« Келісемін »
директордың оқу ісі жөніндегі
орынбасары _______________Маженбаева Э.А
|
Білім беру ұйымының атауы |
№141 ЖББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Заттар және олардың қасиеттері.Табиғат ресурстары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлеген С.О |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
04.03.2022 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4 д |
Қатысушылар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№47 сабақ. Металдар қандай болады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.4.3 пайдалы қазбаларды сақтау және үнемді қолданудың жолдарын ұсыну 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Түсті металдардың түрлерімен танысады, олардың таралу аймақтарын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру 2 мин Өзін-өзі тексеру 5 мин Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 1 Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды жақсарту Терең ғылым саланың Тегі деп ой сананың Маңыз беріп оқимын Жаратылыстану сабағын Топтастыру 1-топ.Жанғыш пайдалы қазбалар 2-топ.Кенсіз пайдалы қазбалар 3-топ.Кенді пайдалы қазбалар 4-топ Түсті маталдар Өткенді пысықтау https://wordwall.net/ru/resource/29583457/4-%d0%b4-%d1%81%d1%8b%d0%bd%d1%8b%d0%bf-%d1%82%d1%96%d0%b7%d1%96%d0%bc%d1%96 1.Пайдалы қазбалар дегеніміз не?. 2.Пайдалы қазбаларды қандай әдістермен өндіріп аламыз? 3.Металдар табиғатта қандай күйде кездеседі?? 4.Домна пеші деген не?Оның қызметі қандай? 5.Ұшқыш Михаил Сургутановтың бақылауы негізінде қандай жаңалық ашылды? Жаңа сабақ Сұрақтар:
Суретпен жұмыс.
Жұмбақ Бір жануар бар екен өзі сұсты Себеппен ортасында сызық түсті. Бір жігітті тұрады буындырып, Дүниеде көрмедім ондай күшті. (Сақина) -Әшекей жасағанда қандай қасиеттері ескеріледі? Оқулықпен жұмыс Мәтінді тізбектеп оқыту Кенді пайдалы қазбалардан түсті металдар алынады.Түсті металдардың түрі көп. Қорғасын, мыс, мырыш сияқты металдар ауыр металл деп аталады. Алюминий,титан,магний –жеңіл металдар. Алтын, күміс сияқты бағалы металдардан әшекей бұйым жасайды. Бейнероликке назарларын аудару https://www.youtube.com/watch?v=6KdRiaZJrSo Сен білесің бе? Пайдалы қазбаны зерттейтін ғалымды геолог деп атайды. Қазақтың тұңғыш геологы –академик Қаныш Сәтбаев.Ол Жезқазғандағы мыс кен орындарын ашқан. Топтық жұмыс Зертте: Қандай металл магнитке тартылмайды?
Мақсаты: Ресурстарды тарату. Топқа магнит, шойын қазан немесе таба, алтын сақина, күміс білезік немесе сырға, болат болт, алюминий сым, жез сым тарату. Зерттеудің жоспары:
Зерттеу жұмысын орындау барысында оқушылар магнитке қара металдардың магнитке тартылатынын, ал түсті металдардың магнитке тартылмайтынын түсінеді Картамен жұмыс
Жұптық жұмыс Кестені зерделе. Бос орындарға пайдалы қазба атауын жазып немесе шартты белгісінің суретін сал немесе таралу аймағын жазып кестені толтыр.
Топтық тапсырма 1.«Артығын тап»
2.Көмектес картасы
3.Ұсынылған тізімдегі қазба байлықтарды қасиеттерімен байланыстар.
4. https://learningapps.org/18959961
Ойлан. Оқушылар монетаның неліктен металдан жасалатыны туралы ой қозғайды. Ол үшін әр топқа бірнеше монеталарды таратып беру керек. Жетекші сұрақтар арқылы олар монеталардың құнын анықтайды.
Қосымша ақпарат.10 теңгелік монета сары «нибросс» қоспасынан жасалған. Ол сырты латуньмен қапталған көміртекті болаттан жасалған. 20 теңгелік монеталар ақ «нейзильбер » қоспасынан жасалған . «Нейзильбер қоспасының құрамында 5–35% мыс , 13–45% никель және мырыш бар. Осы қоспадан 50 теңгелік монета да жасалады, бірақ олардың көлемінде айырмашылық бар. «Нейзильбер» қоспасы жемірілуге ұшырамайды, майыспайды және жылтыр болады. 100 теңгелік монеталардың ішкі дискі ақ түсті «нейзильбер» металынан, ал сыртқы дискі сары түсті «нибрасс» қоспасынан жасалған.
Бекіту сұрақтары:
Үйге тапсырмасы.36-37- бет мазмұндау Метал сөзіне бес жолды өлең құрау.
Кері байланыс
|
Шаттық шеңберін жасайды
Суреттер арқылы
топқа бөлінеді. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
« Келісемін
»
директордың оқу ісі
жөніндегі
орынбасары
_______________Маженбаева Э.А
Білім беру
ұйымының атауы
№141
ЖББМ
Пәні:
Жаратылыстану
Бөлім:
Заттар және
олардың қасиеттері.Табиғат
ресурстары
Педагогтің
аты-жөні:
Төлеген
С.О
Күні:
04.03.2022
Сынып: 4
д
Қатысушылар саны:
25
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
№47 сабақ.
Металдар қандай болады?
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 4.3.4.3 пайдалы қазбаларды
сақтау және үнемді қолданудың жолдарын
ұсыну
4.1.2.2 алынған
нәтижені оқушы таңдаған формада
ұсыну
Сабақтың
мақсаты
Түсті металдардың
түрлерімен танысады, олардың таралу аймақтарын
анықтайды
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі//уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар Ұйымдас тыру 2
мин Өзін-өзі
тексеру 5
мин Өткен білімді еске
түсіру Жаңа
білім 1 Бекіту
Кері байланыс Сабаққа
дайындық Психологиялық ахуалды
жақсарту
Терең ғылым
саланың
Тегі деп ой
сананың
Маңыз беріп
оқимын Жаратылыстану
сабағын Топтастыру 1-топ.Жанғыш пайдалы
қазбалар 2-топ.Кенсіз пайдалы
қазбалар 3-топ.Кенді пайдалы
қазбалар 4-топ Түсті
маталдар Өткенді
пысықтау
https://wordwall.net/ru/resource/29583457/4-%d0%b4-%d1%81%d1%8b%d0%bd%d1%8b%d0%bf-%d1%82%d1%96%d0%b7%d1%96%d0%bc%d1%96
1.Пайдалы қазбалар дегеніміз
не?. 2.Пайдалы қазбаларды қандай
әдістермен өндіріп
аламыз? 3.Металдар табиғатта қандай
күйде кездеседі?? 4.Домна пеші деген не?Оның
қызметі қандай? 5.Ұшқыш Михаил Сургутановтың
бақылауы негізінде қандай жаңалық
ашылды? Жаңа
сабақ Сұрақтар: Оқушылар, кім спорттық жарысқа
қатысты? Жүлдегерлерге қандай медальдар
беріледі? Суретпен
жұмыс. Медальдардың қандай металдан
жасалғанын анықта. Қандай белгілері бойынша
ажыраттың? Неге бірінші орынға алтын,
екінші орынға күміс, үшінші орынға қола
береді? Жұмбақ Бір жануар бар екен өзі
сұсты Себеппен ортасында сызық
түсті. Бір жігітті тұрады
буындырып, Дүниеде көрмедім ондай
күшті. (Сақина) -Әшекей жасағанда қандай
қасиеттері ескеріледі? Оқулықпен
жұмыс Мәтінді тізбектеп
оқыту Кенді пайдалы қазбалардан
түсті металдар алынады.Түсті металдардың түрі көп. Қорғасын, мыс,
мырыш сияқты металдар ауыр металл деп аталады.
Алюминий,титан,магний –жеңіл металдар. Алтын, күміс сияқты бағалы
металдардан әшекей бұйым
жасайды. Бейнероликке назарларын
аудару https://www.youtube.com/watch?v=6KdRiaZJrSo
Сен білесің
бе? Пайдалы қазбаны зерттейтін
ғалымды геолог деп атайды. Қазақтың тұңғыш геологы –академик Қаныш
Сәтбаев.Ол Жезқазғандағы мыс кен орындарын
ашқан. Топтық
жұмыс Зертте: Қандай металл
магнитке тартылмайды? Магнитке
тартылады Магнитке
тартылмайды
Мақсаты:
Ресурстарды тарату. Топқа магнит, шойын қазан немесе таба,
алтын сақина, күміс білезік немесе сырға, болат болт, алюминий сым,
жез сым тарату.
Зерттеудің жоспары:
Ресурстардың неден
жасалғанын анықтау;
Магнитті денелерге
тигізіп олардың тартылатынын немесе тартылмайтынын
бақылау;
Зерттеу нәтижесін
кестеге толтыру.
Қорытындылау.
Зерттеу жұмысын
орындау барысында оқушылар магнитке қара металдардың магнитке
тартылатынын, ал түсті металдардың магнитке тартылмайтынын
түсінеді
Картамен
жұмыс
Жұптық
жұмыс
Кестені зерделе. Бос
орындарға пайдалы қазба атауын жазып немесе шартты белгісінің
суретін сал немесе таралу аймағын жазып кестені
толтыр.
Топтық
тапсырма
1.«Артығын
тап»
Алтын,қорғасын,
мыс,мырыш
Алюминий,титан
,күміс, магни
Көмір, газ ,темір
,мұнай
Алтын
,кұміс,көмір
2.Көмектес
картасы
3.Ұсынылған тізімдегі қазба байлықтарды қасиеттерімен
байланыстар.
4.
https://learningapps.org/18959961
Ойлан.
Оқушылар монетаның
неліктен металдан жасалатыны туралы ой қозғайды. Ол үшін әр топқа
бірнеше монеталарды таратып беру керек. Жетекші сұрақтар арқылы
олар монеталардың құнын
анықтайды.
Монеталар неліктен
металдардан жасалады?
Қағаз ақшалардан
монеталардың қандай айырмашылығы
бар?
Монеталардың құнын
қалай анықтайды?
Олардың түстері мен көлемдері
неге әртүрлі?
Қосымша ақпарат.10
теңгелік монета сары «нибросс» қоспасынан жасалған. Ол сырты
латуньмен қапталған көміртекті болаттан
жасалған.
20 теңгелік монеталар
ақ «нейзильбер » қоспасынан жасалған . «Нейзильбер қоспасының
құрамында 5–35% мыс , 13–45% никель және мырыш бар. Осы қоспадан 50
теңгелік монета да жасалады, бірақ олардың көлемінде айырмашылық
бар. «Нейзильбер» қоспасы жемірілуге ұшырамайды, майыспайды және
жылтыр болады.
100 теңгелік монеталардың ішкі
дискі ақ түсті «нейзильбер» металынан, ал сыртқы дискі сары түсті
«нибрасс» қоспасынан
жасалған.
Бекіту
сұрақтары:
Түсті металдар
қайдан алынады?
Ауыр металға не
жатады? Мысал келтір.
Магний қандай
металл?
Мырыш
ше?
Электрөткізгіш сым
неден жасалады?
Үйге тапсырмасы.36-37- бет
мазмұндау Метал сөзіне бес жолды өлең
құрау.
Кері
байланыс
Шаттық шеңберін
жасайды
Суреттер арқылы
топқа бөлінеді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















