|
Бөлім: |
Әртүрлі ортадағы электр тогы |
|
|
Педагогтіңаты-жөні |
Тайманова Ақбөбек Жарасқызы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электролит ерiтiндiлерiндегi және балқыламалардағы электр тогы. Электролиз заңы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.3.3.5 - электролиттердегі электр тогын сипаттау және электролиз заңын есептер шығаруда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Электролиттердегі электр тогын сипаттайды Электролиз заңын есептеуде қолданады |
|
|
Бағалау критерийі |
Электр тогының химиялық әсерін түсінеді. Электролиттегі электр тогын, электрохимиялық эквивалентті есептер шығаруда қолданады |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану. |
|
|
Сабақтыңкезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: (5-7 мин) |
- Оқушылармен амандасу; - Сынып оқушыларын түгелдеу; Өткен білімді еске түсіру: «Learning.app» платформасы. |
Ынтымақтастық атмосферасын құрады. Өткен білімді еске түсіру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. |
ҚБ: Мадақтау! |
Интербелсенді тақта https://learningapps.org/watch?v=p1iv1h6z223 https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=elkap_disociace&l=kz |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 35 мин Бекіту тапсырмасы |
«Демонстрация» кезеңі. Тақырыпты ашу мақсатында.
Дистелденген су мен тұз ерітіндісі бар суда электр тогының әсерін сипаттау арқылы тақырыпты ашу. Тақырыпты меңгеру кезеңі. Жеке жұмыс: «Инсерт (түртіп алу)» әдісі Жаңа сабақты меңгеру мақсатында оқушыларға жеке тапсырмалар беріледі. Тұздардың,
қышқылдардың және сілтілердің ерітінділері, сонымен қоса тұздар мен
металдардың қорытпалары электролиттер
деп аталады. Электролиттер электр тогын жақсы
өткізетіндерге жатады. Көптеген заттардың молекулалары өзара тарту
күшімен біріккен оң және теріс иондардан тұрады. Суда иондар
арасында өзара тарту күші азаяды. Молекула иондарға ыдырайды. Бұл
процесс электролиттік
диссоциация деп
аталады. NaCl Электролиттерде әр аттас иондардың молекулаға бірігуі сияқты кері процесс рекомбинация деп аталады. Ерітіндіде диссоцияция мен рекомбинация бірін бірі теңестіріп тұрады. Электр өрісі жоқ ерітінділерде иондар ретсіз қозғалады. Ток көзінің оң полюсіне жалғанған электрод - анод, ал теріс полюсіне жалғанған электрод – катод деп аталады. Егер электролитке қандай да бір потенциалдар айырымы бар екі электродты енгізсе, онда зарядталған иондардың бағытталған қозғалысы пайда болады. Яғни, оң иондар катодқа, ал теріс иондар анодқа қарай қозғалады. Электролиттердегі электр тогы дегеніміз – оң және теріс иондардың қарама-қарсы бағыттағы реттелген қозғалысы. Электролиттер электр тогын жақсы өткізетіндерге жатады. Электролит арқылы электр тогы өткенде, электродтарда зат бөліну процесі электролиз деп атайды. Электролит
арқылы электр тогы өткенде, электродтарда зат бөліну
құбылысын электорлиз деп
атайды. Электролиттер
арқылы электр тогы өткенде электродтарда бөлінетін заттың массасын
анықтауға болады. Әртүрлі электролиттерден түрліше токтарды өткізіп
және соның барысында электродта бөлінген зат массасын нақты өлшей
отырып, ағылшын
ғалымы Майкл Фарадей 1832 жылы эксперимент жүзінде мынадай заңдылықты
ашты: Электролит
арқылы ток өткенде электродта бөлініп шыққан заттың массасы
( Заттың электрохимиялық эквивалентінің сан мәні электролит арқылы 1 Кл заряд өткенде электродтардың біреуінде бөлінетін заттың массасына тең.
Мұғалім қате терминдер мен эксперимент суретін береді. Оқушылар қателескен тұсты бірден тауып, дұрыстау керек.
1-топ: Электролит арқылы 1,5 А ток күші өткенде, 5 мин ішінде катодта 137 мг зат жиналды. Бұл қандай зат? Электролит
арқылы 1 сағат бойы 1 А ток жүреді. Катодта бөлінген күмістің
массасын табыңдар. Күмістің электрохимиялық эквиваленті
2-топ: Ток күші 1,6 А болғанда 10 мин ішінде электролиттік ваннаның катодына 0,316 г мыс бөлініп шықты. Мыстың электрохимиялық эквивалентін анықтаңдар. 10 мин
ішінде ванна 0,67 г күміс бөлініп шығады. Ваннамен тізбектеліп
қосылған амперметр 0,9 А көрсетті. Амперметрдің көрсетуі дұрыс
па? 3-топ: Күкірт қышқылынан электр тогын өткізгенде 50 мин
уақыт ішінде 3 г сутегі бөлінді. Электролиттің кедергісі 0,4 Ом
болса, оны қыздыруға кеткен токтың қуатын табыңдар.
Электролит арқылы 2 А ток күші өткенде, 10 с ішінде катодта 13,62*10-6 кг зат жиналды. Бұл қандай зат? 4-топ: Ішінде ас тұзы бар электролиттік ваннадан 1 мА ток жүреді. 1 с ішінде қанша натрий бөлініп шығады. (к=2,383*10-7 кг/Кл) Азот қышқылы күміс тұзынан электр тогы 2 сағ бойы өткенде ваннадағы кернеу 2В, оның кедергісі 5 Ом болса, бөлініп шыққан күмістің массасын табыңдар.(к=1,118*10-6 кг/Кл)
|
Оқушылар мәтінмен жұмыс жасай отырып, жаңа сабақты теориясын меңгереді. Бұл тәсіл
бойынша оқу материалы дайын күйінде беріледі, мәтінді оқып отырып
оның бір жақ шетіне немесе кесте түрінде жазылады: Оқулық, дәптермен жұмыс жасайды. Дескриптор: -8-сыныптан білетін ақпараттарын жазады-1 балл; -өзіне жаңа болған ақпараттарын жазады-1 балл; -Фарадей заңы бойынша өз пікірін ұсынады-1 балл; Дескриптор: -Электролиз заңы бойынша эксперименттік тапсырмадан қатені анықтайды -1 балл; -жаңа сабақтың терминдерінен қатені анықтайды -1 балл; 1-қадам. Есептер таратылады (әр топқа 1 есептен) 2-қадам. Әр топ өз есептерін түрлендіре отырып, жаңа сабақтың негізгі формулаларын пайдаланып шығарады. 3-қадам. Сағат тілімен топтар есептерін алмастырады. 4-қадам. Әр топ қалған топтардың есептерін тексереді, топта талқылайды. Қателіктерін тексереді. Оқушылар жаңа сабақтың негізгі мәселесін топ болып орындайды. Оқушылар есептің алгаритімін, есептеулерін өзара рольге бөліп алып, топпен жұмыстанады. Дескриптор: -берілген физикалық шамаларды ХБЖ-не келтіреді-2 балл; -Фарадейдің электролиз заңын есептеуде пайдаланады-1 балл; -электродың қандай металлдан жасалғанын анықтайды-1 балл; -күміс массасын дұрыс есептейді-1 балл; Дескриптор: -берілген физикалық шамаларды ХБЖ-не келтіреді-2 балл; -Фарадейдің электролиз заңын есептеуде пайдаланады-1 балл; -мыстың электрохимиялық эквивалентін есептейді 1 балл; -амперметрдің көрсетуін тексереді-1 балл; Дескриптор: -берілген физикалық шамаларды ХБЖ-не келтіреді-1 балл; -қышқылдан бөлінген ток күшін есептейді-1 балл; -кедергіні пайдалана отырып, Ом заңынан кернеуді анықтайды-1 балл; -қыздыруға кеткен ток қуатын есептейді-1балл; -металдың электрохимиялық эквивалентін есептейді-1 балл; Дескриптор: -берілген физикалық шамаларды ХБЖ-не келтіреді-2 балл; -Фарадейдің электролиз заңын есептеуде пайдаланады-1 балл; -натрийден бөлініп шыққан зат массасын есептейді 1 балл; -күмістің массасын анықтайды -1 балл; |
ҚБ: Мадақтау! Бағалу критерийі: Электр тогының химиялық әсерін түсінеді. Өзара бағалау.
«Дұрыс, бұрыс» әдісі. Бағалу критерийі: Электролиттегі электр тогын, электрохимиялық эквивалентті есептер шығаруда қолданады
«Келісемін, келіспеймін» әдісі. ҚБ: Мадақтау
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Тайманова Ақбөбек ЖарасқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ. Электролит ерiтiндiлерiндегi және балқыламалардағы электр тогы. Электролиз заңы. 10 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ. Электролит ерiтiндiлерiндегi және балқыламалардағы электр тогы. Электролиз заңы. 10 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Электролиз заңын меңгеруге арналған, топты, жұпты, жеке тапсырмалар жүзеге асатын ашық сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

,
CuS

)













