Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Жалаң және жайылма сөйлем
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
САБАҚ: Қазақ тілі ТАҚЫРЫБЫ: 60-сабақ. Жалаң жəне жайылма сөйлем |
МЕКТЕП: «Р.Толқымбекұлы атындағы орта мектеп» КММ |
||||
КҮНІ: |
МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ: А.К.Сулейменова |
||||
СЫНЫП: 3 |
қатысқандар саны: |
қатыспағандар саны: |
|||
ОҚУ МАҚСАТЫ: |
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; 3.4.2.8 мұғалімнің көмегімен жалаң жəне жайылма сөйлемдерді ажырату. |
||||
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: |
Барлық оқушылар жасай алады:
|
||||
Оқушылардың көбі жасай алады:
|
|||||
Оқушылардың кейбірі жасай алады:
|
|||||
Алдыңғыбілімдер |
Сөйлем мүшелерінің байланысы. |
||||
Жоспар |
|||||
Жоспарлан- ған уақыт |
Жоспарланған іс-əрекет |
Дереккөздер |
|||
І. Бағдарлау-мотивациялық кезең (5 минут) |
|||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут 1.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеймін. 2.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеремін. 3.Сыныпта жағымды атмосфера қалыптастырамын.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: -Әрбір адам? Туысым , досым, жұрағат. -Әрбір сабақ? Үйрену, ұғу, ұлағат. -Әрбір ісің? Тірлік, тірек, адамдық. -Әрбір сөзің? Шындық, бірлік, адалдық.
Ойын: “Кім көп біледі?” Ережелер әлемі. 1.Сөйлемнің түрін ата. 2.Сөйлем мүшелері дегеніміз не? 3.Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді? 4.Тұрлаулы мүше дегеніміз не? 5.Тұрлаусыз мүше дегеніміз не? 6.Қазақ тілінде неше сөз табы бар? 7. Біз қандай сөз таптарымен таныстық? 8.Бастауыш сөйлемде қандай сөз табының қызметін атқарады? 9. Баяндауыш сөйлемде қандай сөз табының қызметін атқарады? 10. Сөйлем мүшелерінің байланысын қалай анықтаймыз? |
Үй тапсырмасын тексеру. «Бес минут» әдісі арқылы Қ.Б. Оқушылар бағалайды: «Н»- нақты, «Ж»-жоқ
|
|||
ІІ. Операциялық-орындаушылық кезең (30 минут) |
|||||
4 минут |
3. 2.4.1 (МК; Ұ; Т; Қ) Мəтінді тыңдап, сұрақтарға жауап беру. Сөйлеу барысында тілдік нормаларды дұрыс қолдану. 36-жаттығу. Мəтінді тыңдайды. Мəтіннің не туралы екені сұрақ-жауап əдісі арқылы анықтатылады. Бейнелеу өнерінің жанрлық түрлері туралы білетіндерін əңгімелейді. Оқулықта берілген сұрақтарға жауап беруде тілдік нормаларды дұрыс қолдануына басшылық жасалады. Өзіне ұнайтын бейнелеу өнерінің жанры туралы əңгімелейді. |
Оқулық |
3.4.2.8 (МК; Ө; Ұ; Қ) Мұғалімнің көмегімен жалаң жəне жайылма сөйлемдерді ажырату. Мəтіндегі қарамен берілген сөйлемдерді көшіріп жазады. Содан соң тұрлаусыз мүшені алып тастап жазады. Екі сөйлемді салыстырып, ойтұжырым жасайды. Оқулықта берілген ақпаратты жасаған ойтұжырымымен салыстырады. Оқулықта берілген жаңа ақпаратты түсіндіру жұмыстары жүргізіледі.
Сәйкестендіру.Жұптық жұмыс
|
№3 дəптермен жұмыс
Аі Мектеп
Бір -бірін бағалайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.4.2.8 (Ө; Ұ; Қ) Сөздерді дұрыс орналастыру. Мұғалімнің көмегімен жалаң жəне жайылма сөйлемдерді ажырату. 37-жаттығу. Суретшіге жалаушадағы сөздерді дұрыс орналастыруға көмектеседі. Жұмысын топта жариялап, түсіндіреді. Өздік жұмыс Жалаң сөйлемді жайылма сөйлемге айналдырып жазу Түйе боталады . Ақ түйе боталады . Сәуле үтіктеді . Сәуле киімді үтіктеді Ара қонды . Ара гүлге қонды . Күн жылынды . Күн бүгін жылынды . |
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сəті. «Күн, жер, су» ойыны. «Күн» дегенде, қолдарын жоғары көтеріп, күнді бейнелейді. «Жер» дегенде, бір орында тұрып, аяқтарын кезек-кезек қозғайды. «Су» дегенде, қолдарымен толқынды бейнелейді. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.4.2.8 (МК; Ө; Ж; Қ) Мақалды жатқа жазу. Жай сөйлемнің түріне ажырату. Сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсету. 38-жаттығу. Жұмбақты оқып, жатқа жазады. Жай сөйлем- нің түріне ажыратады. Сөйлем мүшелерінің байланысын сызбамен көрсетеді. Жұмбақтың шешуі: электр шамы. |
Оқулық №3 дəптермен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3.4.2.8 (Ө; Қ) Жалаң жəне жайылма сөйлемдерді ажырату. Сызбаны толықтыру. 39-жаттығу. Сызбаны толықтыру арқылы тақырыптан игерген білімдерін пысықтайды. Орындаған жұмыстарын топта оқып, талдайды. Мысалдар келтіру арқылы дəлелдейді. |
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(Т; Қ) Топтық жұмыс. Оқушылардың топтық жұмысы ұйымдастырылады. Алдын ала дайындалған нұсқаулық жазудың үлгілері көрсетіледі. Ескерткіштерді қорғау туралы талқылаулар жасап, алдын ала таратылған флипчарттарға нұсқаулық жазады. Жұмыстарын топта жариялап, іледі. |
Сынып бұрышы Энциклопедия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
(Ө; Ұ; Қ) Басқа топтардың жұмыстарымен танысу. Стикерлерге өз көзқарастарын жазып, постерлерге жабыстыру. «Галереяны шарлау» стратегиясы бойынша рефлексия жасау. Басқа топтың постерлерін оқиды. Оқушылар орындалған тапсырма мазмұнының ашылуын, безендірілуін ескере отырып, стикерлерге өз көзқарастарын жазып, постерлерге жабыстырады.
Өздік жұмыс: «Жемістер теру ойыны» Жай сөйлемнің түрлерін ажыратып себетке салу
Семантикалық картамен жұмыс.
|
Смайликтер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІІ. Рефлексиялық-бағалау кезеңі (5 минут) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 минут |
(Ө; Қ) Дұрыс жауапты белгілеу жəне толықтыру. Тақырып бойынша оқушылардың игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында тестік жұмыс орындатылады. Оқушылар дəптерде берілген тапсырманы оқиды. Дұрыс жауаптардың бірін белгілейді. Берілген сөйлемді толықтырып жазады. |
№3 дəптермен жұмыс |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 минут |
(Ө; Қ) Бағалаудың шартты белгілеріне сəйкес өзін-өзі бағалау. Жұмыстарын топта жариялап, дəлелдеу. Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дəптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. Бірінші тұрған «сауатты жазу», екінші тұрған «көркем жазу», үшінші тұрған «шығармашылық жұмыстарды орындау» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. Нəтижелері топта жарияланады. |
№3 дəптермен жұмыс
770 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |