Материалдар / Ашық сабақ жаратылыстану 4 сынып "Заттар өз қасиеттерін өзгерте ме?"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ жаратылыстану 4 сынып "Заттар өз қасиеттерін өзгерте ме?"

Материал туралы қысқаша түсінік
Платформа мен зертханалық жұмыстарға бағытталған қызықты сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қараша 2023
181
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
700 тг 525 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

4 сынып


Сабақтың тақырыбы:

Заттардың қасиеті өзгере ме?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.3.1.1 Заттың қолдану қасиетіне байланысты қолдану аясын агықтау;

4.1.2.2. алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну;

Сабақтың мақсаты

Заттардың қалай өзгеретінін және әсер ететінін түседі:

Құндылықтар

Қоршаған ортаның қасиетін, қорғау жолдарын түсіндіру;



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут




Сабақ

тың ортасы

20 минут







































Сергіту сәті

2 минут


Сабақты қорыту

6минут




Қосымша тапсырма

2минут









Кері байланыс

5 минут




Сабаққа дайындық жасау

Психологиялық ахуалды жақсарту


«Біз қандаймыз?» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


Оқушыларды 3 топқа бөліп алу:

1 – топ «Таланттылар» тобы

2 – топ «Дарындылар» тобы

3 – топ «Тапқырлар» тобы




Өткенді қайталау:


Eduplay платформасында ойын тақтасында үй тапсырмасын сұрау:


https://www.educaplay.com/learning-resources/17017035-learning_resource.html


  1. Табиғаттағы заттар қалай бөлінеді? (таза және қоспа)

  2. Қоспа дегеніміз не? (әртүрлі бөлшектерден құралған зат)

  3. Ауа ненің қоспасы? (газдардың)

  4. Таза зат табиғатта қаншалықты кездеседі? (өте сирек)

  5. Тазартылған суды қалай атайды? (дистилденген)

  6. Қара сабынды қазақ халқы қалай жасаған? (Алабота шөбі арқылы)

  7. Темірден балғаны қалай жасайды? (Еріту арқылы)

  8. Қымыз таза ма әлде қоспа ма?

  9. Заттың қасиеті дегеніміз не?(оның өзгеріске түсуі)

  10. Кез келген заттың құрамын,күйін қалай өзгертуге болады? (араластыру, балқыту,қайнату,еріту)

  11. Балқу дегеніміз не? (температура әсерінен қатты күйден сұйық күйге айналу)

  12. Қайнау дегеніміз не? (Сұйық заттардың жоғары температурда буға айналуы)



Жарайсыңдар!


Жаңа тақырып


1 – тапсырма топтық жұмыс (суретпен, сөздермен, сызбалармен жұмыс)


«Постер әдісі»


1 – топ

Тосаптың жасалу жолдарын суретпен көрсетіңдер


2 – топ

Көженің жасалу жоын көрсетіңдер


3 – топ

Нанды алу жолын көрсетіңдер



Сұрақтар:

  1. Дайындық барысында қандай заттарды пайдаландыңдар?

  2. Үдеріс барысында қандай заттар өзгерді?

  3. Қандай заттар өзгерді?

  4. Нәтижесінде қандай зат өзгерді?

  5. Үдеріс басындағы зат пен нәтижеде алынған затты салыстыр?

  6. Олар туралы не айтуға болады?


Жаңа тақырып:

Заттар үдеріс барынсында басқа заттарға айналады. Ол үшін заттарды араластырады, қыздырады, ерітеді. Кейбір заттар қоспаның құрамында болса да қасиеттерін жоғалтпайды. Ал кейбір заттар басқа заттармен әрекеттесіп өз қасиеттерін жоғалтады немесе өзгертеді. Олар бастапқы қалпына келе алмайды. Адамдар заттарды қосу, араластыру арқылы заттың қасиетін жақсартуды, құрамын жақсартып басқа заттарды жасауды үйренді


2 – тапсырма жұптық жұмыс


ЗЕРТТЕ

Картоп крахмалын қалай алады?

Қажет заттар:

  • Картоп.

  • Үккіш

  • Стақандағы су

  • Суқұйғыш

  • Сүзгі

  • Йод


Қандай зат алынды?

Заттар қандай өзгерске ұшырады?



СЕРГІТУ СӘТІ


3 – тапсырма топтық жұмыс

Wordwoll платформасы арқылы


https://wordwall.net/ru/resource/64244138

  1. Майды алу үдерісін айтыңдар?

  2. Құртты алу үдерісін айтыңдар?

  3. Ірімшікті алу үдерісін айтыңдар?

  4. Заттар басқа заттарға айналу барысында қандай үдеріс жүреді?

(араластыру ,қыздыру, еріту)

  1. Үйдегі тамақты жасау барысында қандай әрекет іске асады? (араластыру, қыздыру)

  2. Тарыны жентке айналдыру үшін қандай үдерістер іске асады?

  3. Заттардың қасиетін білудің қандай пайдасы бар?

  4. Қайнату үдерісі арқылы қандай заттарды алуға болады?

  5. Балқыту үдерісі арқылы қандай заттарды алуға болады?








«Чемпиондар әдісі» арқылы кері рефлексия беріледі


Үйге: Қайнату үдерісі арқылы өзгеріске ұшырайтын процессті жасау, сипаттау







Сабаққа дайындық жасайды




Топқа бөлінеді




Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді


































Суреттер салады

Өз тұжырымдарын дәлелдейді
















Сұрақтарға жауап береді











Жаңа тақырыпты түсінеді












Зерттеу жұмысын жүргізеді











Сергіту сәтіне қатысады






Сұрақтарға жауап береді





















Кері байланыс жасайды




Үйге тапсырма алады



525тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!