатика-ғаламтор желісі арқылы мәлімет іздеу.

Тарих –Электрқыздырғыш құралдарының шығу тарихынан мысалдар келтіру.

Алдыңғы білім


  • Токтың жұмысы мен қуаты. Джоуль-ленц заңы

  • Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау

  • Ом заңы







Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин)


2 мин









6 мин










  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесіп, оқушылар арасында сенімді сыйластықты қалыптастыруға ықпал жасап, көтеріңкі көңіл-күй тілеу. Жағымды орта қалыптастыру.


 «Пазыл» әдісі арқылы 4 топқа бөлдім. Шамның түрлері (4 топ)
1-топ «Қыздыру шамы»
2- топ «Диодты шам»
3-топ «Гологенді»
4-топ «Криптон»


  1. Үй тапсырмасын сұрау.

1-тапсырма.“ Пікір алмасу”(Showdown) әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Әрбір топ тақырыпқа қатысты 5 сұрақ дайындайды. Әрбір сұрақты стикердің бірінші жағына, ал жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен стикерлерін ауыстырады. Топ басшысы стикердегі сұрақтарды окиды, топ мүшелері жауаптарын жазып дайындайды. Көшбасшы белгі бергенде, барлығы өз жауабын ашады және жауаптарды талқылап, дұрыс жауаппен салыстырады



«Бас бармақ» тәсілі мен бағалау











Сабақтың ортасы

  1. мин




5 мин









7 мин









































8 мин












III. Жаңа сабақ

«Миға шабуыл» әдісі (бүкіл топпен жұмыс)

  • электр қыздырғыш құралдары дегенімізді қалай түсінесіңдер?

  • Электрқыздырғыш құралдарының күнделікті тұрмыста қолданылуы туралы ойларың қандай?

Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісін қолдана отырып оқушылар бір-біріне кері байланыс жүргізу

Бағалау: «Тамаша» әдісі мен бағалау

I. Тапсырма

«Джигсо» әдісі (топтық жұмыс)

Топтарға улестірмелі материал

беріледы. Оқушылар «Джигсо» әдісі бойынша

«Қыздыру шамы» (1.2.3.4) «Диодты шам» (1.2.3.4),

«Гологенді» (1.2.3.4) «Криптон» (1.2.3.4) болып 4

топқа бөлініп тапсырманы орындайды. Орындалып

болған тапсырма қорытындысын топ мүшесі бастапқы

тобына сәйкес сарапшы топ болып маңызды

информация ретінде жеткізеды.


І-топқа: Электрқыздырғыш құралдар

ІІ-топқа: Қыздыру шамдары

ІІІ-топқа: Қысқа тұйықталу

ІV-топқа: Балқымалы сақтандырғыш



Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Оқушылар электрқыздырғыш құралдар, қыздыру шамдары, қысқа тұйықталу туралы және балқымалы сақтандырғыштың атқаратын қызметі туралы түсінеді.




Электрқыздырғыш құралдарының жұмыс істеу принципін біледі

Қыздыру шамдарының түрлерін ажыратады

Қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін айта алады

Балқымалы сақтандырғыштың қызметін және қолданылу аясы туралы түсінеді


Кері байланыс: «Қар кесегі» әдісімен кері байланыс жасалады.


Бағалау: «Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағалау




ІІ.Тапсырма

«Топтың жауаптары» (топпен жұмыс) әдісін пайдалана отырып білімдерін нақтылай тусу мақсатында сұрақтар қойылады. Оқушылар талқылайды..

1-сұрақ: Тізбекке жалғанған электр тұтынушылар санын көбейтсек, сақтандырғыштардың қыл сымы күйіп кетеді. Неге?

Жауабы: Тізбектегі ток күші шекті шамадан артып кетеді.

2-сұрақ: Неге өндіріс орындарындағы сақтандырғыштар көбінесе кешкі мезгілде күйіп кетеді?

Жауабы: Ток тұтынушылар саны көбейеді, осыдан тізбектегі ток күші сақтандырғыштағы шекті мәннен артады да, қыл сым күйіп кетеді.

3-сұрақ: Балқып кеткен қорғасын сымның орнына мыс сым қойсақ, балқығыш өзінің қызметін атқара ала ма? Басқа қорғасын сым қойса ше?

Жауабы: Жоқ. Қойылатын қорғасын сымның кедергісі сақтандырғышқа сай болу керек.

4-сұрақ: Балқымалы сақтандырғыштың қыл сымын неліктен қорғасыннан жасайды? Цезиден әлде мыстан жасаса не болады?

Жауабы: Қорғасынның балқу температурасы жетекші өткізгіштерден біршама төмен.


Бағалау критерилері

Дескрипторлар

Қысқа тұйықталудың пайда болу себептерін және оның алдын алу амалдарын түсініп, біледі

Сақтандырғыштың қыл сымының күйіп кету себебін түсіндіреді

Өндіріс орындарындағы сақтандырғыштар көбінесе кешкі мезгілде жұмыстан шығу себебін айта алады.

Қойылатын қорғасын сымының кедерлісі сақтандырғышқа сай болу керек екендігін түсінеді.

Балқымалы сақтандырғышқа қойылатын қорғасынның балқу температурасы жетекші өткізгіштерден өзгеше болатынын біледі



Кері байланыс: «Интервью» әдісін пайдаланып кері байланыс жасау



Бағалау: «Қол шапалақтау» әдісі арқылы бағалау































































Сабақтың соңы

2 мин

Рефлекция. «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы өтілген сабаққа кері байланыс жасайды. Сабақ соңында қатысушылар баспалдақтың қай тұсында тұрғанын белгілейді, түсініктеме береді, стикерге жазып, жабыстырады.

Тапсырманы орындай алмадым

Аздап қиналдым

Тапсырманы орындай алдым

Үй тапсырмасы: Тақырыпты қайталау, 22-жаттығу есептерін шығару.








Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Жаңа сабақ бастар алдында «Миға шабуыл» әдісімен оқушыларға сұрақ қою арқылы ой-өрісін дамыта отырып жаңа сабақтың тақырыбын ашамын

«Джигсо» әдісінде берілген тақырыпты топ ішінде дереккөздер арқылы талқылайды, топ мүшелері білгенін жолдастарымен бөліседі, тақырыпты ортаға салып талқылап, түйінді ойды саралайды. Идеялармен бөлісе отырып ынтымақтастық аясы дамиды

«Топтың жауаптары» әдісінде берілген сұрақтар бойынша әрбір оқушы деңгейлеріне қарай жауап береді. Оқушылар жеңілден күрделіге қарай қарқын ала отырып жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, диалог және қолдау көрсету арқылы жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады


Әрбір тапсырманы орындау барысында оқушыларға ауызша кері байланыс беріліп отырады. Сабақ соңында «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы кері байланыс орнатып, қатысушылар баспалдақтың қай тұсында тұрғанын белгілейді, түсініктеме береді.

  1. Тапсырманы орындай алмадым

  2. Аздап қиналдым

  3. Тапсырманы орындай алдым

Электрқыздырғыш құралдарымен жұмыс істеу барысындағы техника қауіпсіздік ережелері оқушыларға ескертіледі









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!