Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану
|
Бөлім: |
Заттар және олардың қасиеті. Табиғат ресурстары |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Топырақтың қандай қасиеті бар? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.3.4.2 - Топырақтың негізгі қасиеттерін анықтау; 3.1.2.3 - экспериментті жоспарлау және жүргізу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: топырақтың негізгі құрамын сипаттай алады. 3.1.2.3 - экспериментті жоспарлап жүргізе алады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, Өткен білімді еске түсіру 8 мин |
«Миға шабуыл» ойынымен сабақты бастау. 4 сурет, 1 жауап
Экранда көріп отырған суреттерден бір ғана жауап болу керек? Балалар біз кітаптың екінші бөлімін Табиғат ресурстарымен бастадық. Табиғат ресурстарына нелер жатады. Өткен сабақтан алған біліміміздщі тексерейік.
1. Адамға топырақ не үшін қажет? 2.Шұбалшынның қандай пайдасы бар? 3. Топырақ астында тіршілік ететін жануарларды ата. 4. Топырақ тек жануарларға ғана қажет пе? 5. Қарашірік деген не? |
Оқушылардың жауабы: Топырақ Жер, су, ауа, топырақ. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Мақап, мадақтау |
Слайд,
Оқулық, слайд
|
|
Жаңа білім 15 мин |
Оқушыларды жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру МАҚСАТЫ: Топырақтың негізгі қасиеттерін анықтау; Экспериментті жоспарлау және жүргізу;
|
|
|
Оқулық |
|
Зерттеу |
Балалар бізге Негеш пен Эврика тапсырма беріпті. Қане бәріміз экранға назар аударайық
|
Оқушылар Негеш пен Эвриканың берген тапсырмасын мұқият тыңдайды. |
|
Мультфильм көрсету |
|
|
Қауіпсіздік ережесі:
|
Оқушылар қажетті құралдарды киеді. |
|
Қауіпсіздік ережесіне арналған құралдар |
|
|
Негеш пеп Эвриканың тапсырмасын орындауымыз қажет. Біз өткен сабақта топырақтың құрамын анықтаған болатынбыз.
/стаканға топырақты саламыз, оның үсіне су құямыз. Егер су бетіне көпіршік шықса демпек құрамында ауа бар/
/ топырақты ыдысқа саламыз. Бетін шыны ыдыспен бекітеміз. Оның асына от қойып қыздырамы. Қызған топырақтан бу шығып, шыны буланады. Демек топырақтың құрамында су бар/
/ топырақты суға араластырып тұнғанша күтеміз. Судың түбіне саз бен құм тұнады. Топырақтың құрамында құм м ен саз бар./
/Үшінші эксперимен жасаған ыдыстан су алып шыныға бір, екі тамшы тамызып отта қыздырамыз. Отта қызған шынының бетінде тұз пайда болады. Демек құнарлы топырақтың құрамында минералды тұз бар/
/ құнарлы топырақты алып отта қыздырамыз. Егер күйген иіс шықса демек топырақтың құрамында қарашірік бар/
Эксперименттің нәтижесін оқушылармен бірге талқылау
Балалар эксперимен жасаған топырағымыз құнарлы ма жоқ па?
Егер құнарлы болса осы
топырақты келесі сабақта пайдаланып мына көкөністерді егетін
боламыз ҚОРЫТЫНДЫ:
Топырақ қандай жағдайда бүлінеді |
Оқушылар топырақтың құрамын анықтайды.
Оқушыларға зерттеу қағазы ұсынылады. Оқушылар Топырақтың құрамын тауып жазады. Эксперимент жасағанда топырақтың құрамындағы бар заттарға белгі қойып отырады.
Оқушылар эксперименттен көргендерін, қызық жайттарды айтып отырады.
Оқушылар суретке қарап жауаптарын ұсынады |
Мақтап, мадақтау Үздіксіз мақтап отыру Жарайсың! |
Қима қағаз Қима қағаз Слайд Слайд Қима қағаз Сурет |
|
Кері байланыс 5 мин |
|
Түсінгені туралы айтады. Және шелекті топырақпен толтырады. |
ҚБ қойылады. |
Шелек қима қағаз |
Тексерді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Жаратылыстану 3 сынып Топырақтың қандай қасиеті бар?
Ашық сабақ Жаратылыстану 3 сынып Топырақтың қандай қасиеті бар?
Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану
|
Бөлім: |
Заттар және олардың қасиеті. Табиғат ресурстары |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Топырақтың қандай қасиеті бар? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.3.4.2 - Топырақтың негізгі қасиеттерін анықтау; 3.1.2.3 - экспериментті жоспарлау және жүргізу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: топырақтың негізгі құрамын сипаттай алады. 3.1.2.3 - экспериментті жоспарлап жүргізе алады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, Өткен білімді еске түсіру 8 мин |
«Миға шабуыл» ойынымен сабақты бастау. 4 сурет, 1 жауап
Экранда көріп отырған суреттерден бір ғана жауап болу керек? Балалар біз кітаптың екінші бөлімін Табиғат ресурстарымен бастадық. Табиғат ресурстарына нелер жатады. Өткен сабақтан алған біліміміздщі тексерейік.
1. Адамға топырақ не үшін қажет? 2.Шұбалшынның қандай пайдасы бар? 3. Топырақ астында тіршілік ететін жануарларды ата. 4. Топырақ тек жануарларға ғана қажет пе? 5. Қарашірік деген не? |
Оқушылардың жауабы: Топырақ Жер, су, ауа, топырақ. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Мақап, мадақтау |
Слайд,
Оқулық, слайд
|
|
Жаңа білім 15 мин |
Оқушыларды жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру МАҚСАТЫ: Топырақтың негізгі қасиеттерін анықтау; Экспериментті жоспарлау және жүргізу;
|
|
|
Оқулық |
|
Зерттеу |
Балалар бізге Негеш пен Эврика тапсырма беріпті. Қане бәріміз экранға назар аударайық
|
Оқушылар Негеш пен Эвриканың берген тапсырмасын мұқият тыңдайды. |
|
Мультфильм көрсету |
|
|
Қауіпсіздік ережесі:
|
Оқушылар қажетті құралдарды киеді. |
|
Қауіпсіздік ережесіне арналған құралдар |
|
|
Негеш пеп Эвриканың тапсырмасын орындауымыз қажет. Біз өткен сабақта топырақтың құрамын анықтаған болатынбыз.
/стаканға топырақты саламыз, оның үсіне су құямыз. Егер су бетіне көпіршік шықса демпек құрамында ауа бар/
/ топырақты ыдысқа саламыз. Бетін шыны ыдыспен бекітеміз. Оның асына от қойып қыздырамы. Қызған топырақтан бу шығып, шыны буланады. Демек топырақтың құрамында су бар/
/ топырақты суға араластырып тұнғанша күтеміз. Судың түбіне саз бен құм тұнады. Топырақтың құрамында құм м ен саз бар./
/Үшінші эксперимен жасаған ыдыстан су алып шыныға бір, екі тамшы тамызып отта қыздырамыз. Отта қызған шынының бетінде тұз пайда болады. Демек құнарлы топырақтың құрамында минералды тұз бар/
/ құнарлы топырақты алып отта қыздырамыз. Егер күйген иіс шықса демек топырақтың құрамында қарашірік бар/
Эксперименттің нәтижесін оқушылармен бірге талқылау
Балалар эксперимен жасаған топырағымыз құнарлы ма жоқ па?
Егер құнарлы болса осы
топырақты келесі сабақта пайдаланып мына көкөністерді егетін
боламыз ҚОРЫТЫНДЫ:
Топырақ қандай жағдайда бүлінеді |
Оқушылар топырақтың құрамын анықтайды.
Оқушыларға зерттеу қағазы ұсынылады. Оқушылар Топырақтың құрамын тауып жазады. Эксперимент жасағанда топырақтың құрамындағы бар заттарға белгі қойып отырады.
Оқушылар эксперименттен көргендерін, қызық жайттарды айтып отырады.
Оқушылар суретке қарап жауаптарын ұсынады |
Мақтап, мадақтау Үздіксіз мақтап отыру Жарайсың! |
Қима қағаз Қима қағаз Слайд Слайд Қима қағаз Сурет |
|
Кері байланыс 5 мин |
|
Түсінгені туралы айтады. Және шелекті топырақпен толтырады. |
ҚБ қойылады. |
Шелек қима қағаз |
Тексерді:
шағым қалдыра аласыз





















