Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Жалбыз" 5-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
САБАҚ: Жалбыз – емдік өсімдік |
Мектеп:Аңқаты ЖОББ мектебі қазақ т ілі |
|||||||||
Күні:28.11.2018 ж |
Мұғалімнің есімі: Нахуанова А.Ж |
|||||||||
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
5.1.3.1 (Т/А)-тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау; 5.3.6.1(Ж) -мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау; |
|||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||
|
||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||
|
||||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||||
|
||||||||||
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
|||||||||
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
|||||||||
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, көрнекілік. Рефлексия. |
|||||||||
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі. |
|||||||||
Алдыңғы тақырып |
Жеміс-жидектің пайдасы |
|||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||
Басталуы |
Топқа бөлу Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын. Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Қайырлы күн достым!» |
1-топ «Сары кәмпиттер» 2-топ «Көк кәмпиттер» 3-топ «Қызыл кәмпиттер» |
||||||||
Ортасы |
Білу және түсіну 10 минут Топтарға тапсырма: (Мәтін бөліктерін тарату) Жалбыз тікен(проскурняк) – құлқайыр тұқымдасына жататын, цилиндр пішінді шөп. 150 сантиметрге дейін бойлап өсетін ұзын сабақты көпжылдық өсімдік. Дәрілік жалбыз тікен маусым, қыркүйек айларында гүлдейді. Гүлдері қысқа сағақты. Әрбір жапырақтың қолтығында топтасып орналасқан түйнекше дәні бар. Жалпы саны 15-20 жемістен құралған. Жалбызтікеннің тамыры да дәрілік шикізат. Оның құрамында 37 пайызға шамалас крахмал, 10, 2 пайызға дейінгі қант, сондай-ақ пектин, май, түрлі дәрумендер топтамасы бар. Жалбызтікеннің тамырының біршама бөлігі сілекейлі-шырышты заттан құралатындықтан, түрлі ісік, қабыну ауруларына ем. Мәтіндегі қателерді тапқызу; Қолдану «Интервью» әдісі Жалпыға арналған тапсырма: Жалбыздың емдік қасиеті қандай? |
«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі. Топта президент қалады. Келген өзге топ мүшелеріне берілген білім мазмұнын түсіндіреді. «Интервью» әдісі Оқушылар өз ойларын стикерлерге жазып жабыстырады. Мұғалім әр жауапты оқытып ұқсастықтарын, айырмашылықтарын тапқызып көреді. |
||||||||
Сергіту сәті |
«Мен -қазақпын!» би билеу |
«Қыдырып қайтайық!» биі |
||||||||
Аяқталуы |
Талдау Қағазқиындыларына жазады «Екі жақты күнделік» стратегиясы
Рефлексия «Не үйрендік?» |
Рефлексия. Оқушылар өз топ мүшелерімен бірлесіп жазады. |
||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||
|
|
|
||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||
|
||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетін білдім? |
Жалбыз тікен(проскурняк) – құлқайыр тұқымдасына жататын, цилиндр пішінді шөп. 150 сантиметрге дейін бойлап өсетін ұзын сабақты көпжылдық өсімдік. Дәрілік жалбыз тікен маусым, қыркүйек айларында гүлдейді. Гүлдері қысқа сағақты. Әрбір жапырақтың қолтығында топтасып орналасқан түйнекше дәні бар. Жалпы саны 15-20 жемістен құралған. Жалбызтікеннің тамыры да дәрілік шикізат. Оның құрамында 37 пайызға шамалас крахмал, 10, 2 пайызға дейінгі қант, сондай-ақ пектин, май, түрлі дәрумендер топтамасы бар. Жалбызтікеннің тамырының біршама бөлігі сілекейлі-шырышты заттан құралатындықтан, түрлі ісік, қабыну ауруларына ем.
Жалбыз тікен(проскурняк) – құлқайыр тұқымдасына жататын, цилиндр пішінді шөп. 150 сантиметрге дейін бойлап өсетін ұзын сабақты көпжылдық өсімдік. Дәрілік жалбыз тікен маусым, қыркүйек айларында гүлдейді. Гүлдері қысқа сағақты. Әрбір жапырақтың қолтығында топтасып орналасқан түйнекше дәні бар. Жалпы саны 15-20 жемістен құралған. Жалбызтікеннің тамыры да дәрілік шикізат. Оның құрамында 37 пайызға шамалас крахмал, 10, 2 пайызға дейінгі қант, сондай-ақ пектин, май, түрлі дәрумендер топтамасы бар. Жалбызтікеннің тамырының біршама бөлігі сілекейлі-шырышты заттан құралатындықтан, түрлі ісік, қабыну ауруларына ем.
Жалбыз тікен(проскурняк) – құлқайыр тұқымдасына жататын, цилиндр пішінді шөп. 150 сантиметрге дейін бойлап өсетін ұзын сабақты көпжылдық өсімдік. Дәрілік жалбыз тікен маусым, қыркүйек айларында гүлдейді. Гүлдері қысқа сағақты. Әрбір жапырақтың қолтығында топтасып орналасқан түйнекше дәні бар. Жалпы саны 15-20 жемістен құралған. Жалбызтікеннің тамыры да дәрілік шикізат. Оның құрамында 37 пайызға шамалас крахмал, 10, 2 пайызға дейінгі қант, сондай-ақ пектин, май, түрлі дәрумендер топтамасы бар. Жалбызтікеннің тамырының біршама бөлігі сілекейлі-шырышты заттан құралатындықтан, түрлі ісік, қабыну ауруларына ем.
Болжам |
Жаңа ақпарат |
Тақырып бойынша бұрыннан не білемін? Бұл туралы не білуім керек? |
Бұл туралы енді не білдім? Қандай маңызды сәттерді мен енді анықтадым? |
Болжам |
Жаңа ақпарат |
Тақырып бойынша бұрыннан не білемін? Бұл туралы не білуім керек? |
Бұл туралы енді не білдім? Қандай маңызды сәттерді мен енді анықтадым? |
«Сабақ бойынша ойыңды білдір» әдісі
Қандай жаңа білім алдың? |
Алған біліміңді қолдана аласың ба? |
Саған қиындық тудырған түсініктер? |
|
|
|
Қандай жаңа білім алдың? |
Алған біліміңді қолдана аласың ба? |
Саған қиындық тудырған түсініктер? |
|
|
|
«ҚҚҚ кестесі»
Маған қызық болған 2 нәрсе |
Маған қиын болған 2 нәрсе |
Маған құнды болған 2 нәрсе |
|
|
|
«ҚҚҚ кестесі»
Маған қызық болған 2 нәрсе |
Маған қиын болған 2 нәрсе |
Маған құнды болған 2 нәрсе |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: Қазіргі шешендіктің түрлері
Сабақтың мақсаты: а) Шешендік сөз түрлері туралы түсінік бере отырып , оқушыларды шешендікке баулу;
ә) Сауаттылыққа баулу,алған білімі негізінде шығармашылық қабілетін дамыту;
б) Оқушылардың бойына әдептілік,инабаттылық,адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақты игерту.
Сабақтың әдісі: лекция түрінде,сұрақ-жауап т.б.
Сабақтың көрнекілігі: кітаптар т.б.
Пәнаралық байланыс: тарих,әдебиет
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру сыныптың тазалығына көңіл бөлу,оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау:
Өткен сабақтар бойынша білімдерін пысықтау.
б) Жаңа сабақты түсіндіру:
Қазіргі қоғамда қолданылатын шешендік сөздің өзін бірнеше түрге бөлеміз.
Шешендік сөз түрлері |
||||||
Саяси-әлеуметтік |
Академиялық |
Сот ісіндегі |
әлеуметтік-тұрмыстық |
Діни қызметтегі |
әскери қызметтегі |
саудадағы |
Қоғамдағы, басқару, билік жүйесіндегі сөздер, конференция, митинг жиындардағы сөздер. |
Лекция, ғылыми баяндама, ғылыми шолу |
Прокурор, қорғаушы, айыптаушы сөздер |
Мерейтой, салтанатты дастархандағы сөздер |
Уағыз, иман |
Жалынды, жігерлі үндеу сөздер |
жарнама |
Кітаппен жұмыс: 3-жаттығу.Кестені толтырыңдар.
№ |
Дәуір, ғасыр |
шешен |
Еңбектері |
1 |
Көне дәуір |
|
|
2 |
|
Цицерон |
|
3 |
Көне дәуір |
|
|
4 |
ХІХ ғасыр |
|
|
5 |
|
Спиноза |
|
6 |
Көне дәуір |
Конфуций |
|
Білімді бекіту: Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоя отырып, түсінбеген сұрақтарына жауап беремін.
Білімді бағалау: Оқушылардың жауаптарына қарай білімдері бағаланады.
Үйге тапсырма: 2-жаттығу. Оқып,сұрақтарға жауап жазып келуге беремін.