Материалдар / Ашық сабақ "Ғарышқа қалай ұшады? Зымырандар қай жерден ұшады?" 3 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Ғарышқа қалай ұшады? Зымырандар қай жерден ұшады?" 3 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану пәнінен ашық сабақ. Тақырыбы "Ғарышқа қалай ұшады? Зымырандар қай жерден ұшады?" 3 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Сәуір 2022
596
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін Қ.Қ.Тоқсанбаева

Бөлім:

Жер және ғарыш

Мұғалімнің аты-жөні

Г.А.Бошанова

Күні:

15.02.2022

Сынып: 3 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ғарышқа қалай ұшады? Зымырандар қай жерден ұшады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.4.2.1 ғарышты игерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелеу;

3.4.2.2 адамзат дамуындағы ғарыштың маңызын түсіндіру

3.4.2.1 ғарышты игерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелеу;

3.4.2.2 адамзат дамуындағы ғарыштың маңызын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: адамзат дамуындағы ғарыштың маңызын түсіндіріп, ақпарат көзінің түрлерін анықтай алады.

Көптеген оқушылар: Жер қабықтарын атап, сфералардың ерекшелігін атай алады;

Кейбір оқушылар: ғарышты зерттеудің адамзат үшін қажеттілігін талдай алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –өзі тексеру

3 мин


Өткен білімді еске түсіру


5 мин
























5 мин


























3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

Топтарға біріктіру. Әр топ ғарышқа ұшатын экипаж. «QR код» арқылы топтың атын анықтау.

1. «Союз ТМ-13»

2. «Союз ТМ-19»

3. «Союз ТМА-18М»

Топ ережесі.

Топ ережесін еске түсіру. Әр топ орындаған тапсырмаға жұлдызша алады.

Өткен тақырыпқа шолу:

2.Конверт-хат әдісі.

Әліпбидің көмегімен жедел хаттағы шифрды оқу тапсырылады. Жеделхаттағы сөз алдыңғы сабақтағы мәліметті қамтиды.

1- топ

41

23

12

13

5

1

5

1

23

12

18












Жауабы: Юрий Гагарин
2- топ

3

8

16

14

1


24

25

13

8

16

14

1














Жауабы: Белка,стрелка

3- топ

10

1

24

1

18

7

37


24

8

23

38

14














Жауабы: Жасанды серік

«Суреттер сөйлейді» әдісі

Ұшу аппараттарының қайсымен ғарышқа ұшуға болады?

-Зымыран қалай ұшады?

-Зымырандар қай жерден ұшырылатынын білесіңдер ме?

-Ғарышайлақ дегенді естіп пе едіңдер?

-Байқоңыр ғарыш айлағы қай жерде орналасқан?

-Біздің елімізден шыққан, қазақ ғарышкерлерінің есімін білесіңдер ме?

-Тұңғыш қазақ ғарышкері кім?

-Басқа да қазақ ғарышкерлерін атаңдар?

Сабақ тақырыбын анықтамас бұрын бір сұрақ қояйын.

Бүкіл әлемде 8миллиард адамның ішінде 557, соның ішінде 62 әйел адам, АҚШ та 341 адам, Ресейде 112 адам, Қазақстанда 3 адам ғана игерген мамандық бар екен. Ол қандай мамандық?

Жаңа тақырыпты ашу .

"Миға шабуыл" стратегиясы

-Дұрыс. Ол ғарышкер мамандығы. Ғарышкер - ғарышқа ұшу кезінде ғарыштық техниканы сынақтан өткізетін әрі оны пайдаланатын адам; адамның ғарышқа ұшуынан кейін (1961) пайда болған мамандық.

Бүгін «Зымырандар қай жерден ұшырылады?» және «Ғарышқа қалай ұшады?» тақырыбын оқи отыра сен ғарышқа ұшқан қазақ ғарышкерлерін білесің және Байқоңыр ғарышайлағымен танысасың.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

  1. Ширату жаттығуларын орындайды.


«QR код» арқылы топтың атын анықтайды.



Топ ережесін еске түсіреді




















Сұрақтарға жауап береді.

Суретті талдайды.

Тапсырманы орындайды.



Оқушыларды «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.



1 жұлдызша 1балл болып есептеледі

Кері санау видео








Жұлдызша

Қима қағаздар














Жаңа білім

8 мин




















3 мин

















2 мин

8 мин
















Бекіту

3 мин



-Балалар ғарышкер мамандығын игерген адамдардың аз болу себебі неде?

 - Аспан кеңістігіне адам аттандыру оңай шаруа емес. Бұл процесс көп қаражатты, ғылыми зерттеулер мен тәуекелді қажет етеді. Қазақстанда мұндай мамандықтың ашылғанына сегіз жылдан асты. «Айшылық алыс жерлерден жылдам хабар алғызатын» арман да, басқа қиялдар да жаңа ғасырда жүзеге асқан ғылыми жетістік болып жатыр. Демек, ғарыш туралы, алдағы уақытта аспан әлемі туралы армандар да орындалады деген сөз. Оны жүзеге асыратын сендер – жас ұрпақ.

-Балалар қазір қазақ ғарышкерлері, Байқоңыр туралы видео тамашалайық..

Видео «Зымырандар қай жерден ұшырылады»

Қалыптастырушы бағалау

ӨЖ «Сәйкестендір» әдісі

-Оқиға мен оның уақытын бағыттама арқылы қосу


Тоқтар Әубәкіров


1969 21 шілдеде америкалық астрановтар Айдың бетіне қонды

Айдын Айымбетов

Ғарышта үш рет болып, бес рет ашық ғарышқа шығып, жалпы алғанда 341 күн ғарышта болды.

Юрий Гагарин

Ең алғаш ғарышқа ұшқан отандасымыз. Ол 7 күн бойы «МИР» орбиталық стансысының бортында жұмыс істеді.

Талғат Мұсабаев

Орбиталық стансыда 9 күн болып, бірқатар күрделі экспиременттер жүргізді.

Нил Армстронг , Базз Олдрин

1961 жылы 12 сәуір күні ғарышқа алғаш рет адам ұшты. Оның ұшуы 108 минутқа созылды.

Сергіту сәті билейді.

Топтық жұмыс

1-топ «Менің ғарыштағы үйім» Постер

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!