Ұзақ мерзімді
жоспар
3 А-бөлім: Дизайн және
техноло-гия
|
Мектеп:
Көксай негізгі
мектебі
|
Күні: 28.01 2020
ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні: А.Р.
Скокбаев
|
Сынып:
5
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар
саны:
|
3. Сабақ
тақырыбы
|
Идеяларды
құру.
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.1.5.1 Өзінің және өзгенің
(суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып
және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым
нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды
орындау.
5.1.5.2 Шығармашылық идеяларды
іске асыру үшін нобайлар мен сұлбалар
орындау.
5.1.4.1 Шығамашылық жұмысты
орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар
дайындау.
|
Сабақ
мақсаттары
|
-Өзінің және өзгенің
(суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып
және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым
нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды
орындау;
-Шығармашылық
идеяларды іске асыру үшін нобайлар мен сұлбалар
орындау;
-Шығамашылық жұмысты орындау
кезеңдерін анықтай отырып, жоспар
дайындау.
|
Бағалау
критерийлері
|
-Өзінің және өзгенің
(суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) тәжірибесіне сүйене отырып
және композицияның негізгі заңдылықтарын ескеріп, қарапайым
нысандардың дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды
орындайды;
-Шығармашылық идеяларды іске
асыру үшін нобайлар мен сұлбалар
орындайды;
-Шығамашылық жұмысты
орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар
дайындайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
• зерттеу жұмыстарын жасай
отырып музыкалық аспаптардың сыртқы келбетін талдайды және оларды
орындалу материалдарын айқындайды
Талқылау
сұрақтары:
•Бұл аспап қандай
материалдардан және қалай жасалынған?
•Жасалған аспаптың дыбысының
сапасына материалдың қандай әсері болады?
Басқа аспаптардан ерекшелігі
мен маңызылығы қандай?
.
Диалог:
-Мен ..... аспабын зерттеу
барысында ....... айқындадым.
-Мен қалдық материалдардың
ішінен ..... таңдадым, себебі ......
аспабын
орындауға ыңғайлы деп
ойлаймын.
|
|
-Менің дәстүрлі аспабымды
дайындауға ...... шеберлердің .....туындылары әсер
етті
Қазақ халқының дәстүрлі музыка
аспаптары:соқпалы, ішекті, ыспалы, шулы аспаптар және
т.б.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушылар ұлттық құндылықтар
өнерді, тарихты, мәдениетті, соның ішінде
сәндік қолданбалы өнер және
музыка нысандарын, сипаттамаларын зерттей отырып, дәстүрлі мәдениет
саласындағы құндылықтарды бойына сіңіреді
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Информатикада алған білімдерін
қолданады, тарих, экономика математика.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Компьютерді колдана отырып
тақырыпқа байланысты түрлі ақпарат жинау және дұрыс қолдану арқылы
білім дағдыларын көтереді.
|
Бастапқы
білім
|
Алдыңғы білімдерден оқушылар
қолөнер бұйымдарының негізгі техно-логияларымен материалдардың
қасиеттерін біледі. Оқушылар алдыңғы сыныптарды дәстүрлі сәндік
қолданбалы өнерге байланысты білімдерін және көркемөнер
жұмыстарында шығармашылық идеяларын қолдана
біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5 мин
«Кеспе
тіліктер»
|
Ұйымдастыру
кезеңі
1Сыныппен амандасу. Сыныптағы
оқушыларды түгендеу.
2. Психологиялық сәті «Комплимент»
3.
Сабақ тақырыбы мен сабақ
мақсатын анықтау.
|
Стикер, флипчарт, скечбуктар
(жұмыс дәптерлері), формат А4,A3 т.б.
|
Сабақтың
ортасы
30
минут
|
(МК) Ағаштан жасалған бұйымдардың,
материалдардың өңдеу тәсілдеріне оқушылардың назарын аударыңыз.
Оқушыларға бұйым жасаудағы жұмыстың бірізділігін айтып түсіңдіріңіз
(идея, нобай, материалдар мен құралдар, туынды
жасау).
1.
тапсырма жеке
орындалады
(Ж)(Т)
а) Алдағы жасайтын бұйымдарының
ерекшеліктері мен дизайн үлгілерін анықтап, өз альбомдарына
нобайлар (эскиз) орындайды.
ә)Сонымен қатар бұйымның
масштабын, пропорциясын және өлшемін ескере отырып сызбасын
орындайды.
Қалыптастырушы
бағалау. Жұлдызша тарату
арқылы.
Таратпа материал
кесте
Талқылау
сұрақтары:
•Бұл аспап қандай
материалдардан және қалай жасалынған?
•Жасалған аспаптың дыбысының
сапасына материалдың қандай әсері болады?
Басқа аспаптардан ерекшелігі
мен маңызылығы қандай?
б)Оқушылар өздігінен жұмыс
кезеңдерін жоспарлайды, бұйым жасау технологиялық картасын
құрастырады.
Технологиялық карта
үлгісі
№
|
Жұмыс жасау
реттілігі
|
Қолданатын құрал-саймандар мен
материалдар
|
Графикалық
көрінісі
|
|
|
|
|
2.Тапсырма
(Ө)
(Т) Оқушылар өз идеяларын іске
асыру үшін фанер және қол құралдарын
пайдаланады.
Сарамандық
тапсырма.
Алдыңғы тапсырмада орындалған
нобай, сызбаларға байланысты сарамандық жұмыс
жасайды.
Жұмыс барысында қауіпсіздік
ережелерін сақтайды.
Қалыптастырушы
бағалау: дескриптор
бойынша
|
Қыларамен
кесу.
Скечбук, жұмыс дәптері,
сызғыш, қалам, сызу құралдары
Ағаш, фанер, көшірме қағаз,
шаблон, ара, қылара, зімпара, егеу
|
Сабақтың
соңы
5
минут
|
К ері
байланыс- «Еркін микрофон»
Қай тапсырма қиындық
келтірді?
Бүгінгі сабақта қандай
тапсырма сізге оңай болды әрі ұнады?
Бүгінгі сабақта қандай
құндылықтарды қайталадық?
|
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материал-дары мен ресурстарын оқушылар-дың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
|
Бұл бөлімде оқушылар-дың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолдана-тын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
|
Денсаулық сақтау
технология-лары.
Сергіту сәттері мен
белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта
қолданылатын Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
|