Дүниежүзілік ғаламдық және экологиялық проблемалар мен жасыл экономика
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Студенттерге
ғаламдық проблемалар және
олардың пайда болу себептері туралы түсінік
қалыптастыру;
Дамытушылық: Студенттердің өз бетімен ғылыми ой
қорытындыларын жасай алуға жетелеу.
Тәрбиелілік:
Жауапкершілікке,
тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу, студенттердің дүниетанымын
қалыптастыру.
Сабақтың түрі: кіріктірілген сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: Түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ - жауап, талдау, ой туғызу, топпен жұмыс.
Көрнекіліктері: интерактивті тақта, постерлер, Дүниежүзінің физикалық картасы, глобус, оқулық, бағалау парағы, суреттер.
Әдіс-тәсілдер: СТО, дарынды және таланты студенттермен жұмыс, көшбасшылық, оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану, жекелей, топтық жұмыстар, шығармашылық тапсырмалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру сәті: Сәлемдесу, кабинет тазалығын және студенттердің сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру. Студенттерді суреттер құрау арқылы топқа бөліп, назарларын сабаққа аудару
Алдын - ала даярланған 6 түрлі ғаламдық өзгерістер жиынтығын құрастыру арқылы топтарға жайғастырылады. Топ басшылары, бағалаушылар сайланады.
1 топ. Бейбітшілік сақтау проблемасы
2 топ. Ғаламдық экологиялық проблемасы
3 топ. Жасыл экономика
Географиялық диктант.
Біз өмір сүріп отырған ғаламшар … .
Қоршаған
орта туралы ғылым … деп аталады.
Жер ғаламшарының тіршілік тараған аймағы …
.
Жердің су қабығы … .
Халықтың саны құрылысы, өсуі туралы зерттейтін ғылым … .
ІІІ.Жаңа сабақ
«Миға шабуыл» стратегиясы
1.Біз қандай ғаламшарда өмір сүрудеміз? (Жер)
2.Видео арқылы өтілетін тақырыпты ашып алу.
Студенттерге сұрақтар қою арқылы ой-пікірлерін білу.
ІҮ. Мағынаны тану. «Ортақ нәтижеге жету» стратегиясы
Студенттер өздеріне бөлінген тақырыптар бойынша постерлерге өз ойларын түсіріп, қорғайды.
Ү.Тапсырмалар.
№ 1 тапсырма. Графикалық диктант. Студенттер иә, жоқ жауаптарын беру арқылы график сызу.
-
Ғаламдық проблемалар деп бүкіл дүниежүзін, бүкіл адамзатты қамтитын, оның қазіргісі мен болашағына қауіп төндіретін және өзінің шешілуіне бірігіп күш жұмсауды, барлық мемлекеттер мен халықтардың біріккен әрекетін талап ететін проблемаларды атайды. (иә)
-
Ғаламдық проблемаларға дауылдың соғуы, күннің бұлттануы, табиғат байлықтарының пайда болуы жатады. (жоқ)
3.Табиғи ортаның ластануы, озон қабатының жұқаруы, ормандар аумағының қысқаруы экологиялық проблемаға жатады. (иә)
-
Жер шарындағы халықтың өсуі, өндірістің қарқынды дамуы пайдалы қазбаларға деген сұранысты жылдан –жылға кеміту үстінде. (жоқ)
5. Дамушы елдердегі адам санының өсуі өңделетін жер көлемінің азаюына және азық – түлік тапшылығына себепші болады. (иә).
6. Мұхит суының ластануы және оның биологиялық өнімділігінің төмендеуі ғаламдық проблемаға жатпайды. (жоқ)
№2 тапсырма. Мұнда ешқайсының атауы көрсетілмеген 7 ғаламдық проблемалар аталған.
1-проблема: Жыл сайын 11 млн га. Астам алқаптың орманы жойылуда. Орман алқаптары 1950ж құрлықтың 15 %- ын, алса, қазір 7 % - ын ғана құрайды. Ғаламшар алдағы онжылдықта – ақ оттегінің басты көздерінің бірінен айырылуы мүмкін.
2- проблема: Жиналатын қалдықтар көлемі ұдайы өсіп келеді. Егер қажетті шаралр қолданылмайтын болса, 10-15 жылдан кейін қалдықтар Жер бетін 5 м қабатпен жуып қалатыны есептеп шығарылған.
3-проблема: Әр түрлі отынды жағудың нәтижесінде жыл сайын атмосфераға 20.млрд. т көмір қышқыл газы шығарылады. Атмосферағы көмірқышқыл газы ның мөлшері біртіндеп өсіп келеді. Ол соңғы 100 жыл ішінде 10%- дан астам артқан. Бұл атмосферада жинақталған газ жлуды сыртқа шығармайтын мамық тәрізді қалың қабат түзе отырып, жылудың ғарыш кеңістігіне шығуына кедергі жасайды, сөйтіп климаттың жылынуына әкеп соқтырады. Климат зерттеушілердің болжауы бойынша, ол келесі ғасырдың ортасына қарай 2-5 º С құрайды.
4-проблема: Автомобильдердің пайдаланылған газдарымен қоса, атмосфераға зиянды заттардың көптеген мөлшері шығарылады, оның үстіне, олардың ауаны ластаудағы үлесі ұдайы өсіп келеді.
5-проблема: Жер шары халқының әр төртінші тұрғыны таза ауыз суға мүлде зәру, қалған басым бөлігі сапасыз суды пайдалануға мәжбүр болуда.
6-проблема: ХҮІІ ғасырдың басынан ХХ ғасырдың соңына дейін сүтқоректі жануарлардың 63 түрі, құстардың 94 түрі, және басқа омыртқалы жануарлардың 250 түрі Жер бетінен мәңгі – бақи жойылып кетті. Бүгінгіде тірі ғзалардың жойылып кету процесі қатер төндіретін жағдайға жетті: әр күн сайын өсімдіктер мен жнуарлардың 3 түрі жойылуда.
7-проблема: Қазіргі уақытта жыл сайын 6 млн. Газ өңделетін жер шөлге айналды. 20 млрд. Га жер өзінің өнім беру қабілетінен айрылды.Сонымен қатар, шөлдердің көлемі де ұлғайып келеді. Сахара шөлі жыл сайын оңтүстікке қарай 30 км жылжуда.
№3 тапсырма. Сәйкестендіру:
Бүкіл дүниежүзін, оның қазіргісі мен болашағына қауіп төндіретін және өзінің шешілуіне бірігіп күш жұмсауды, барлық мемлекеттер мен халықтардың біріккен әрекетін талап ететін проблемаларды атайды.
1.Ғаламдық проблемалар
Қоғам мен табиғаттың қарым – қатынасының
2.Экологиялық проблема
Айналадағы ортаны сақтаудың проблемасы.
Мұнайдың, табиғи газ бен отын қорының шектеулігі
3.Шикізат проблемасы
Соғысқа жол бермеу, ядролық қарудан бас тарту,
4.Бейбітшілікті сақтау проблемасы
Әскери шығындарды болдырмау проблемасы
Мұнай өндіру, оны тасымалдау, судың ластануы,
5.Мұхит проблемасы.
№4 тапсырма « Біздің алдымызда жалғыз жол бар – ол тұрақты дамитын қоғам орнату»
Сендердің алдарыңда « суретті фильм » кадрлары тұр. Оны сендердің жазбаша дыбыстаңдар және жоғарыда келтірілген мағлұматтарды пайдалана отырып, оған атау ойлап табыңдар.
Қажетті құралдар: фильм жасау үшін плакаттар, түрлі – түсті фламастер мен маркерлер.
5 мин.
Биологиялық өнімнің төмендеуі
11бет. ҮІ.Үйге тапсырма беру. «Ғаламдық өзгерістер» тақырыбында презентация дайындау.
(Көлемі 3-4 бет). Тақырыптыоқу.
12 бет. Бағалау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ғаламдық экологиялық проблемалар 1 курс
Ашық сабақ Ғаламдық экологиялық проблемалар 1 курс
Дүниежүзілік ғаламдық және экологиялық проблемалар мен жасыл экономика
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Студенттерге
ғаламдық проблемалар және
олардың пайда болу себептері туралы түсінік
қалыптастыру;
Дамытушылық: Студенттердің өз бетімен ғылыми ой
қорытындыларын жасай алуға жетелеу.
Тәрбиелілік:
Жауапкершілікке,
тиянақтылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу, студенттердің дүниетанымын
қалыптастыру.
Сабақтың түрі: кіріктірілген сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: Түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ - жауап, талдау, ой туғызу, топпен жұмыс.
Көрнекіліктері: интерактивті тақта, постерлер, Дүниежүзінің физикалық картасы, глобус, оқулық, бағалау парағы, суреттер.
Әдіс-тәсілдер: СТО, дарынды және таланты студенттермен жұмыс, көшбасшылық, оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану, жекелей, топтық жұмыстар, шығармашылық тапсырмалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру сәті: Сәлемдесу, кабинет тазалығын және студенттердің сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру. Студенттерді суреттер құрау арқылы топқа бөліп, назарларын сабаққа аудару
Алдын - ала даярланған 6 түрлі ғаламдық өзгерістер жиынтығын құрастыру арқылы топтарға жайғастырылады. Топ басшылары, бағалаушылар сайланады.
1 топ. Бейбітшілік сақтау проблемасы
2 топ. Ғаламдық экологиялық проблемасы
3 топ. Жасыл экономика
Географиялық диктант.
Біз өмір сүріп отырған ғаламшар … .
Қоршаған
орта туралы ғылым … деп аталады.
Жер ғаламшарының тіршілік тараған аймағы …
.
Жердің су қабығы … .
Халықтың саны құрылысы, өсуі туралы зерттейтін ғылым … .
ІІІ.Жаңа сабақ
«Миға шабуыл» стратегиясы
1.Біз қандай ғаламшарда өмір сүрудеміз? (Жер)
2.Видео арқылы өтілетін тақырыпты ашып алу.
Студенттерге сұрақтар қою арқылы ой-пікірлерін білу.
ІҮ. Мағынаны тану. «Ортақ нәтижеге жету» стратегиясы
Студенттер өздеріне бөлінген тақырыптар бойынша постерлерге өз ойларын түсіріп, қорғайды.
Ү.Тапсырмалар.
№ 1 тапсырма. Графикалық диктант. Студенттер иә, жоқ жауаптарын беру арқылы график сызу.
-
Ғаламдық проблемалар деп бүкіл дүниежүзін, бүкіл адамзатты қамтитын, оның қазіргісі мен болашағына қауіп төндіретін және өзінің шешілуіне бірігіп күш жұмсауды, барлық мемлекеттер мен халықтардың біріккен әрекетін талап ететін проблемаларды атайды. (иә)
-
Ғаламдық проблемаларға дауылдың соғуы, күннің бұлттануы, табиғат байлықтарының пайда болуы жатады. (жоқ)
3.Табиғи ортаның ластануы, озон қабатының жұқаруы, ормандар аумағының қысқаруы экологиялық проблемаға жатады. (иә)
-
Жер шарындағы халықтың өсуі, өндірістің қарқынды дамуы пайдалы қазбаларға деген сұранысты жылдан –жылға кеміту үстінде. (жоқ)
5. Дамушы елдердегі адам санының өсуі өңделетін жер көлемінің азаюына және азық – түлік тапшылығына себепші болады. (иә).
6. Мұхит суының ластануы және оның биологиялық өнімділігінің төмендеуі ғаламдық проблемаға жатпайды. (жоқ)
№2 тапсырма. Мұнда ешқайсының атауы көрсетілмеген 7 ғаламдық проблемалар аталған.
1-проблема: Жыл сайын 11 млн га. Астам алқаптың орманы жойылуда. Орман алқаптары 1950ж құрлықтың 15 %- ын, алса, қазір 7 % - ын ғана құрайды. Ғаламшар алдағы онжылдықта – ақ оттегінің басты көздерінің бірінен айырылуы мүмкін.
2- проблема: Жиналатын қалдықтар көлемі ұдайы өсіп келеді. Егер қажетті шаралр қолданылмайтын болса, 10-15 жылдан кейін қалдықтар Жер бетін 5 м қабатпен жуып қалатыны есептеп шығарылған.
3-проблема: Әр түрлі отынды жағудың нәтижесінде жыл сайын атмосфераға 20.млрд. т көмір қышқыл газы шығарылады. Атмосферағы көмірқышқыл газы ның мөлшері біртіндеп өсіп келеді. Ол соңғы 100 жыл ішінде 10%- дан астам артқан. Бұл атмосферада жинақталған газ жлуды сыртқа шығармайтын мамық тәрізді қалың қабат түзе отырып, жылудың ғарыш кеңістігіне шығуына кедергі жасайды, сөйтіп климаттың жылынуына әкеп соқтырады. Климат зерттеушілердің болжауы бойынша, ол келесі ғасырдың ортасына қарай 2-5 º С құрайды.
4-проблема: Автомобильдердің пайдаланылған газдарымен қоса, атмосфераға зиянды заттардың көптеген мөлшері шығарылады, оның үстіне, олардың ауаны ластаудағы үлесі ұдайы өсіп келеді.
5-проблема: Жер шары халқының әр төртінші тұрғыны таза ауыз суға мүлде зәру, қалған басым бөлігі сапасыз суды пайдалануға мәжбүр болуда.
6-проблема: ХҮІІ ғасырдың басынан ХХ ғасырдың соңына дейін сүтқоректі жануарлардың 63 түрі, құстардың 94 түрі, және басқа омыртқалы жануарлардың 250 түрі Жер бетінен мәңгі – бақи жойылып кетті. Бүгінгіде тірі ғзалардың жойылып кету процесі қатер төндіретін жағдайға жетті: әр күн сайын өсімдіктер мен жнуарлардың 3 түрі жойылуда.
7-проблема: Қазіргі уақытта жыл сайын 6 млн. Газ өңделетін жер шөлге айналды. 20 млрд. Га жер өзінің өнім беру қабілетінен айрылды.Сонымен қатар, шөлдердің көлемі де ұлғайып келеді. Сахара шөлі жыл сайын оңтүстікке қарай 30 км жылжуда.
№3 тапсырма. Сәйкестендіру:
Бүкіл дүниежүзін, оның қазіргісі мен болашағына қауіп төндіретін және өзінің шешілуіне бірігіп күш жұмсауды, барлық мемлекеттер мен халықтардың біріккен әрекетін талап ететін проблемаларды атайды.
1.Ғаламдық проблемалар
Қоғам мен табиғаттың қарым – қатынасының
2.Экологиялық проблема
Айналадағы ортаны сақтаудың проблемасы.
Мұнайдың, табиғи газ бен отын қорының шектеулігі
3.Шикізат проблемасы
Соғысқа жол бермеу, ядролық қарудан бас тарту,
4.Бейбітшілікті сақтау проблемасы
Әскери шығындарды болдырмау проблемасы
Мұнай өндіру, оны тасымалдау, судың ластануы,
5.Мұхит проблемасы.
№4 тапсырма « Біздің алдымызда жалғыз жол бар – ол тұрақты дамитын қоғам орнату»
Сендердің алдарыңда « суретті фильм » кадрлары тұр. Оны сендердің жазбаша дыбыстаңдар және жоғарыда келтірілген мағлұматтарды пайдалана отырып, оған атау ойлап табыңдар.
Қажетті құралдар: фильм жасау үшін плакаттар, түрлі – түсті фламастер мен маркерлер.
5 мин.
Биологиялық өнімнің төмендеуі
11бет. ҮІ.Үйге тапсырма беру. «Ғаламдық өзгерістер» тақырыбында презентация дайындау.
(Көлемі 3-4 бет). Тақырыптыоқу.
12 бет. Бағалау
шағым қалдыра аласыз













