Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану
|
Бөлім |
Заттар жіне олардың қасиеттері. Табиғат ресурстары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Нугуспанова Ш.Т. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
4 А сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Металдар қандай болады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.3.4.2.Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету. 4.1.2.2.алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-пайдалы қазбалардың не екенін біледі, түсінеді; -пайдалы қазбаларға не жататынын ажыратады; -пайдалы қазбалар қандай жолдармен алынатынын біледі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагог әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру 3 мин Өткен білімді еске түсіру 5 мин Жаңа білім 20 мин Бекіту 5мин Кері байланыс 5 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Амандасу Балалар бір-біріне қимыл-қозғалыстар жасау арқылы амандасады.
Өткен сабақты пысықтау «Wоrdwall» әдісі https://wordwall.net/ru/resource/29352242 Пайдалы қазбалар (сәйкестендіру) Топқа бөлу 1-топ – Алтын 2-топ – Күміс 3-топ – Қола Жаңа сабақтың тақырыбымен мақсатымен таныстыру. «Металдар қандай болады?» - Оқушылар, кім спорттық жарысқа қатысты? - Жүлдегерлерге қандай медальдар беріледі? Топтық жұмыс 1-топ:Медальдардың қандай металдан жасалғанын анықта. 2-топ:Қандай белгілері бойынша ажыраттың? 3-топ:Әшекей жасағанда қандай қасиеттері ескеріледі? -Әшекей бұйымдар қандай металдардан жасалады? Видео көрсету «Сен білесің бе?» Кенді пайдалы қазбалардан түсті металдар алынады.Түсті металдардың түрі көп. Қорғасын, мыс, мырыш сияқты металдар ауыр металл деп аталады. Алюминий,титан,магний –жеңіл металдар. Алтын, күміс сияқты бағалы металдардан әшекей бұйым жасайды. Топтық жұмыс Зертте: Қандай металл магнитке тартылмайды?
Мақсаты: Ресурстарды тарату. Топқа магнит, шойын қазан немесе таба, алтын сақина, күміс білезік немесе сырға, болат болт, алюминий сым, жез сым тарату. Зерттеудің жоспары: - Ресурстардың неден жасалғанын анықтау; - Магнитті денелерге тигізіп олардың тартылатынын немесе тартылмайтынын бақылау; - Зерттеу нәтижесін кестеге толтыру. Қорытындылау. Зерттеу жұмысын орындау барысында оқушылар магнитке қара металдардың магнитке тартылатынын, ал түсті металдардың магнитке тартылмайтынын түсінеді. Сен білесің бе?
Оқушылар елімізде пайдалы қазбаны зерттеген ғалым, тұңғыш геолог, академик Қаныш Сәтпаевтың Жезқазғандағы мыс кен орнын ашқанын біледі. Сергіту сәті Көңілді би
Картамен жұмыс. Оқушылар оқулықта берілген түсті металдардың таралу аймақтарын картадан көрсетулері керек.
Видео «Бағалы металдар»
Қосымша ақпарат 10 теңгелік монета сары «нибросс» қоспасынан жасалған. Ол сырты латуньмен қапталған көміртекті болаттан жасалған. 20 теңгелік монеталар ақ «нейзильбер » қоспасынан жасалған . «Нейзильбер қоспасының құрамында 5–35% мыс , 13–45% никель және мырыш бар. Осы қоспадан 50 теңгелік монета да жасалады, бірақ олардың көлемінде айырмашылық бар. «Нейзильбер» қоспасы жемірілуге ұшырамайды, майыспайды және жылтыр болады. 100 теңгелік монеталардың ішкі дискі ақ түсті «нейзильбер» металынан, ал сыртқы дискі сары түсті «нибрасс» қоспасынан жасалған.
Сабақты қорыту «Жетістік шыңы» әдісі
Кері байланыс «Оқушы ТВ» әдісі
|
Бір-біріне қимыл-қозғалыстар жасау арқылы амандасады.
Өткен сабақтар бойынша тапсырмалар ды орындайды
Топқа бөлінеді
Жаңа сабақтың тақырыбы мен тақсатымен танысады.
Видео көреді
Тапсырмалар ды орындайды.
Кестені толтырады
Металл туралы өз болжамдарын айтады.
Қимыл-қозғалыс биін билейді
Жаңа тақырыпты меңгереді
Видео көреді
Қосымша ақпарат алады
Сабақты қорытынды лау мақсатында ойналады
Кері байланыс алынады |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Нугуспанова Шынар ТуленовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ. Жаратылыстану 4-сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Ашық сабақ. Жаратылыстану 4-сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану пәнінен "Металдар қандай болады?" тақырыбында ашық сабақ өткізілді.
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар Жаратылыстану
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















