Сабақтың
тақырыбы:
Физикалық және
химиялық құбылыстар.
№3 зертханалық
тәжірибе «Химиялық реакциялардың
белгілері»
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Хайруллина М.Б
Күні:
|
СЫНЫП:
7
|
Қатысқан оқушылар саны:
20
|
Қатыспағаноқушылар саны:
1
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
7.1.1.3 -физикалық және
химиялық құбылыстарды
ажырату
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың
барлығы мынаны орындай алады: -физикалық және химиялық
құбылыстарды ажырату
Оқушылардың
көбісі мынаны орындай алады: Зертханалық тәжірибелерді
орындап,қортындылайды
Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады:
тақырып бойынша қосымша
мәліметтер мен дәлелдер келтіре
алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады.
|
Тілдік
құзіреттілік
|
физикалық және химиялық
құбылыстар, химиялық реакция
|
Ресурстар
|
Оқулық,білімланд
сайты,
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу,
түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
физика
|
Алдыңғы
оқу
|
жаратылыстану
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5
минут
|
Ширату:Жеке
жұмыс
1.Балаларға
қолдарына ақ парақ беру,қарап,не айта алатынын,өз ойларын айтуды
өтіну.
2.Парақты екіге
бөлу,1 бөлігін умаждап тастаңдар,ал 2 бөлігін
жағыңдар.
3.Екі жағдайда не
өзгерді,талдап тақтаға веен диаграммасына
жазу
|
Сөзбен
қолдау
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Білу және түсіну Жалпы
сыныппен жұмыс
физикалық
химиялық
2жағдай
1жағдай
құбылыстар
Оқулықтан оқу –инсерт әдісі
Тағы да қандай
белгілері болады?Диаграмманы
толықтыру
|
смаилик
|
Ортасы
10
минут
|
Қолдану
Практикалық жұмысты орындау
барысы:
Химия кабинетiндегi
қауiпсiздiк техникасынын негiзгi ережелерiн
пысықтау
Талдау:1
қатар:
1. Көмірді немесе қантты
жағу.
Критерий
:
1.Тәжірибені
орындап,қара түсті затты
алу
2.Тәжірибені
түсіндіру
3.Жұмысты орындаудағы
ұқыптылық ,қауіпсіздік ережелері.
2 қатар:
2. Табақшаға ас содасының
ұнтағын салып, үстіне 1 мл сірке
қышқылының ерітіндісін құю.
Критерий
:
1.Тәжірибені
орындап,газ тәрізді зат
алу
2.Тәжірибені
түсіндіру
3.Жұмысты орындаудағы
ұқыптылық ,қауіпсіздік
ережелері.
3
қатар: 3.
Сынауыққа 1 мл мыс (ІІ) сульфатының ерітіндісін құйып,
үстіне 1 мл натрий гидроксидінің ерітіндісін
қосу.
Критерий
:
1.Тәжірибені
орындап,көк түсті тұнба
алу
2.Тәжірибені
түсіндіру
3.Жұмысты орындаудағы
ұқыптылық ,қауіпсіздік
ережелері.
Жалпы сыныппен:
4. Бақылауларды кестеге
түсіру.
5. Қорытынды жасау.
|
Б ағдаршам арқылы
топтық бағалау
Барлығы
дұрыс
Жартылай
дұрыс
Қателіктері
көп
|
Сергіту
сәті
2
минут
Оқулықпен
жұмыс:
Сабақты
бекіту
10
минут
|
Физикалық-химиялық
құбылыстар
Балалармен алдымен дене қимылы
арқылы Ф,Х әріптерін бейнелеуді келісіп аламыз.Балалар көзді жұмып
тұрады,мұғалім құбылыстарды айтқанда балалар сәйкес әріпті
бейнелейді.Қате оқушыға алдымен жауабын түсіндіруді,сосын көзін
ашып қарауды
сұраймын.
1.Ағашты арамен
кесу
2.Ағашты отқа
жағу
3.Жайған кірдің
кебуі
4.Күміс сырғаның
қараюы
5.Мұздатқыштағы еттің
қатуы
6.Судың
булануы
7.Жапырақтың
шіруі
8.Темір күректің
тоттануы
№4 27 бет орындау
жеке жұмыс
|
Оқушылар тақырыптық білімдерін
дене қимылымен байланыстырып сергіп
қалады.
|
Аяқталуы
Кері
байланыс
3
минут
|
|
Кері байланыс
кемесі
|
Бағалау
5
минут
|
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ /
оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін
оқушылар
не
білді?
Сыныптағы
ахуал
қандай
болды?
Мен
жоспарлаған
саралау
шаралары
тиімді болды
ма?
Мен
берілген
уақыт
ішінде
үлгердім бе?
Мен
өз
жоспарыма
қандай
түзетулер
енгіздім
жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы
Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|