САБАҚ: | Мектеп:Екіаша орта мектебі
|
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Калкеева Балжан Ермухамбетовна |
СЫНЫП:7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Файлдардың көлемі |
Оқу мақсаттары | 7.1.2.3 Бірдей ақпарат сақталған әртүрлі пішімдегі файлдардың көлемін салыстыру |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Файлдарды сақтау кезінде әртүрлі форматтарды қолданады. |
| Көптеген оқушылар үшін:Файлдарды сақтау кезіндегі әртүрлі форматтарды файлдардың өлшемдерін орнатады |
| Кейбір оқушылар үшін:Файлдық жүйе кезінде форматтарды талдайды. Иерархиялық файлдар жүйесін құрады. |
Бағалау критерийлері | Файлдарды сақтау кезіндегі әртүрлі форматтарды анықтайды.Бірдей ақпарат сақталған түрлі форматтағы файлдардың өлшемдерін орнатады .Файлдық жүйе қызметін түсінеді. Иерархиялық файлдар жүйесін жасайды |
Тілдік мақсат
| Оқушылар орындай алады:Пәндік лексика және терминология:Файл, тип, кеңейтілім, иерархиялық, бір деңгейлі, көп деңгейлі, бума |
Құндылықтарды дарыту | Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, және топпен жұмыс істей білу қабілеті
|
Пәнаралық байланыс | Ағылшын тілі, пәндер |
Алдыңғы меңгерілген білім | Компьютердің жад түрлерінің қызметін туралы ақпаратты анықтай алады. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс – әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 10 мин.
| І. Психологиялық ахуал туғызу(Ұ)«Өрмекшінің торы» әдісін пайдалануСыныптағы оқушылар арасында психологиялық ахуал орнату үшін жіпті бір-бірне лақтыруарқылы өткен материалды еске түсіріп.( Файл» және «Бума» суреттері арқылы 2 топқа бөлінеді). Файлды сақтау кезінде қолданатын форматтар жайлы не білеміз?Файлдарды компьютерде сақтаудың ережелерін қалай түсіндірер едіңдер?Суреттегі шартты белгілер не үшін қолданылады?Бағалау:«Бас бармақ»тәсілі |
Файл және бума суреттері
Файлдың типтері
|
Сабақ ортасы15 мин
5 мин.
5 мин.
7мин | II. (Т) «ДЖИГСО»әдісі(Тақырыпты 2 бөлікке бөліп. Әр топ өз тақырыптарын оқиды, талқылайды. Ортақ идеяны қорғайды.)Бағалау: Не сәті не сәтсіз? әдісі -«Түсініктемелер туралы не ойлайсыз?» -«Сіз әрқашан бұдан әрі не істеу қажет/не туралы ойлау қажет екенін білесіз бе?» -«Сіз өз жұмысыңыздың «жақсы» екенін анықтай аласыз ба?»
1.Топпенжұмыс:Мәтіндік құжат құрыңыз. «Сохранить как» командасын қолданып, файлды *.pdf, *.docx(doc) форматтарында сақтаңыз.Бағалау : (Оқушыларға смайлиқтары белгіленген парақшарлары қанаты белгір кояу арқылы тапсырмаға қатысты өздерін қолайлы сезіну деңгейін білдіру )
2.Топтық жұмыс: Әр топқа «Сәйкестендіру кестесі» әдісібойынша төмендегі кестені топпен орындау арқылы сәйкестендіреді. Топтық жұмыста оқушылардың белсенділігін арттыру мақсатында Екі жұлдыз,бір тілек айту арқылы (Әр топтың жұмысындағы екі жақсы жағы және бір ұсыныс)
Бағалау: Екі жұлдыз,бір тілек
Компьютерде практикалық жұмыс:3.Жеке жұмыс:Пуск арқылы және жұмыс үстелінде файл құру және оған ат беру. Жұмыс үстелінде бума құру және ат беру.Көп деңгейлі (иерархиялық) бумалардан тұратын құжат жасаймыз. Негізгі бума «Пәндер» атауымен аталсын.
|
кітап
Компьютер
Сәйкестендіру кестесі
компьютер |
Сабақ соңы
3 мин.
| Кері байланыс: «Ашық микрофон» әдісі арқылы оқушылар өздерінің тапсырмаларды орындау кезінде кездескен қиындықтарын мен жетістіктерін айтады. Не нәрсе қиын болып көрінді? Сізге қандай жағдайда көбірек көмек қажет? -Сіз оқып жатқан тапсырманы басқа сыныптың қажеттілігіне сәйкестендіру үшін қалай өзгертер едіңіз? Үй тапсырмасы: тақырыпқа сәйкес ребус құрастыру. |
|
Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Сыныптағы оқушылардың көпшілігінің ілгерілеуін көрсетуге мүмкіндік беретін«Сәйкестендіру кестесі» әдісібойынша тапсырма берілді, қолдауға мұқтаж оқушы үшін тапсырманы компьютерде практикалық жұмыс ретінде орындатым. | Бағалау парағы арқылы өз өзінНе сәті не сәтсіз? әдісі, Екі жұлдыз,бір тілек айту арқылы
| Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау |
Рефлексия |
Қорытынды бағамдауҚандай екі нәрсе табысты болды?1:2:Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?1:2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |