Материалдар / Ашық сабақ. Информатика пәні.. Екі өлшемді массив

Ашық сабақ. Информатика пәні.. Екі өлшемді массив

Материал туралы қысқаша түсінік
Тақырыбы: Екі өлшемді массив. Пәні : информатика
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Мамыр 2024
130
1 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

9.3 Python программалау тілінде алгоритмдерді программалау

Мектебі: С.Ерубаев атындағы жалпы орта білім беретін мектебі

Педагогтің аты-жөні

Шайықов Нұрсұлтан Сәрсенбайұлы

Күні:

05.03.2024ж.

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

§4.8. Екі өлшемді массив

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

9.3.3.2 екіөлшемді массивтер пайдаланып Python программалау тілінде бағдарламаларды жасау

Сабақтың мақсаты

Екі өлшемді массивті пайдалану

Python программалау тілінде бағдарламаларды жасау

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу,түгендеу

Oқyшылaрдың зeйiнiн caбaққa шoғырландырy.

«Шаттық шеңбері» әдісі

Оқушылар үлкен шеңберге тұрады, кезектесіп тілек айтады.




2 минут

Топтарға біріктіру.

С ынып 3 топқа бірігеді.


Топқа бірігу
«Жұлдызшалар» арқылы топқа бөлу

1 тoп «Программист»

2 тoп «Матрица»

3 тoп «Массив»



смайликтер арқылы бағалау

Picture 4


5 минут












Жаңа сабақ.

15 минут




























Үй жұмысын тексеру: «Ыстық орындық» әдісі арқылы сұрақтар беру. Себебі сыныпта есту қабілеті нашар оқушы бар, сондықтан орындықта мұғалімге жақын отырғандықтан сұрақтарды қаттырақ айту мүмкіншілігім болады. Сондықтан осы әдісті таңдадым.




Мұғалімнің түсіндірмесі.

Екі өлшемді массив-Бір өлшемді массивтің сілтемесі.

Екіөлшемді массивті кесте түрінде енгізуге болады.

Кестенің әрбір элементінің екі индексі болады, олардың мәні элементтің орнын көрсетеді.

Математикада квадрат және тіктөртбұрышты кестені матрица деп атайды. Бірінші индекс — жол нөмірі, тек келесі жолға ауысқанда ғана өзгереді; екінші индекс – баған нөмірі. m жолдан және n бағаннан тұратын кестені m*n өлшемді кесте деп атайды.

Массивтер өлшеу санына байланысты бірөлшемді, екіөлшемді, n... өлшемді болып бөлінеді

Төртбұрышты кестеде сақталған деректер матрица немесе екіөлшемді массивтер ( two-dimensional array) деп аталады.

1-Тапсырма. Жұптық жұмыс.

«Ой қозғау» әдісі арқылы оқушылар адасқан әріптер бойынша массивке байланысты сөздерді теріп айтады..



Сұрақтарға жауап беру.

1.Массив дегеніміз не?

2.Массивтерге қолданылатын негізгі амалдар қандай?

3.Бірөлшемді массив дееніміз не?































1-Тапсырма.

Оқушылар жұптасып адасқан әріптерден құрастырып, массивке байланысты сөздерді теріп жазады

« Адасқан әріптер»


Дескриптор:

- адасқан әріптер бойынша массивке байланысты сөздерді теріп айтады.


ҚБ.

Басбармақ арқылыбағалау











Жұлдызшалар арқылы бағалау

https://youtu.be/XF-4c99iApQ

















АКТ пайдалану

https://learningapps.org/display?v=p6qpz8ii521


Сабақ тың ортасы

6 минут


Тапсырма -2. Сыныппен жұмыс:

«Ойлан, тап» әдісі

Төменде келтірілген массив бір жолда бос орындармен бөлінген сандардан тұрады. Екі өлшемді массивті экранға жолма-жол шығарыңыздар.

1,2 программа кодында берілген циклдердің қалай жұмыс жасайтындығына талдау жасаңдар.

Олардың арасында қандай айырмашылықтар бар?



Тапсырма-2

Оқушылардың тапсырманы орындау жауаптары

Әрекетті орындау алгоритмі

Дескриптор:

-екі өлшемді массивті жолма-жол экранға шығарады

-циклдердің айырмашылықтарын айтады

Бағдаршам арқылы бағалау


5-мин

3-Тапсырма. Топтық жұмыс.

Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма.

(оқушылардың креативтілік сауаттылығын немесе оқу сауаттылығын арттыру үшін мәнмәтін ұсынып тапсырма беремін)

«Миға шабуыл» әдісін қолдану

Мәнмәтін

Елімізді бокстан дүниежүзі мойындаған. Елімізде осы спорт түрінен аттары әлемге әйгілі олимпиада жеңімпаздары бар.Әуесқой бокста 49 кг мен 91 кг арасында 10 салмақ дәрежесі бар. 9- сынып оқушылары арасында боксқа деген қызығушылық жоғары. Бокстан спорт үйірмесіне қатысу үшін салмақ 47 ≤ m ≤ 92 болуы керек. 9-сынып оқушылары арасында бокс үйірмесіне қатысу N оқушы өз салмақтарын өлшетті. Салмақтары 2 ≤ N ≤ 100, 30 ≤ m ≤125.

Сұрақтар:

1.Осы деректер бойынша қанша оқушы бокс үйірмесіне қатыса алады?

2.Бұл оқушылардың тізімдегі номерлері қандай?

3. Осы тапсырманың программалық кодын жаз.

Тапсырма-3

Оқушылардың жауабы

мысалы

нәтиже


10

80 32 78 98 47 85 65 110 34 119

4

1 3 5 6 7





Дескриптор

Білім алушы:

-қанша оқушы бокс үйірмесіне қатысатынын табады

-Осы тапсырманың программалық кодын жазады



Жұлдызшалар арқылы бағалау

Ақпарат көзі: http://pythoshka.ru/page_id388.html



Сабақтың соңы

6 мин

Тапсырма-4. Жеке жұмыс. «Жалғасын тап»

А) PyGame ортасы үшін графикалық ойын терезесін шығаратын команданы жазыңдар............

В) Init функциясының міндетін сипаттаңыз..........

С) Ойын аясын орнату үшін команданы көрсетіңіз.....







Тапсырма 5- Жұптық жұмыс.

«Бірлігіміз жарасқан» әдісі оқушыларға АКТ, иллюстрация, кестелер қолдану арқылы программалау жасауға қолдау көрсетемін және қасындағы жұбы ол оқушыға қолдау көрсете алады.)

Pyhton программалау тілінің базалық мүмкіндіктерінің көмегімен жолдар тізімі түрінде екі өлшемді тізімді оңай құруға болады. Төмендегі суретте қандай кестелер құрылған? Осы кестелердің қалағанын компьютерде программалау жасап көрсет.

Ресурс-1

Ресурс-2

Ресурс-3

Ресурс-4

Ресурс-5



Тапсырма-4.

Оқушылардың тапсырмаға

Жауабы :

А)set_mode() модуль display

В) Pygame құралдар жиынтығын импорттайды немесе барлық кітапхана модульдерін инициализациялайды.

С) Pygame.image. load()

Дескриптор:

-графикалық ойын терезесінің командасын жазады

- Init функциясының міндетін сипаттайды
-ойын аясы үшін команданы көрсетеді


Тапсырма 5.

Оқушылардың жауабы

көбейту кестесі

емтихан кестесі

Менделеев кестесі

Авиарейс кестесі

жолаушылар поезының кестесі

Дескриптор: Білім алушы

-суретте көрсетілген кестелерді табады

-кестелерді компьютерде программа жасайды

Басбармақ арқылы

Слайд2


компьютер

Рефлексия

3 минут






Үй тапсырмасы

1 минут

- Сабақта қандай ақпарат алдыңыз ?

Кері байланыс. «Сезім» ағашы»

Балалар сабақтан соңғы көніл-күйін білдіреді.

Қызыл түс-керемет

Көк түс-жақсы

Сары түс-қанағаттанарлық



4.8. Екі өлшемді массив тақырыбын оқу
































Тапсырма 5- .Жауабы. Ресурстар

Ресурс-1

көбейту кестесі

Ресурс-2

емтихан кестесі

Ресурс-3

Менделеев кестесі

Ресурс-4

Авиарейс кестесі

Ресурс-5

жолаушылар поезының кестесі



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ