Материалдар / Ашық сабақ. "Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы.". 6-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ. "Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы.". 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ хандығының саяси жағдайы, әлсіреу себептері жайлы түсінеді; Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін баға береді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Мамыр 2021
1487
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

АШЫҚ САБАҚ

Қызылорда қаласы, Т.Жүргенов атындағы №136 мектеп-лицей,

тарих пәнінің мұғалімі

     

Бөлім:

6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы


Педагогтің аты-жөні

Агибаева Айгүл Абдиалимовна

Күні:

20.04.21ж

Сынып: 6 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы.

Зерттеу сұрағы: Орбұлақ шайқасының әлемдік әскери өнер тарихындағы алатын орны қандай?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.2.7 Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін бағалау

Сабақтың мақсаты

Қазақ хандығының саяси жағдайы, әлсіреу себептері жайлы түсінеді; Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының әскери өнердегі шеберлігі мен ерлігін баға береді

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт


Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті


Бағалау

Ресурс-тар

Ұйымдас-тыру

кезеңі









Үй таспырма-сын сұрау





















Жаңа сабақ

-Бұл суреттен нені байқаймыз?

-Үйге берілген тапсырма: Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы.

-Олай болса, мен Сіздерден сұрақтар қойып, үй тапсырмасын сұрап жіберейін

Ой шақыру: «Рас» немесе «жалған»

1.Алғаш рет қазақ билеушілері ХҮІІ ғ.жартысында қалмақ (ойраттармен) соғысты, бұл күрес ХҮІІІ соңына дейін жалғасты (Жалған)

2.Ойрат тайпалары 1635 жылы Жоңғар хандығын құрды (Рас)

3.Жоңғарлар қазақтарға ғана емес Қытай, Ресей, Моғолстан, Жоңғария шегаралық аудандарға қауіп төндірді. (Жалған)

4.Есім ханның ұлы Жәңгір ханның билік құрған кезеңі- 1627-1650 (Жалған)

5.Жәңгір ханның ерлігі мен әскери жетістіктері үшін қазақтар оны «Салқам Жәңгір» деп атаған (Рас)

6.Жәңгір хан дала өңірі үшін әскери әдістерді пайдаланып, Орбұлақ шайқасында жеңіске жетті. (Рас)

Миға шабуыл: «Стоп кадр» әдісі «Жәңгір ханның жоңғарларға шапқыншылығы» атты бейнематераил көрсетіледі.

-Бұл бейнематериалдан не көрдіңіздер?

Тыңдалым, айтылым дағдылары бойынша оқушылар бейнематериалдағы көріністерді баяндау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

-Орбұлақ шайқасының әлемдік әскери өнер тарихындағы алатын орны қандай екенін білу үшін, «Орбұлақ шайқасы» туралы бейне материалды көрейік.

  • Бұл бейне материалдан нені түсіндік?

  • Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Бейне суретті көріп, оқушы жауабы арқылы үй тапсырмасының тақырыбы ашылады. Сұрақтар арқылы «Рас» немесе «жалған» екенін жауап береді.





Оқушылар өз жауаптарын ұсынады


Мадақтау

Оқушылар-дың жақсы жауап бергендері үшін, сабақ онлайн жүйесінде өткені үшін

«Жарайсың» «Керемет»

«Жақсы» деген сөздермен мақтап, марапаттап отырамын.
















Бейне-материал көрсетіледі.

Мұғалім презента-циясы бойынша бейне суреттер мен сұрақтар беріледі.




























https://www.youtube.com/watch?v=DsEjBk_zAb0



Ендеше бүгінгі өтетін сабағымыз «Жәңгір хан және қазақ-жоңғар қарсылығы»

Мұғалім сабаққа бағыт-бағдар беріп,

Топқа бөлу. «Тобыңды таңда» әдісімен топқа бөлінді.

 Айтылым дағдылары бойынша аталған тұлғалар жайлы қысқаша түсінік береді.

1-тапсырма:



Мәтінмен жұмыс. ДЖИГСО әдісін пайдалану

Мұғалім оқушыларға Жәңгір хан және қазақ-жоңғар қарсылығы туралы ақпарат беремін.

І топ: Жәңгір ханның жоңғар шапқыншылығына қарсы күресі

Критерий:

1. Салқам Жәңгір атауы себебі

2. Жәңгір ханның ерен ерлігін, қолбасшылық дарынын анықтайды


ІІ топ. Картамен жұмыс: Орбұлақ шайқасындағы қазақ жасағының территориясын картаға түсіру

Критерий:

Орбұлақ шайқасы болған жерді және елді мекен атауларын (Қазақстанның қай аймағын қай жері екенін ) жазып, кескін картадан анықтайды.

ІІІ топ тапсырмасы «Графикалық кесте» әдісі . Қасым хан, Салқам Жәңгір хан, Хақназар ханың әскери өнердегі ерлігін ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау.

Қорытынды:


Кері байланыс:

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

- Орбұлақ шайқасы 300 спарталықтар ерлігіне пара-пар екенін айта аласызба?

- Не білдіңіз?

-Не білгіңіз келді?

Топтың жұмыс жүргізу көрсеткіші

Бағалау: оқушылардың мәтінмен жұмысын бағалау үшін

Критерий-

лер


Топ мүшелері

Идея

лар ұсыну

Жолдастарын топ жұмысы-на жұмыл-дыру

Сұрақ-тарға жауап беру

Белсен-ді түрде тыңдау


Мәтінмен жұмыс жасайды

Дескрипторлар:


ДЖИГСО әдісін пайдалану

І топ- Жәңгір ханның жоңғар шапқыншылы-ғына қарсы күресі

Дескриптор:

Білім алушы:- Жәңгір ханның ел қорғаудағы ерлік істерімен танысады;

- жоңғарлардың кімдер екенін айтады;

-Жәңгір ханның ел қорғауда ерлік істерін айтады.


ІІ топ Картамен жұмыс: Орбұлақ шайқасы болған жер мен жоңғарлардың шапқыншылық жасаған жерлерін анықтап, картаға түсіру

Дискриптор:

Білім алушы: -Орбұлақ шайқасы орналасқан жері мен жоңғар шапқыншылық жасаған жерлерді картадан көрсетеді















ІІІ топ тапсырмасы «Графикалық кесте» әдісі 

Дескриптор:

Білім алушы: Қасым хан, Салқам Жәңгір хан, Хақназар ханың әскери өнердегі ерлігінің ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды



Қорытынды:

Топтық жұмыс: 


Дескриптор:


-Орбұлақ шайқасының әлемдік әскери өнер тарихындағы алатын орны қандай екенін білім алушы жеткізеді.

 


«Экспорт ұстазға» сөз кезегін беремін.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады














«Алақан-жұдырық»




















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!