Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Электролиттік диссоциация теориясы тұрғысынан тұздардың химиялық қасиеттері" 9 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
9-сынып |
Мұғалімі:Джумагалиева Алмагуль Сапаровна |
|
Тақырыбы |
§9 Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан тұз ерітінділерінің химиялық қасиеттері. |
|
Мақсаты |
- Оқушылардың электролиттік диссоциация тұрғысынан қышқылдардың,негіздердің,тұздардың қасиеттері жөнінде білімдерін жүйелеп,тереңдету -Химиялық формула,теңдеу құру,есеп шығару біліктіліктерін дамыту,өздігінен жұмыс істеуге,өз білімін бағалап тексеруге баулу. -Ізденімпаздыққа,жауапкершілікке,ұйымшылдыққа тәрбиелеу. |
|
Жалпы мақсат |
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру |
|
Күтілетін нәтиже |
-ЭД теориясы тұрғысынан
қышқылдардың, негіздердің және тұздардың қасиеттерін
меңгереді. - топпен жұмыс істей
алады; |
|
7 модульдің қолданылуы |
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Миға шабуыл,Жигсо2, Автор орындығы |
|
Қолданылатын ресурстар |
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
|
Ұйымдастыру кезеңі Тренинг |
Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-3 дейін санау арқылы топқа бөлу Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту. Әр топқа бағалау парағын таратып беру. Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау үшін фигуралар таратып беру «Сандарды бейнеле» ойыны арқылы психологиялық ахуалды жақсарту |
Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды. Топ ішінде тәртіп ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады. Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады. Фигуралар арқылы топтар өзара бағалайды. Әртоп өздеріне берілген сандарды дене мүшелерімен,қимылымен бейнелейді. |
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білу |
Үй тапсырмасын сұрақ-жауап арқылы тексеру. Миға шабуыл |
Әр топ бес сұрақтан ауызша сұрақтарға жауап береді.
I-топ: Электролиттік диссоцация дегеніміз не? Электролиттер дегеніміз не? Әлсіз электролиттерді ата? Заттар суда ерігенде қандай иондарға ыдырайды? Мына негіздердің қайсысы күшті? LiOH, NaOH, KOH II- топ: Бейэлектролиттер дегеніміз не? Электролиттік дисоциацияны ғылымға енгізген ғалым? Орташа электролиттерді ата? Диссоциациялану дәрежесі неге тең? Мына электролиттердің қайсысы әлсіз? ZnCl2, H2CO3, HF III-топ: Күшті электролиттерді ата: HNO3, H2SO4, HCl, NaOH, KOH, Ba(OH)2 Индикатордың түрлерін ата. Na+ Cl— — иондарының арасындағы тартылыс күшін ата. Тұздар, негіздер, қышқылдар, ерігенде не балқығанда неге ыдырайды? Э.Д.Т- негізгі қағыдалары қандай? |
Мұғалім берген тапсырмасын орындау арқылы оқушылардың сабаққа дайындықта рын тексеру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Түсіну Мағынаны табу |
Мәтінмен жұмыс "Жигсо" әдісі |
Жұптық және топтық жұмыстарды ұйымдастыру Бағалауды басқару Жауаптарын қабылдап, бағыт беру Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы диалогқа түсіру.Өз ойларын, пікірлерін ашық айту Электролиттік диссоциация теориясының үш типі. Тақтаға әр топтан бір оқушы шығып толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазады. I-топ: Газ бөліну реакциясы Na2CO3 + 2HCl ↔ 2NaCl + H2O + CO2↑ 2Na++ CO32- +2H++2Cl— ↔2Na+ + 2Cl— + H2O + CO2↑ II-топ: Тұнба түзе жүретін реакция CuSO4 + 2NaOH ↔ Cu(OH)2↓ + 2Na2SO4 Cu2+ +SO42- + 2Na+ + 2OH— ↔ Cu(OH)2↓ + 2Na+ +SO42- Cu2+ + 2H+ +2OH—↔ Cu(OH)2↓ III-топ: Бейтараптану реакциясы NaOH + HCl ↔ NaCl + H2O Na+ + OH— + Cl— ↔ Na+ + Cl— + H2O OH— + H+↔ H2O
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу Топпен жұмыс жасау: Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы өзгертіліп, құрамында әр бастапқы топтан бір белсенді оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар құрылды.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды біріге талқылап орындайды Осыдан кейін олар өз топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы топтағы достарына кезекпен өз жанұяларында түсінген материалдарын тиянақты түрде жеткізіп, үйрету керек |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолдану |
Постермен жұмыс |
Оқушылар жаңа тақырыпты түсінгендерін постер құрып қорғайды. |
Постер құрып тақырыпты жақсы меңгерген оқушы шығып постерді түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті |
«Макрена биі» атты жаттығу жасау |
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау |
Интербелсенді тақтадағы бейнероликтегі дей жаттығулар жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талдау |
"Химиялық эстафета" ойыны. |
«Химиялық эстафета» Мына заттардың қайсысының әрекеттесуі нәтижесінде газ түзіледі? Үлестірме қағаздар таратылады. Әр дұрыс жауапқа 1 ұпайдан алады. I-топ: Ca(HCO3)2 + HCl ↔ CaCl2 + H2CO3(CO2; H2O) NaOH + HCl ↔NaCl + H2O FeSO4 + 2NaOH ↔Fe(OH)2 + Na2SO4 II-топ: H2SO4 + BaCl2↔ BaSO4 + 2HCl KOH + H2SO4 ↔K2SO4 + H2O Na2CO3 + HCl ↔ 2NaCl + H2CO3(CO2; H2O) III-топ: Cu(OH)2 + H2SO4 ↔ CuSO4 + 2H2O 2KOH + Zn(NO3)2 ↔ Zn(OH)2 + 2KNO3 Ca(HCO3)2 + HCl ↔ CaCl2 + H2CO3(CO2; H2O) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жинақтау |
Семантикалық картамен жұмыс |
Cемантикалық карта
Деңгейлік тапсырмалар. І-топ
m(CuSO4)=20г CuSO4+2NaOH→Na2SO4 + Cu(OH)2↓ m(NaOH)=8г 160г/моль 80 г/моль 98г/моль m(Cu(OH)2)-?
ν=m/M
ν(CuSO4)=
20 ν(NaOH)= 8 1моль(CuSO4) — 2моль(NaOH) Х моль (CuSO4) — 0,2моль (NaOH) Х=1*0,2/2 = 0,1моль 80г(NaOH) — 98г(Cu(OH)2) 8г(NaOH) — Х г (Cu(OH)2) Х=8г*98/80=9,8г II-топ: V(ер-ді)=200мл Na2CO3 + 2HCl → 2NaCl + H2O + CO2↑ W(HCl)=20% 106 36,5 44 ρ=1,1г/мл 106 73 22,4л m(Na2CO3)=90г w=m(ер.зат)/m(е-з)*100; m(ер-ді)=ρ*V; V(CO2)-? m(ер.зат)=w* ρ*V/100 m(HCl)=20*1,1*200/100=44г ν(HCl)=44/36,5=1,2моль ν (Na2CO3)=90/106=0,85моль 1моль(Na2CO3) – 2 моль(HCl) X моль(Na2CO3) — 1,2 моль(HCl) X=1*1,2моль/2моль=0,6 моль 0,85моль-0,6моль=0,25 моль 73г (HCl) – 22,4л (СО2) 44г (HCl) – х л (СО2) Х=44 III-топ: V(ер-ді)=120мл 2HCl + CaCO3 → CaCl2 + H2O + CO2↑ ρ=1,075г/мл M 36,5г/моль 100г/моль 44г/моль w(HCl)=15% m(ер-ді)=ρ*V m(CaCO3)=20г m(ер-ді)= 120мл*1,075г/мл=129 г Vқ.ж(CO2)-? w= m(е.з)*100%/m(ер-ді)=>w* m(ер-ді)/100% m(HCl)=15*129/100=19,35 г МФ(HCl)=19,35/73=0,27 МФ(CaCO3)=20/100=0,2 МФ(CaCO3)< МФ(HCl) 100г (CaCO3) — 22,4л (CO2) 20г (CaCO3) — х л (CO2) Х=20*22,4/100 = 4,48л (CO2)
|
Оқушылардың мақсаты берілген семантикалық картадағы сұраққа өз ойларын толтыру арқылы жеткізу Топтағы әр оқушы өздері қалауынша деңгейлік тапсырмаларды орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау |
Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары |
Бағалау парақтарын таратады Бір- бірін бағалауды қадағалау Бағалау парақшасы
"14-15" балл-5 "9-13" балл-4 "3-8" балл- 3
|
Топты бағалау Өзін- өзі бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия |
Стикерлерді толтыру. Менің бүгінгі сабақтан алған әсерім. |
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну |
Ұсынылған стикерді толтырып көңіл күйді білдретін смайликтерге жапсырады. |