Материалдар / Ашық сабақ "Ғарышайлақ" 11 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Ғарышайлақ" 11 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақтың қысқа мерзімді жоспары қазақ тілі пәнінен 11 сынып оқушыларына арналған. Тақырыбы "Ғарышайлақ" . Тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай жасалған. Сабақтың мұғалімдерге тигізетің көмегі көп. Сондай-ақ сабақты дайындау барысында қазіргі заманғы технологиялар мен әдіс-тәсілдер қолданылған. Соның бірі "Пликерс" бағдарламасы.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қараша 2018
1245
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Күні: 16.11.2018 ж.

Мектеп: «Киев орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Жалмаганбетова Жансая Женисовна

Сынып: 11 «Б»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ғарышайлақ. Күрделі зат есім

Сабақтың мақсаты

Білімділік:

Оқушыларға ғарыш әлемі туралы түсінік бере отырып, алғаш самғаған ғарышкерлер туралы, Байқоңыр ғарышайлағы туралы мағлұмат беру. Күрделі зат есімдердің түрлерін қайталау.

Дамытушылық:

Сөздік қорын, тыңдалым қабілетін, тіл байлығын дамытуға, дүниетанымын кеңейтуге ықпал ету. Ғарыш әлеміне деген қызығушылық және танымдық қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік:

Ғалам құпияларын оқып, білуге шақыру. Оқушыларды  Отаншылдыққа тәрбиелеу, олардың көңіліне ұлттық  мақтаныш сезімдерін және ұлттық құндылықтарды қастерлеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі

жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері

«Динамикалық шеңбер», тест, сөздік жұмыс, «Плюс-минус-қызықты»

Құрал-жабдықтар, көрнекіліктер

АҚТ, ұялы телефон; слайдтар, видео, үлестірмелі қағаздар

Пәнаралық байланыс

Орыс тілі, тарих

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


3 минут









2 минут





5-минут




І. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу.

2. Сабақта жағымды психологиялық ахуал туғызу.

«Динамикалық шеңбер» әдісі

Оқушылар тақтаның алдына шығып, ішкі және сыртқы шеңберге бөлінеді. Сыртқы шеңбердегілер қозғалмай тұрады, ал ішкі шеңбердегілер тілек айтып келесі жұбына бір айналым жасап шыққанша қозғалады.

3. Топқа бөліну


ІІ. Кіріспе

1. Сурет бойынша тақырыпты ашу

2. Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру


ІІІ. Жаңа сабақ

1. Өткен тақырып бойынша жұмыс

«Plickers» бағдарламасы арқылы алдыңғы тақырыпты бекіту. Тест жұмысы

1. Қай жылы Кеңес Одағы мемлекеті орбитаға алғашқы жасанды Жер серігін ұшырды (Спутник-1)?

А) 1955 жылы

В) 1956 жылы

С) 1957 жылы

D) 1958 жылы

2. Ол орбитада неше күн болды?

А) 95

В) 98

С) 85

D) 92

3. Ең алғаш ғарышқа ұшқан иттің аты

А) Белка

В) Стрелка

С) Лайка

D) Бим

4. Тұңғыш рет адам баласы орбитаға ұшқан жыл

А) 1961 жыл

В) 1956 жыл

С) 1963 жыл

D) 1960 жыл

5. Гагарин ұшқан «Восток» ғарышкемесінің салмағы қандай болды?

А) 4, 33 тонна

В) 5, 73 тонна

С) 6, 23 тонна

D) 4, 73 тонна











1-слайд





Ұялы телефон

Оқушының жауап қағазы



3-4 слайд

Сабақтың ортасы

2 минут









3 минут








6 минут




2 минут


7 минут













5 минут










1. Сөздікпен жұмыс (сөздерді оқу, қайталау)

ғарыш – космос

ғарышайлақ – космодром

ұшу – летать

жасанды Жер серігі – спутник Земли

кешен – комплекс

құрылыс – строительство

радиоқабылдағаш – радиоприемник

жүзеге асыру – обеспечивать

қондырғылар – сооружения



2. Топпен жұмыс

1-тапсырма. Сөйлемді оқып, аударыңдар

Ғарышайлақ – ғарыштық ұшу аппараттарын құрастыру, дайындау, олардың ұшуын жүзеге асыруды қамтамасыз ететін, инженерлік қондырғылармен жабдықталған кешен.



Космодром - это комплекс, оснащенный инженерными сооружениями, обеспечивающий сборку, подготовку и реализацию полета космических летательных аппаратов.

(топ бірін-бірі бағалайды)



2-тапсырма. Бейнефильмді қарап, қажетті мәліметтерді дәптерге жазыңдар. Тыңдалған мәтін бойынша 3 сұрақ құрастырыңдар. Әр топ сұрақтарға ауызша жауап береді.

(топ бірін-бірі бағалайды)


3. Сергіту сәті «Орныңды ауыстыр»


4. Ережемен жұмыс «Күрделі зат есімдер»

Біріккен зат есімдер - кемінде екі түбір морфемадан бірігу арқылы жасалған зат есімдер: белбеу, бәйтерек, қолбасы

Қосарланған зат есім - екі түбір морфемадан қосарланып жасалған зат есімдер: ата-ана, бала-шаға, ел-жұрт, жауын-шашын

Тіркескен зат есімдер - кемінде екі я онан астам түбір сөздерден әр қилы жолмен тіркесу арқылы жасалған зат есімдер: сауда орталығы, ауыл шаруашылығы, күн тәртібі

Қысқарған зат есімдер - бірнеше сөзден құралып қысқарған зат есімдер: ҚР, БҰҰ, ҚазМҰУ, пединститут, см, мм, га, Мб


4. Оқулықпен жұмыс

2-тапсырма. 104-бет

Берілген мәтіннен күрделі зат есімдерді тауып, олардың жасалу жолдарына талдау жасаңдар.

(оқушылар кезекпен тақтаға шығып тапсырманы орындайды)

Ақтөбе, Қызылорда стансыларында перронға шығып, таза ауада болдық.

Арал теңізі қазіргі кезде экологиялық апатты аймаққа айналып отыр.

Сізге көп рақмет, бала-шағаңыз аман болсын.

Қазақстан Республикасы – БҰҰ-ға мүше елдердің бірі.

ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаев: «Тілге деген көзқарас, шыңдап келгенде, елге деген көзқарас» деген еді.


Қосымша тапсырма:

А) Берілген сөйлемдегі сөздерді сөз құрамына қарай талдау

Б) Сөйлемге синтаксистік талдау жасау

Колхозшылар орденді алды.

Колхозшылар – деректі, күрделі, жалпы зат есім

Колхоз – күрделі қысқарған түбір (сложное существительное, состоит из двух основ)

Шы- зат есімнен зат есім тудырып тұрған жұрнақ

Орден (ді) – деректі, жалпы зат есім,

-ді- табыс септік жалғауы

Алды – болымды, сабақты, негізгі етістік: ал – түбір, ды – жедел өткен шақ жұрнағы.

5-слайд
























Видео

BilimLand сайты






8-слайд

















Оқулық













Сабақтың соңы

2 минут











1 минут



2 минут

1. РЕФЛЕКСИЯ: «Плюс-минус-қызықты»

Оқушылар зымыран суретіне сабақтан алған әсерлерін және сабаққа қатысу деңгейлерін болжайды.

Плюс

Минус

Қызықты

Не ұнады, қандай ақпарат және қандай жұмыс түрлері көңілді көтерді

Не ұнамады, қандай ақпарат артық болды, не қызықсыз болып, көңілді түсірді

Не қызықты болды және мұғалімге қандай сұрағың бар


2. Үй тапсырмасын беру /3-тапсырма 105-бет/

Оқушылар күнделікке тапсырманы жазады


3. Бағалау

Оқушыларды сабаққа қатысқандары бойынша бағалау, күнделіктеріне баға қою

Кесте






1. Сөздікпен жұмыс (сөздерді оқу, қайталау)

ғарыш – космос

ғарышайлақ – космодром

ұшу – летать

жасанды Жер серігі – спутник Земли

кешен – комплекс

құрылыс – строительство

радиоқабылдағаш – радиоприемник

жүзеге асыру – обеспечивать

қондырғылар – сооружения



2. Топпен жұмыс

1-тапсырма. Сөйлемді оқып, аударыңдар

Ғарышайлақ – ғарыштық ұшу аппараттарын құрастыру, дайындау, олардың ұшуын жүзеге асыруды қамтамасыз ететін, инженерлік қондырғылармен жабдықталған кешен.





2-тапсырма. Бейнефильмді қарап, қажетті мәліметтерді дәптерге жазыңдар. Тыңдалған мәтін бойынша 3 сұрақ құрастырыңдар. Әр топ сұрақтарға ауызша жауап береді.

(топ бірін-бірі бағалайды)



4. Ережемен жұмыс «Күрделі зат есімдер»

Біріккен зат есімдер - кемінде екі түбір морфемадан бірігу арқылы жасалған зат есімдер: белбеу, бәйтерек, қолбасы

Қосарланған зат есім - екі түбір морфемадан қосарланып жасалған зат есімдер: ата-ана, бала-шаға, ел-жұрт, жауын-шашын

Тіркескен зат есімдер - кемінде екі я онан астам түбір сөздерден әр қилы жолмен тіркесу арқылы жасалған зат есімдер: сауда орталығы, ауыл шаруашылығы, күн тәртібі

Қысқарған зат есімдер - бірнеше сөзден құралып қысқарған зат есімдер: ҚР, БҰҰ, ҚазМҰУ, пединститут, см, мм, га, Мб


4. Оқулықпен жұмыс

2-тапсырма. 104-бет

Берілген мәтіннен күрделі зат есімдерді тауып, олардың жасалу жолдарына талдау жасаңдар.

(оқушылар кезекпен тақтаға шығып тапсырманы орындайды)

Ақтөбе, Қызылорда стансыларында перронға шығып, таза ауада болдық.

Арал теңізі қазіргі кезде экологиялық апатты аймаққа айналып отыр.

Сізге көп рақмет, бала-шағаңыз аман болсын.

Қазақстан Республикасы – БҰҰ-ға мүше елдердің бірі.

ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаев: «Тілге деген көзқарас, шыңдап келгенде, елге деген көзқарас» деген еді.




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!