Материалдар / Ашық сабақ Жаратылыстану пәні 1- сынып Тақырыбы: "Жылытқыш құралдары"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Жаратылыстану пәні 1- сынып Тақырыбы: "Жылытқыш құралдары"

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Сәуір 2021
268
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Пәні: Жаратылыстану

Сабақ тақырыбы: Жылытқыш құралдар

Күні : 05.03.2021ж.

Мұғалімнің есімі: Дамдыбаева Нургул Маташовна

СЫНЫП: 1 «А»

Қатысқандар саны: 13

Қатыспағандар саны: 3

Оқу мақсаттары:

5.4. Жылу

1.5.4.1 жылыту жабдықтары мен құрылғыларын анықтау

Бағалау критерийлері:

-жылытуға арналған құралдарды анықтайды;

- қоршаған әлемнің құбылыстарын, үдерістерін және нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсінеді;

Күтілетін нәтижелер

-жылытқыш құралдарға нелер жататынын білетін болады;

-оқушылар түрлі жылытұыш құралдардың үй жайды жылыту үшін қажет екенін түсінеді.

Тірек сөздер

Жылу - тепло - heat

Ресурстар

Әртүрлі жылытқыш құралдардың суреттері;

А4 форматты парақ;

Үй-жайлардың: көпқабатты, сарай, шағын ағаш үй, қала сыртындағы үй, киіз үй суреттері;

Интернет ресурстар:алғашқы қауым адамдарының үңгірде қалай жылынғаны туралы қысқаша бейнефильм

Алдыңғы оқу

Уақытты анықтау не үшін қажет?

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 минут

Тыныштық сәті «Қыс»

Бұл қандай мезгіл?

Қыста ауа райы қандай болады?

Кім қысқы орманда болып көрді?

Қысқы орманның ерекшелігі неде?

Онда нені көруге болады?

Рисунок 1

Кең кеңістік, слайд суреті


4-11 минут

Оқулықпен жұмыс.

Балалар суретке назар аударайық, кімдерді көріп тұрмыз. (оқулық,64 бет)

НРисунок 2 егеш пен Эврика неге тоңып қалды?

Олар жылыну үшін не істеді? (от жақты)

Балаларға от жағуға кім көмектесті? (үлкендер көмектесті)

Балалардың өздері отты жағуына бола ма? (жоқ, үлкендердің қадағалауынсыз балаларға оттың қасына жақындауға болмайды, от қауіпті!)

Ақпарат: Ежелгі заманда адамдар жылыну және суықтан қорғану үшін ашық отты пайдаланған. От, алау алғашқы жылытқыш құрал болып есептелген. Адамдар ең алдымен отты пайдалануды, содан кейін ғана оты жағуды үйренген деген болжам бар.

Жетелеуші сұрақ: Сендер қалай ойлайсыңдар, ежелгі адамдар отты қайдан алды? (Олар найзағай түсіп тұтанған ағашты тауып алып пайдаланған.)

Екінші суретке назар аударайық.

Негеш пен Эврика не істеп жатыр?

Олар жылыну үшін нені пайдаланды?

ҚРисунок 3 ыс мезгілінде үйлерің жылы болды ма? Жылу қайдан келеді?

Жылы болу үшін не істейді?

Ақпарат: Көп қабатты үйлерде радиаторлар мен батареялар сияқты жылытқыш құралдарды пайдаланады.

Жетелеуші сұрақ: Ал ескі сарайларда адамдар үйді қалай жылытады?

(Кейбір үйлерде, ескі сарайларда адамдар пеш жағып, ошақта пайдаланады)

Қорытынды сөз: Жылытқыш құралдар деп - жылу беретін және тарататын, үйді жылытып әрі жайлы ететін құралдарды атайды.

Ойлану сұрағы: Егер біздің үйлерімізде жылытқыш құралдар болмаса, онда не болар еді?

Оқулық, 65 бет. Суреттерге назар аударайық. Суреттермен жеке-жеке танысып өту.

Ал ендеше, жылытқыш құралдардың түрлеріне тоқтала кетейік:

А лды ашық пеш(камин) (грек тілінен kaminos –ошақ) Ежелгі Римде пайдалана бастаған. Ол ашық оттығы және одан төбеге кететін мұржасы бар пеш сияқты болған.

Кейіннен түтін шығатын мұржасы бар пештер пайда болған. Олар сазбалшықтан және кірпіштен жасалған.

Техниканың дамуына байланысты жаңадан жылытқыш құралдардың түрлері мен модельдері пайда болды. Оларға радиаторлар мен батареялар жатады.


О ларды пайдалану үнемді. Олар газ, электр, сұйық немесе қатты отын арқылы жұмыс істейді.

С оңғы жылғы ең белгілі жылытқыш құралға конвектор жатады. Оған төмен жағынан суық ауа келеді де, арнайы қондырғының көмегімен қызады, содан кейін жоғары көтеріледі.


Топтық жұмыс

1 –тапсырма.

Бұл суреттерді қандай екі топқа бөлуге болады? Суреттерді екі топқа ажыратып, жабыстырыңыздар.


Дескриптор: Білім алушы

- Суреттерді екі топқа (жылытқыш құралдар, жылытқыш емес құралдар) бөледі;

ларды жабыстарады;

-жылыту құралдарын атайды.

Жинақтаушы сұрақ: Үйді үтіктің, шәугімнің, қысқатолқынды пештің көмегімен жылытуға бола ма?

Қорытынды сөз: Үйді үтік, шәугім, қысқатолқынды пештер қызады, бірақ олар үйді жылыту үшін пайдаланбайды.

Слайд

суреттері

Сергіту сәті

Жаз мезгілі Қыс мезгілі Таңғы уақыт

Түскі уақыт Кешкі салқындық Көктемнің шуақты күні

Қимылмен көрсету

Сабақтың ортасы

12-36минут

























2- тапсырма

Жылыту құралдарының атауларын біледі

Ж. «Әріптестер» (атауларын білу үшін)

Дескриптор: - Əр оқушыға не суреті бар, не жазуы бар қағаз беріңіз.

- Оқушылар сынып ішінде жүріп, сəйкес келетін сурет пен атауды іздейді.Топтық жұмыс.

3 –тапсырма. Әр түрлі ғимараттарда қандай жылытқыш құралдарды қолданады? Ауызша толық жауап беруге дайындалу.

1 – топ. Жер үй

2 – топ. Тұрғын үй

3 – топ. Киіз үй



Дескриптор: Білім алушы

- Әр түрлі ғимараттарда қандай жылытқыш құралдарды пайдаланатынын табады;

ларды жабыстарады;

-жылыту құралдарын атайды.

Суреттер, А4 парақ

Сабақтың соңы

37-42 минут

  • Жұмыс дәптерімен жұмыс 44-45 бет


Жұмыс дәптері

43-45 минут

Рефлексия

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Түсіндім Түсінбедім

Ағашқа аты жазылған стикер жабыстыру

























Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!