Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Жануарлардың бөліп шығару жүйесі"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.1.5.3. Мектеп: №135 ЖОМ Күні: 26.06. 2017ж. Мұғалімнің аты-жөні: Бексейтова А Сынып: 7 Қатысқандар: 20 Қатыспағандар: |
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлардың бөліп шығару жүйелері. Жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру. |
|||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары деңгей дағдылары |
|||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.5.3. омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру |
|||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Тірі ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңызын түсіндіру Көптеген оқушылар істей алады: Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың зәр шығару жүйесінің құрылысын салыстыра білу Кейбір оқушылар істей алады: Ағзаларда нәруыздық ыдыраудың соңғы өнімі қандай қосылыс түрінде бөлінетінін сипаттау |
|||||||||||
Бағалау критерийі |
жүйелерінің құрылысын салыстырады.
|
|||||||||||
Тілдік мақсаттар |
жануар өнімдерінің сыртқа шығарылуы excretory products of animals Пәндік лексика мен терминология: Сатан без, жиырылғыш вакуоль, нефридия, бүйрек, несепағар, қуық, үрпі жолы, ыдырау өнімдері, несепнәр, тер бездері, тер без саңылаулары, мальпигий тамырлары Диалог/жазу үшін пайдалы бірқатар үзінділер: Жұмыр құрттардың бөліп шығару жүйесі ..... Өрмекшілер ыдыраған өнімдерді аяқтағы -----және------- бөліп шығарады. Құстардың зәр шығару жүйесі------------ |
|||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлайды. |
|||||||||||
Пəнаралық байланыс |
Химиямен-заттардың тотығуын қарастыру. Физикамен оқу барысында газ алмасудағы диффузия мен тасымалдау процестерін қарастыру |
|||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта Activ Studio бағдарламасы. Видео ролик,суреттер |
|||||||||||
Алдыңғы білім |
7.1.5.2.Өсімдіктердегі бөліп шығару өнімдері |
|||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Уакы ты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
Мұғалім |
Оқушы |
|||||||||||
Сабақтың басы Ой шоғырландыру, «Тілек » |
2 мин |
Оқушыларды шеңбер болып тұрып бір-біріне таңғы тілектерін айтуды ұсынады |
Бір-біріне бүгінгі күнге арнап өз тілектерін айтады. |
|
||||||||
Топқа бөлу Пазыл арқылы Көбелек, балық,құстар аркылы |
2 мин |
Тақырыпқа қатысты қима қағаздармен топтастырады |
1 топ – көбелек 2 топ – балық 3 топ - құстар |
Көбелек, құстар, балықтардан құралған қима қағаздар |
||||||||
Сабақтың ортасы Үй тапсырмасы «Ішкі және сыртқы шеңбер» «Миға шабуыл» |
9 мин |
Мұғалім оқушыларға «Ішкі және сыртқы шеңбер» арқылы қайта бағыттау сұрақтарын өткен тақырыптар бойынша береді. Мұғалім әр оқушының жауаптарына мадақтау сөздерін айтады. Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға проблемалық сұрақ қою арқылы тақырыпқа шығу: Ағзалар артық қалдықтардан қалай арылады? Жануарлар мен өсімдіктердің бөліп шығару мүшелері туралы не білесіңдер? Өсімдіктердің бөліп шығару өнімдерін атаңдар? |
ойлану талқылау, диалог жауап беру
|
«Ішкі және сыртқы шеңбер» |
||||||||
|
|
|
|
|||||||||
Мағынаны тану Топтық жұмыс («Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы) «Сергіту сәті» «Тапқырлық» әдісі |
7 мин
|
Ағзалардың тіршілік әрекетіндегі бөліп шыңарудың маңызы туралы бейнефильм көрсетіледі. Сынып ішіндегі барлық оқушылардың тапсырманы орындауын қадағалау. |
Жаңа тақырып бойынша бойындағы білімдерін ортаға салады,айтады, пысықтайды. |
|
||||||||
(Қолдану, талдау) Топтық бірлескен жұмыс. |
15 мин |
Топ ішіндегі оқушылардың жұмысын бақылау: Барлық оқушылардың белсенділігін, әрекет түрін, оның сапасын, өзара ынтымағын, нәтижеге жету ниеттерін бақылау. 1-топ. «Көбелек» Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерін сәйкестендіріңіз. 2-топ. «Балық» Берілген ағзаларда нәруыздық ыдыраудың соңғы өнімі қандай қосылыс түрінде бөлінетінін сипаттаңыз. 3-топ. «Құстар» Бұл ағзаларда нәруыздық ыдыраудың соңғы өнімінің әр түрлі болу себебін түсіндіріңіз |
Жануарлардың бөліп шығару жүйелерін салыстырады, ойларын дәлелдейді |
Оқулық, флипчарт,
Оқулықта ғы берілген тапсырма |
||||||||
|
|
|
|
|||||||||
Бүгін үйренген нәрсе Жеке жұмыс. |
5 мин
|
Элективті тест.Сынып ішіндегі барлық оқушылардың тапсырманы орындауын қадағалау. Әсіресе мұғалімнің назарында А, В, С деңгейіндегі оқушылардың оқу әрекетін бақылау |
Оқушылар тапсырманы орындайды.
|
А,В,С деңгейіндегі тест тапсырмалары |
||||||||
Кері байланыс «Тазалық» ойыны |
3 мин |
Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар |
Стикерге жазып салады |
суреттер |
||||||||
Сабақтың аяғы Үй тапсырмасы |
1 мин |
Жануарлардың бөліп шығару жүйелері. Жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру. |
Үй жұмысын күнделікке тіркеу |
Күнделік |
||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз. |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||
Бейнефильм көрсету арқылы. Сіз қабілеті жоғары оқушыларға деңгейлік тапсырма беру арқылы. |
Жұптық, топтық, жеке жұмысты орындау барысында бағалау критерилері бойынша критериалды бағалау. «Түймедақ» әдісі |
Сергіту сәттері, жұмыс құралдарымен жұмыс істегенде техника қауіпсіздік ережесін сақтау. |
||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен |
|
|||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
«Мен еш уақытта өз оқушыларыма ешнәрсе үйретпеймін, тек қана олардың оқуы үшін жағдай жасаймын» — деп, Альберт Эйнштейн айтқандай, бұл бағдарламаның басты мақсаты — сабақты жаңа әдіс — тәсілдерді қолдана отырып, дәстүрлі сабақтан өзгеше етіп өткізу
Адам организімінен бөлінеді
Диссимиляция нәтижесіндегі заттар қанға түсіп, одан соң сыртқа
шығады:
Бүйрек арқылы (NH3, H2O, мочевина,
тұз);
Өкпе арқылы: (СО2, Н2О);
Тері арқылы: көмірқышқыл газының қалдықтары; тері бездерінен суды,
тұзды, 1%
мочевина мен аммиакты шығарады;
Ішектер арқылы: өт пигменттері және ауыр металдардың тұздары
шығады.
Азотты экскреттің үш химиялық құрылымы
Зәр
Аммиак
Зәр
қышқылы
7. Гетеротрофты ағзалардың зәр шығару жүйелерінің байланысы
Ағза
Қарапайымдар
Құрлықтағы
бунақденелілер
Тұшы судағы
сүйекті
балықтар
Теңіздегі сүйекті
балықтар
Құстар
Сүтқоректілер
Өнім
Аммиак
Зәр
Аммиак
Зәр триметил
аминоксид
Зәр
қышқылы
Зәр
Гетеротрофты ағзалардың
зәр
шығару жүйелерінің
байланысы
10. Шаянтәрізділердің зәр шығарылуы
•
Шаянтәрізділерде
зәр
шығару мүшесі
басында
орналасады.
Оның
қызметін жасыл
түсті
жұп без
атқарады.
Жасыл
бездер-сыртқа
шығаратын
өзекшелері
бар,
дөңгелек
қалташалар. Әр
безден
шығатын
түтікшелер
қан арқылы
жиналатын,
зиянды
заттарды
мұртшалардың
түбінен
сыртқа
шығарылады.
Ағзалар
Зәр
шығару
мүшелері
Өнімдер
Жалпақ
құрттар
Протонефридтті-төменгі
сатылы
омыртқасыздардың
зәр шығару
мүшесі
Судың мөлшерін
реттейді,
зат алмасу
өнімдері
Жауын
құрттар
Метанефридттіомыртқасыздардың
жұптық
зәр шығару
мүшесі
Зат алмасу
өнімдері
Зәр
Буынаяқтылар
2 жұп безді
орган
(Жасыл
бездер)
Мальпиги
түтігі
Зат алмасу
өнімдері
Зәр
-
«Көңілсіздік» аралында оқушыларға «Лездеме» әдісі бойынша тапсырмалар беріледі.
Бүгінгі сабақтың негізгі сөздерін түсіндіру үшін жұптасып бір минут ішінде конверттен бір сөзді бір рет алып,сөздің өзін атамай үйірме мүшелеріне түсіндіру керек.
Сөзді тапқан бірінші адам конверттен келесіні таңдайды және қалғандарына түсіндіреді!
(Энтомология, Қызыл кітап, 6 аяқ, бит, қуыршақ, имаго, демтүтік, шыбын, ара)
-
«Дымбілмес» аралында дәптермен жұмыс жасайды(бунақденелердің пайдасы мен зиянына венн диаграмма құрайды)
-
«Шабыт» аралында оқушыларға сергіту сәті жүргізіледі.(интербелсенді тақтадан бейнебаян қосылады, оқушылар қайталау қажет)
-
«Өкініш» аралында .«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі бойынша жүргізіледі.Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба?