Сабақ: Ондық бөлшекті жай
бөлшекке айналдыру
|
Мектеп: С.Ысмайлов атынздағы жалпы орта
мектебі
|
Күні:
25.01.2023ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Досова Ақбота
Бахтярқызы
|
Сынып:
5
|
Қатысқан оқушы саны:
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
5.1.2.25
бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне
ауыстыру;
|
Сабақтың мақсаты
|
-
Ондық бөлшекті жай
бөлшекке айналдыруға мәлімет алу,білу;
-
Ондық бөлшекті жай
бөлшекке айналдыру ережесін түсіну;
-
Ондық
бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды есептер арқылы практика жүзінде
үйрену;.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
8
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылармен амандасу,
түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.
Топқа
бөлу
Сергіту
сәті.
Миға шабуыл
жаттығуы
«2-шынтақ,
2-жұдырық»
Үй жұмысын
тексеру
Өткен тақырыптан ауызша
сұрақтар қою:
-
1. "Ондық бөлшек"
дегеніміз не?
-
Бірліктен де кіші
разряды бар ондық жүйеде жазылған сан
-
2. Ондық бөлшек қайда
қолданылады? Күрделі есептеулерде
-
3. Қандай жай бөлшекті
ондық бөлшекке ауыстыруға болады?
-
Бөлімдері 10, 100, 1000
т.с.с. жай бөлшектерді
-
4. Үтір алдында
жазылған санды қалай атайды? Бүтін бөлік
-
5. Үтірден кейін
жазылған санды қалай атайды? Бөлшек бөлік
-
6. Ондық
бөлшектің жазбасында қай разрядтардың арасына үтір қойылады? Бүтін
бөлігі мен бөлшек бөлігінің арасына
|
Сәлемдеседі. Топқа
бөлінеді.
Сұрақтарға ауызша жауап береді.
|
Бағалау.
Теңге валютасы арқылы
бағаланады.
Дескриптор:
1 дұрыс жауап –
1б
|
Оқулық, өтілген
материал бойынша дайындалған тұжырымдар
|
Негізгі
бөлім Тақырыпты
ашу
7
минут
|
|
|
|
Оқулық
|
Топпен
жұмыс
8
минут
|
Жай
бөлшек
|
Ондық бөлшек
|
|
|
|
0,5
|
|
0,3
|
|
|
|
10,15
|
|
1,021
|
|
|
|
3,009
|
|
|
|
Жеміс ағашына ондық
бөлшектер мен жай бөлшектер жазылған, оқушылар
қолыдарындағыстикерге жай бөлшекті оныдық бөлшекке, ондық бөлшекті
жай бөлшекке айналдырып жазып ағашқа жабыстырады.
|
Дескриптор:
— жай бөлшекті ондық
бөлшек түрінде жазады 2б
— ондық бөлшекті жай
бөлшек түрінде жазады 2б
|
|
Жеке
жұмыс
5
минут
|
Бір
себетте кг алма бар, ал екінші себетте 5 кг мандарин. Екі себетте барлығы неше килограмм жеміс бар?
Жауабын ондық бөлшек түрінде жазыңыздар.
Шешуі:
І-себетте -
7 кг
алма
ІІ- себетте -
5 кг
мандарин
Барлығы - ?
жеміс
1)
7 +5 =
2)
13
Жауабы:
кг жеміс
|
Оқушылар себеттегі
жемістерді таразыға өлшейді
|
Дескриптор:
-есеп шартына сәйкес
санды теңдік құрастырады-1б
-санды теңдіктің мәнін
есептейді 1б
-жауабын ондық бөлшек
түрінде жазады 1б
|
|
Жалпылама
орындалатын жұмыс
7
минут
|
«Себеттегі
жеміс» әдісі. Себетте құрма, алма, мандарин жемістері бар.
Себеттегі 1-топ алманы, 2-топ , 3-топ мандаринді бір-бір данадан алып алдымыздағы
таразыға өлшейміз. Әр жемістің салмағын әр оқушы өзі өлшеп,
таразыдағы ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады. Қасындағы
серігімен бірін-бірінің жемісіне жай бөлшектерді қосуды
орындайды
|
Әр оқушы жеке өз
жемісін таразыға өлшеп, есептейді
|
Дескриптор:
— ондық бөлшекті жай
бөлшек түрінде жазады 1б
-Жай бөлшектерді қосуды
орындайды -1б
|
|
Соңы
5
минут
|
Оқушыларды
бағалау:
Кері
байланыс:
Алма – барлығын түсіндім
Мандарин – енді түсініп
келемін
Құрма - Түсінбедім
Мектеп онлайн
толтыру
Үй тапсырмасы:
Оқулықта 743 есеп
|
жинаған ақшаларын
санайды
|
|
|