Материалдар / Ашық сабақ Ғабит Мүсірепов 6 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Ғабит Мүсірепов 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сыныпқа арналған қмж үлгісі
Авторы:
24 Қаңтар 2024
102
3 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



САБАҚ:

Мектеп: №86 мг

Күні: 15.12.2023жж.

Мұғалімнің аты-жөні: Қасымжан Е. Қ.

Сынып: 6 В

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Робот құру.Робот бөлшектерінің жылжымалы механизмін құру бойынша эксперимент ж үргізу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.5.1 композиция-ның негізгі заңдылықта-рын сақтай отырып, әр-түрлі нысан-дардың дизайны бойынша тапсырмалар орындау

6.1.6.1 материалдар-дың физика-лық, механи-калық және технология-лық қасиетте-рін, олардың қолданылу аясын анықтау және сипаттау


Сабақмақсаттары

Роботтардың бөлшектері (анатомиясы) қандай материалдардан жасалғанын анықтау

Роботтың физикалық , механикалық, және технологиялық қасиеттерін , өңделуін, беріктілігін, жапыстырылуын анықтау

Роботтың негізгі бөліктерін, қозғалмалы бөлшектерін, бекітілетін әдіс- тәсілдерін сипаттау

Жобада, қолданыстан шыққан материалдарды пайдалануды үйрену,көлемді 3D робот макетінің нобайын салу

Бағалаукритерийлері

  • Роботтардың түрлі үлгілерін біледі.

  • Роботтың қозғалысты құрамалы бөліктерін және қандай материалдардан құрастырылатынынтүсінеді.

  • Қолданыстан шыққан материалдарды ,көлемді 3D робот макетінің нобайындақолдана алады.

Тілдік мақсаттар










Оқушылар:

Өзінің шығармашылық шешімдеріне сипаттама жасап, сыни көзқарасты талдап, өз нәтижесін түсіндіре отырып, өзгенің және өзінің жұмысын жеттілдіруге конструктивті өзгерту үшін ұсыныстар жасайды

Өнердің қайта өркендеуі, импрессионизм, экспрессионизм,заманауи өнер, кескіндеме, графика, мүсін, сәулет өнері,пейзаж, натюрморт, дақ, штрих, көлем, форма, кеңістік, түс, сызық.

Сіздің ойыңызша суретші не үшін… материалдарды қоладанады?

Сіз сипаттап бере аласыз ба?

Бұл техника сізге не үшін ұнады?

Суретші жұмысы сізді не үшін қызықтырды?

Өз жұмысыңызды қалай жақсартар едіңіз?

Құндылықтарды дарыту

  • Басқалардың ойымен пікірін құрметтеу.

  • Оқушылар арасында жақсы қарым-қатынас орнату.

  • Оқушылар бір- бірін тыңдай біліп,басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап,ойын жеткізе білу.

  • Оқушыларға мәдени және эстетикалық тәрбиені қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

зерттеу барысында теориялық білімдерін география, геометрия, тарих, экономика, пәндерімен және өнермен байланыстыру.

АКТ қолдану дағдылары

Оқушылардың жеке ізденіс жұмыстар жүргізу дағдысын дамыту.

Дәлелдемелер мен дәйектемелер келтіруде нақты мәліметтерді салыстыра білу .

Бастапқы білім

Еске түсіру, қайталау. Пәнге қатысты лексика мен терминология

Өткен тапсырмаларды еске түсүру.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы



Амандасу. Оқушылардың қал-жағдайларын сұрау.

Тақтадағы сұрақты қарау және талдау.(презентация 1 слайд)

Қосымша сұрақтар да қоюға болады:

Пластикалық өнер түрлерін ата?

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттары мен оқыту мақсатын анықтау

- оқушылардың «жақын даму аймағын», жетістік критерийлерін, сабақ соңында күтілетіннәтижелерді анықтауға көңіл бөлу

презентация

Сабақтың ортасы


Ол негізгі поцессорды құрайды, яғни бағдарламаларды жіберіп және басқа да электронды бөліктерді бақылайды.

Негізгі қызметтері:

  1. Ішіне салынған жарықдиоды бар дыбыстар мен суреттерді жаңғырту, мүмкіндігінше басқару;

  2. EV3 микрокомпьютердегі тікелей мәліметтерді тіркеу және бағдарламалау мүмкіндігі;

  3. Орнатылған Bluetooth бақылаушы;

  4. Wi-Fi қолдаушы.

Аталмыш бағдарламалаушы микрокомпьютер LEGO® MINDSTORMS® Education EV3 роботының жүрегі мен миы болып табылады.

Микрокомпьютер қызметі:

  1. микрокомпьютердің жұмыс тәртібіне арналған өзгеретін түстер қызметі бар алтыбатырмалы интерфейс басқару;

  2. жоғары өткізгіштігімен монохромды дисплей;

  3. орнатылған спикер;

  4. USB порт;

  5. mini SD форматындағы жады картасын оқуға арналған слот;

  6. 4 порт енгізу және и 4 порт шығару.

Сонымен қатар, микрокомпьютер USB, Bluetooth және Wi-Fi арқылы компьютермен байланыс ұстап тұра алады. Сондай-ақ бағдарламаланған интерфейс арқылы бағдарламаларды модульдың ішінде жазуға мүмкіндік береді.

Ол мобильді құрылғылармен жұмыс істей алады және қуат көзі ретінде АА батарейлерімен үздіксіз тоқ аккумуляторын қолданылады.

Техникалық спецификация мен ерекшеліктері

EV3: Батареялар.EV3 қосып жұмысты бастау үшін микрокомпьютерді қуат көзіне қосу қажет.

EV3 қуат көзінің 2 түрінен жұмыс жасай алады:

А. АА үлгісіндегі 6 аккумуляторлық батарея арқылы.

Б. Қуаттандыру құрылғысы және аккумуляторлық батарея арқылы.

  1. Ешқашан әр түрлі типтегі батареяларды қолданбаңыздар (оның үстіне ескі мен жаңаны араластырмаңыз).

  2. Зақымдалған батареяларды қолданбаңыздар.

  3. Толықтай қуаттандырылған батарейкаларды EV3-тен ажыратыңыз.

  4. Аккумуляторды ересектердің бақылауымен қуаттандырыңыз.

  5. Қарапайым батареяны қуаттандыруға тырыспаңыз.

  6. Қуаттандыру құрылғысы және батареялар су тимейтін жерде сақтаңыз.

  1. Қуаттандыру құрылғысын қосу.

Аккумуляторлық батареяны ажыратыңыз. Аккумуляторлық батареяны қуаттандыру құрылғысына қосыңыз. Қуаттандыру құрылғысын тоқ көзіне қосыңыз.

Ультрадыбысты датчик робот алдында тұрған кедергілерге дейінгі арақашықтығын анықтау үшін керек.

Негізгі қызметтері:

қашықтықты өлшейді;
– нақты объектілердің бар жоқтығын анықтайды;

Мақсаты: Датчик алдында қол пайда болғанда, сәлемдесу дыбысын ойнату.

Салыстырутүрлері:

А. Тең=

Б. Теңемес!=

В. Үлкен<

Г. Үлкен немесе тең <=

Д. Кіші<

Е. Кіші немесе тең >=

  1. Рульдік басқару блогын СТАРТ блогынақосыңыз.

  2. БлоктыҚосылған(On)режимінеауыстырыңыз.

  3. КүтублогынРульдік басқару блогына қосыңыз.

  4. Режимжіөзгертіңіз:

Ультрадыбысты датчик (UltrasonicSensor) ->

Салыстыру(Compare) ->

Сантиметрдегіарақашықтық(Distance centimeters).

  1. Кіші <салыстыру түрін таңдаңыз. Шектік мәне 10 теңболсын.

  2. Күту блогына Рульдік басқару блогын қосыңыз.

  3. Өшірілді(Off)режимінқосыңыз.









  1. EV3 модулін қосу. EV3-ді қосу үшін ортада тұрған ОК батырмасын басыңыз.

  2. Батырманы басқаннан кейін батырмалардың астында қызыл индикатор жанады және жүктелу мәтіні көрінеді. EV

жүктелгенше күтіңіз. Бұл шамамен 20 секунд уақыт алады.

  1. Индикатор жасыл түсті болған кезде, сіздің EV3 модуліңіз қосылды және жұмыс жасауға дайын дегенді білдіреді!

  1. EV3 модулінің сөндірілуі. Жұмысты аяқтау терезесі шықпақанға дейін «Артқа» батырмасын басамыз.

  2. «Иә» жауабын таңдау үшін «Оңға» дегенді білдіретін батырманы басамыз.

  3. Ортасындағы «ОК» тетігін басамыз.

Батырмалардың астындағы жарықтың сөнуін күтеміз, сол кезде ғана EV3 толығымен сөнеді.EV3 сөнді!

  1. EV3 микрокомпьютерікомпьютермен не арқылыбайланысұстаптұраалады? USB, BluetoothжәнеWi-Fiарқылы

  2. EV3 микрокомпьютерініңмәліметтердіенгізугеарналғанқанша порты бар? төрт порты бар

  3. EV3 микрокомпьютерініңжүйелікжадысынеше МБ –тантұрады? 64 МБ

  4. Қосымшақанша ГБ көлемдіфлешкаорнатуғаболады? Mini SDHC форматының 32 ГБ дейінгікөлемдегіжадыкартасыноқуғаарналған слот

  5. EV3

  6. микрокомпьютерініңаккумуляторынақуаткөзіретіндеқаншабатереяқоюғаболады? 6 батерея

EV3-ді қосуүшін не істейміз? ортадатұрған ОК батырмасын басу.

  1. қызыл индикатор ненібілдіреді? Бұлмикроомпьютеріңжүктеліп, қосылыпжатқанынбілдіреді.

Берілген сұрақтарға жауап береді.

Мұғалім әрекеті

Моторларды қолдану арқылы ойлы-қырлы беттерді және бөгеттерді өте алатын робот үлгісін құрастырайық.

  1. Алдымен білім беру роботын бөлшектеп алыңыз.

  2. «ТанкоБот» роботын жинауға қажетті барлық бөлшектерді дайындаңыз.

  3. Келесі беттерде берілген роботты жинау нұсқаулығы бойынша жүріңіз. Ретімен орындаңыз.





Оқушы әрекеті

Оқушылар қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады.

Үлестірмеде берілген сызба бойынша «ТанкоБот» бейнесін құрастырады.



Сабақтың соңы










Рефлексия


Қалыптастырушы бағалау

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын берілген критерийлер бойынша бағалайды

Зерттеу жұмысын бағалау критерийлері:

  • Адам ағзасы үшін қажетті тағамдар тізімін жасайды

  • Дұрыс және тиімді тамақтану ережесін құрастырады

  • Жұмысын дұрыс рәсімдейді

  • Қорытынды жасайды


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

Материалды жүктеу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!