Материалдар / Ашық сабақ "Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері

Материал туралы қысқаша түсінік
1. Химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын түсіндіре алады. 2. Химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдей алады. 3. Сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіре біледі.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Қырқүйек 2024
109
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3А

Химиялық элементтердің периодтық жүйесі


Мектеп: БҚО, Сырым ауданы, Бұлдырты ЖББ орта

Күні:25.01.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Бегайдарова Гульжихан Болатовна


СЫНЫП: 8ә,а

Қатысқандар :


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері


LS зерттеу тақырыбы:


«Үлгерімі төмен оқушылардың химия сабақтарына деген қызығушылығын ойын арқылы арттыру »






Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.2.1.5 -химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдеу;

8.2.1.6 -химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру

Сабақ мақсаттары


  1. Химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын түсіндіру

  2. Химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдей білу;

  3. Сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіре білу.

Бағалау критерийі

1. Химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын біледі, түсінеді;.

2. Химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдей біледі.

3. Сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіре алады.

Тілдік мақсаттар

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтер, ұяластары


Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

  • Бір топтағы элементтер .......қасиеттерге ие

  • Сілтілік металдар - …. ...топта, ........ топшада орналасқан.

  • Галогендер немесе .......:..........., .......топтың ...... топшасында.

  • Инертті газдар немесе ..... топта .......... топшада орналасқан.



Құндылықтарға баулу

Топтық жұмыста: өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну; білім алуға дайын болу/

Пәнаралық байланыс

Математика, физика


Алдыңғы оқу


7 сынып. Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері.

Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы

10 мин


2мин





5 мин































3мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Химиялық тілде тілек айту»

  • Химиялық элементтердің қасиеттерін /күмістей салмақты, алтындай ардақты, темірдей қатты, болаттай мықты т.б./ сипаттай отырып, химиялық тілмен сөйлеу мәдениеті қалыптасады.


Үй тапсырмасына шолу

  1. «Химик болғың келе ме?»

Химик болу үшін химияны жақсы білу керек. Химияны жақсы білу үшін оған қызығушылық болу керек. «Ойнай білмеген, ойлай да білмейді» халық даналығы

    1. «Химиялық сергіту» ойыны

      1. V топтың 5 перидтың элементі

      2. Ядро заряды 13-ке тең элемент

      3. Атомдық массасы 28-ге тең элемент

      4. Реттік нөмірі 8 элемент

      5. 39 электроны бар элемент

      6. VI периодтағы инертті газ

      7. ІІІ топтың бейметалы

      8. Элементтің ядросындағы оң зарядты бөлшек.

      9. Атомның ядросын айналып жүретін теріс зарядталған бөлшек.

      10. Атомдық масса мен реттік нөмірдің айырымымен анықталатын бейтарап бөлшек.


    1. Жеке жұмыс /үлгерімі орташа оқушыларға/

Элементтің периодтық жүйедегі орнын анықтап көр:


Химиялық элементтің атауы

Таңбасы

Атомдық нөмірі

Салыстырмалы

атомдық

массасы

Тобы

Периоды



Азот






Натрий






мырыш






Кремний







2/ кестемен жұмыс /үлгерімі жоғары/

«Ойлан, тап»

Элементтер

Валенттілік

тері

Оксидтерінің формуласы

Ұшқыш қосылыстарының формуласы

Барий




Мырыш




күкірт




қалайы





Бағалау: Жұмысты орындап болған соң тақтада дұрыс жауаптар көрсетіледі. Екі оқушы бір-бірінің жауаптарын тексеріп, жұмыстарын смайликтер арқылы бағалайды. Барлығы дұрыс /4 дұрыс жауабы/ орындаған оқушыға- жасыл смайлик; орташа /2 дұрыс жауабы болса/- сары; төмен орындаған оқушыға /1 дрыс жауабы үшін/ – қызыл.

Ширату жаттығулары:

«Кіріспе сұрақтар»

Түрткі сұрақтармен сабақтың тақырыбы ашылады.

  • Бір топта орналасқан элементтер қандай қасиеттерімен ұқсайды?

  • Оларды қалай атауға болады?

  • Мысал келтіре аламыз ба?

ҚБ «Мадақтау сөзі»

О, Бәрекелді! Керемет! Өзгелерге үлгі!


Жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады.
























Қағаз қиындылары

Сабақтың ортасы

20 мин





5 мин


























3























































2мин.







6 мин


«Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі


§ 31 мәтін мазмұнымен танысу, талдау жүргізіп, кесте толтырады

Әрбір топ өз жауап -кестелерін жариялау керек. Топ ішінен бір оқушы- спикер берілген уақытта басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.


КБ «Бағдаршам» әдісі арқылы топтардың өзара формативті бағалауы жүзеге асырылады



2 «Бос периодтық жүйемен жұмыс»

қалай қолданады?

Бағалау критерийі

Дескриптор


Ұялас элементтерді табады, кестені толтырады.



Тапсырма 3. Кестені дәптерлеріне толтыру

ҚБ арналған тапсырма /интерактивті тақтадан/




ҚБ «Басбармақ» әдісі Рисунок 1




Оқулық, қағаз қиындылары




































Стикерлер









Сабақтың соңы

5 мин


3+2мин


















Оқу мақсатына сай кері байланыс орнату.

«3:2:1» әдісі

  1. Мен үшін бүгінгі сабақтағы маңызды 3 факт

  2. Мен үшін бүгінгі сабақтағы қызықты 2 нәрсе

  3. Мен үшін бүгінгі сабақ бойынша 1 сұрақ немесе идея


Рефлексия: Сабақ соңында оқушылар баспалдақтың қай тұсында тұрғанын белгілейді, түсініктеме береді. «Жетістік баспалдағы»




Қағаз үлгілері

Қорытынды бағамдау



Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?











Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау



1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Барлық оқушыларға заттардың қасиеттеріне мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне заттардың қасиеттерін анықтау ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, өз зерттеулері бойынша тәжірибелерін ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту.

1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында сұрақтар беріледі.

2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара

2 жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін айқындау.

3. Кері байланыс (ауызша)

4. Дайын үлгі жауап

5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану


Сергіту жаттығуы

қимылмен көрсету:

-қатып қалу;

-қайнау;

-бөлшектердің қозғалысы;

-өзгеріс жасау;

-жаңа заттың түзілуі.

Қауіпсіздік техникасы ережелері

-
































«Ойна, ойла, оқы»

І. Элементтің периодтық жүйедегі орны

Химиялық элементтің атауы

Таңбасы

Атомдық нөмірі

Салыстырмалы

атомдық

массасы

Тобы, топшасы

Периоды



Азот







Натрий







Мырыш







Кремний









«Ойна, ойла, оқы»

І. Элементтің периодтық жүйедегі орны

Химиялық элементтің атауы

Таңбасы

Атомдық нөмірі

Салыстырмалы

атомдық

массасы

Тобы, топшасы

Периоды



Азот







Натрий







Мырыш







Кремний







«Ойна, ойла, оқы»

І. Элементтің периодтық жүйедегі орны

Химиялық элементтің атауы

Таңбасы

Атомдық нөмірі

Салыстырмалы

атомдық

массасы

Тобы, топшасы

Периоды



Азот







Натрий







Мырыш







Кремний








«Ойлан, тап»

Элементтер

Валенттілік

тері

Оксидтерінің формуласы

Ұшқыш қосылыстарының формуласы

1

Барий





2

Мырыш





3

күкірт





4

қалайы







«Ойлан, тап»

Элементтер

Валенттілік

тері

Оксидтерінің формуласы

Ұшқыш қосылыстарының формуласы

1

Барий





2

Мырыш





3

күкірт





4

қалайы








«Ойлан, тап»

Элементтер

Валенттілік

тері

Оксидтерінің формуласы

Ұшқыш қосылыстарының формуласы

1

Барий





2

Мырыш





3

күкірт





4

қалайы







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!